Gökyüzü Gün Batımı Zamanı Neden Renk Değiştirir?

Gün batımını izlemek çoğu insan için romantiktir. Özellikle güneşin belirgin bir kızıllıkla battığı bölgelerde sırf o andaki görsel şöleni izleyebilmek için yolculuğu göze alan insanlar vardır. Gün batımının ruha verdiği huzur ve göze sunduğu manzara gerçekten de dinlendirici, sakinleştirici ve huzur vericidir. Gün batımı manzara izlerken akla şu da gelir; mavi gökyüzü gün batımı sırasında neden ve nasıl kızıla boyanır? Gökyüzü gece siyahken, nasıl birkaç saat sonra göz kamaştırıcı bir kızıllığa boğulur. Bunun elbette bilimsel bir dayanağı var. Peki nasıl oluyor bu renk değişimi? Gelin hep birlikte bakalım.

Gökyüzü Gün-Batımı Zamanı Neden Renk Değiştirir 1

Sabah ve akşam gökyüzünde gördüğümüz açık maviden koyu kızıla kadar tüm renk tonları hep oradadır ancak onları her vakitte göremeyiz. Güneş ışığı atmosferimize girdiğinde beyaz renktedir ve beyaz renk, gökkuşağındaki tüm renkleri içerir. Atmosferdeki gaz molekülleri güneş ışığını değişik dalga boylarında böler ve bölünen ışıklar da değişik hızlarda hareket eder. Farklı renkler görme sebebimiz dalgaların hareket hızında farklılıktır.   Işık dalgaları moleküller aracılığı ile farklı farklı yönlere gönderilir. Bunun adı gökyüzünde renk saçılımıdır. Güneş ışınları dünyaya ulaşmadan evvel atmosferde yayılır. İçlerinden mavi olanı diğer renklere göre daha hızlı hareket eder ve diğerlerinden daha fazla dağılır. Bu sebepten dolayı günün büyük kısmında ağırlıklı olarak mavi rengi görürüz. Mavi renk atmosfere o kadar yayılır ki diğer tüm renkleri örter. Güneşin doğuş ve batış zamanlarında ışık dalgaları yatay olduğu için daha eşit dağılır ve kızıl renkleri de görebiliriz.

En güzel gün batımının sonbahar ve kış mevsiminde meydana geldiği konusunda fotoğrafçılar da hemfikirdir. Volkanik patlamalar sırasında atmosferde yoğun olarak gaz birikir, bu da ışık dalgalarının daha yüksek oranda dağılması demektir. Yani volkanik bir patlamanın ardından oluşan gün batımı rengi turuncu tonları olacaktır. Gün doğumu ve gün batımı renklerini etkileyen faktörlerden birisi de çevre kirliliğidir. Nüfusu yoğun olan kentlerdeki egzoz gazları pek çok rengin görünmemesine neden olur.

Gün doğumu ve gün batımı renklerini değiştiren başka bir faktör de bulutlardır. Bulutlar sayesinde güneşin doğum ve batımı sırasında oluşan renkli ışınlar tutulur ve gökyüzünde yükselir. Yıldırım ve şimşeklerin de ışık kırılımına neden olduğu söylenebilir. Bu da renk değişimine yol açar. İşte bizi çok etkileyen gün batımı resimleri ve bu resimlerdeki hayran bırakan kızıllık ve tüm renk değişimlerinin bilimsel açıklaması böyledir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?