Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Yağmur yağıp ardından pırıl pırıl bir güneş açtığında gözlerimiz hemen onu arar. Rengarenk ve kocaman bir kemer gibi gökyüzünde asılı duran bu mucizevi kuşak aslında tıpkı yağmur, rüzgar, dolu gibi bir doğa olayıdır ve bilimsel de bir açıklaması vardır ama ortaya çıkan görsel şölen büyük küçük yaşı kaç olursa olsun pek çok kişiyi heyecanlandırır. Gökkuşağı oluşumunun perde arkasını merak edenler için işte yazımız.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur 1

Gökkuşağı oluşumunun sebebini ve dayandığı bilimsel gerçekliği bilsek bile yine de onu gördüğümüzde heyecanlanmaktan geri duramayız. Gökkuşağı daima aynı renk sırasında meydana gelir. İlk önce kırmızı, daha sonra turuncu ve sırasıyla yeşil, mavi, lacivert ve mor. Gökkuşağı renkleri içinde yer alan kırmızı renk bu kuşağın en üstündeki rengi en parlak olan şerittir. Diğer gökkuşağı renkleri kademe kademe daha soğuk tonlarda görünür. En son sırada yer alan mor ise en soluk olan renktir.

Gökkuşağının oluşabilmesi için yağmur damlaları ve Güneş ışınlarının birbirinin içinden geçmesi gerekir. Sağanak yağışta gökkuşağı oluşumu görülmez. Ya da daha doğrusu bazı şartların bir araya gelmesi gerekir. Güneş ışığının arkadan vurması, Güneş’in ise ufuk çizgisine yakın ve biraz da alçakta olması gerekir. Ve elbette en önemli şart olan yağmur damlalarının varlığı da gereklidir. Işık ışınları uzaydaki yolculuklarını tamamlayınca yağmur damlaları ile buluşur. Işık ışını damlayı böldüğünde kırılmaya başlar. Çünkü ışık suya geçmiştir. Işık ışınları birbirine yakındır. Su molekülleri arasında da boşluklar vardır, ama ışık ışınları arasında boşluk yoktur.

Beyaz ışık; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerin karışımından oluşur. Bir ışık demeti su damlasının içine girdiğinde her renk, ışığın cam prizmadan geçmesi gibi daha fazla ya da daha az kırılır. Yani beyaz olan güneş ışığı renklerine ayrışıp damlanın diğer tarafından gökyüzüne doğru adeta süzülür. Bu ayrıntılı olarak şöyle gerçekleşir; renkli ışınlar yağmur damlası içinde aynaya benzer bir duvarla karşılaşarak tekrar kırılır ve damladan ayrılır. Damladan çıkan renkli ışınlar daha yoğun formlu olan sudan açık havaya geçerken yeniden kırılırlar. Güneş ışığı arkanızdan gelirken kırılıp bu sefer üzerinize vurur. Aslında gökyüzündeki tüm yağmur damlaları Güneş ışığını kırarken biz sadece belli görüş açısındaki damlalarda kırılan ışığı görebiliriz. Daha yükseklerdeki damlalarda gördüğümüz renkler en çok kırmızı ve turuncudur; çünkü en ok bu dalga boyları kırılır. Mor ve mavi renkler ise daha az keskinlikte kırılırlar. Bu sebeple bu renkleri daha alçaktaki damlalarda görürüz. Sarı ve yeşil renk ise şeridin ortasındaki damlalarda belirir. İşte bu şekilde gökyüzünde boydan boya bir kuşak oluşur.

Gökkuşağı bazen tek değil iki tanedir İkinci gökkuşağı daha büyük ama daha az belirgindir ve ikincinin renkleri ters olarak sıralanmıştır. En dıştaki renk mor, en içteki ise kırmızıdır. İki gökkuşağı arasında kalan gökyüzüne Aleksandros’un koyu kuşağı adı verilir.

Gökkuşağı bir ışık oyunudur, bir nesne yahut somut bir varlık değildir. Her ne kadar bu güzelim rengarenk kuşak kendisine dokunma yahut altından geçme isteği uyandırsa da… İşte gökkuşağı oluşumunun hikayesi böyle. Arkadan gelen güneş ışınları ve önümüze düşen damlalar. Ve ardında oluşan rengarenk bir şerit.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?