Göktaşları satılıyor!

Ay ve Mars’a ait olan göktaşları ve kaya parçacıkları satışa çıkarıldı. Tüm meraklılarına duyurulur, müzayede 25 Kasım’a kadar sürecek…

Christie’s isimli müzayede evi, Ay ve Mars gibi gezegenlere ait olan kaya parçacıklarını açık artırmaya sundu. Söz konusu cisimler için gerçekleştirilen açık artırma 11 Kasım’da başladı.

Çeşitli asteroitlere, Ay’a ve Mars’a ait olan göktaşlarını ve kaya parçalarını açık artırmaya çıkartan ‘Christie’s’ isimli müzayede evi, bu cisimleri en yüksek rakamı verene satacak.

Online olarak gerçekleşen açık artırma ile sahiplerini bulacak olan objelerin fiyatı 450 dolardan (1000 TL) başlıyor ve 110 bin dolara (450 bin TL) kadar çıkıyor.

Mars, Ay ve asteroit adı verilen küçük gezegenlerden kopup yeryüzüne düşen parçaların satışı için gerçekleştirilen olan organizasyon, şimdiye kadar yapılan en büyük meteorit müzayedesi.

Göktaşlarının hızla büyüyen bir pazara sahip olması, Kuzeybatı Afrika ve Umman’da göktaşı arama endüstrisinin oluşması için taban oluşturdu. Çöllerde devam eden meteorit bulma çalışmalarına rağmen, uzaydan gelen taşlar dünya üzerinde en nadir bulunan nesnelerden biri olma niteliğini koruyor. Müzayedenin göktaşı danışmanları, şimdiye kadar bulunan her göktaşının ağırlığı toplandığında bile, dünyadaki yıllık altın üretiminin çok altında kaldığını ifade etti.

Şimdiye kadar yeryüzüne ulaşmış olan meteoritlerin çoğunun Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından, bunlardan altı tanesinin ise büyük bir asteroit olan Vesta’dan geldiği biliniyor.

Mars’tan gelen ve çok daha az rastlanan parçalar da asteroitlerden kopan parçaların etkisiyle yeryüzüne ulaştı. Ay’dan kopan meteoritlerin ise yaklaşık 68 kilogram ağırlığında olduğu ifade edildi. Henüz Avrupa ve Amerika kıtalarında hiç bulunmamış olduğu belirtilen Ay’dan gelen meteoritlerin dörtte biri Antarktika’nın soğuk çölünde araştırma yapan bilim insanları tarafından bulundu.

Şimdiye kadar Dünya’ya hiçbir parçası getirilememiş olan Mars meteoritlerinin kökenini saptamak, tıpkı Ay’dan gelenlerde olduğu gibi zorlu bir süreç olarak nitelendiriliyor. Ancak bilim insanları, bazı meteoritlerde Mars atmosferindeki gazlara rastlayarak bunların kökenini tespit edebiliyor.

Müzayedede 2011 yılında Fas’a düşen ‘Tissint’ adlı meteoritten bir parça da yer alıyor. Birçok koleksiyoncu ve kurumun satın almak için yarıştığı 327 gram ağırlığındaki meteoritin büyük bir kısmı Londra Doğal Tarih Müzesi’nde saklanıyor. Ay’dan geldiği tespit edilen, 1.8 kilogramlık iki parçalı bir meteorit de müzayedenin en büyük dördüncü parçası olarak satışa çıkıyor.

goktasi_1811Dünya dışından gelmiş olması ve bilimsel ilgi dışında, güzel birer obje olarak dikkat çeken meteoritlerden bazıları soyut heykellere benzetiliyor. Bunların arasında Ağustos ayının doğum taşı olarak bilinen ‘peridot’ adlı değerli taşla bezenmiş olan parçalar da bulunuyor. Bazı taşların kesitleri ise metalik bir yapıya sahip olduklarını gösteriyor.

Göktaşı uzmanları tarafından uzaydan geldiği ispatlanana kadar hiçbir değer taşımayan meteoritlerin bir parçası kesilerek temel yapısının incelenmesi gerekiyor. Aynı meteor yağmuruyla yeryüzüne ulaşmamışsa, tüm meteoritlerden bir kesit alınıyor. Bundan sonra, meteoritin adı ve tanımı yayımlanıyor.

Yeryüzüne düşerken görülmüş bir göktaşının, yere ulaştıktan sonra keşfedilen meteoritlerden daha değerli olduğunu ifade eden uzmanlara göre, meteoritin bir öyküsünün olması, nesneyi alıcılar için daha değerli kılıyor.

11 Kasım’da başlayan online açık artırma 25 Kasım’da sona erecek…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?