Göl nedir? Dünyanın en büyük gölü hangisidir?

Yeryüzü şekillerini ne kadar tanıyorsunuz? Mesela; göl nedir, en büyük göller hangileri?.. Göl manzaralarına bayılacaksınız!..

 

Karadaki çöküntü alanlarını dolduran tatlı ya da tuzlu, az çok derin ve geniş su örtüsüne göl denir. Göller yeryüzünde 1.700.000 kilometre karelik bir alan kaplarlar. Yağış suları, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenirler. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Bazı göller fazla sularını bir akarsu ile denize boşaltır. Bu akarsulara göl ayağı ya da gideğen denir. Göle su taşıyan akarsulara ise geleğen denir.

 

gol1_1105Hazar Gölü

Hazar denizi, okyanus ve büyük denizlerle bağlantısı olmaması ve büyüklüğü sebebiyle coğrafi olarak “göl” olarak değil “deniz” olarak tanımlanır. Yeryüzünün alan bakımından en büyük gölüdür. İç deniz olarak da kabul edilmektedir. Hem deniz, hem de göl özelliklerini taşımaktadır. Zengin petrol yataklarına sahiptir. Hazar Denizi batıda Azerbaycan ve Rusya, kuzeydoğu ve doğuda Kazakistan, doğuda Türkmenistan, güneyde İran toprakları ile çevrelenmiştir. Uzunluğu 1210, genişliği 210-436 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı olmadığından su seviyesi devamlı değişir.

 

gol2_1105

 

 

 

Superior Gölü

Kanada ile ABD arasında yer alan dünyanın en büyük tatlı su gölü olan bu gölde suyun sıcaklığı çok soğuk olduğundan yüzmek neredeyse imkansız. Göl içinde taşımacılık gemilerle sağlanmakta. Gölde bilinen 80 çeşit balık yaşamakta. Gölü yaklaşık 200 nehir beslemekte.

 

 

 

 

 

 

gol3_1105Michigan Gölü

Michigan, ABD’nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük gölüdür. Michigan Gölü, büyük göller içerisinde tamamı ABD’de olan tek göldür. ABD eyaletleri Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırlarındadır. Deniz seviyesinde 176 m yüksekte olan Michigan Gölü en derin yerinde 281 metredir ve 58.016 km² bir alana sahiptir.

 

 

gol4_1105

 

 

 

Viktorya Gölü

Afrika’nın doğusunda Tanzanya, Uganda ve Kenya toprakları içerisinde yer alan Dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Afrika kıtasının da en büyük gölüdür. Nil Nehri’nin başlıca su kaynağını oluşturur. Toplam 68.422 km²’lik bir alanı kaplar.

 

 

 

 

 

 

gol5_1105

 

 

 

 

Tanganyika Gölü

Afrika’nın en derin ve aynı zamanda en büyük ikinci gölüdür. Göl, Afrika’daki en büyük su miktarına sahip olup bu konuda da dünya ikincisidir. 32.893 km² alana sahip Tanganyika Gölü, Kongo, Tanzanya, Zambiya ve Burundi ülkeleri arasında yer alır.

 

 

 

 

gol6_1105

 

 

Baykal Gölü

Rusya’da Sibirya’nın güneyinde yer alır. 636 km uzunluğundaki Sibirya’nın Mavi Gözü olarak anılan gölün yüzölçümü 31.722 kilometrekaredir. Dünyanın en derin gölü olarak da kabul edilen Baykal gölünün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 km altındadır.

 

 

 

gol7_1105

 

 

 

Great Bear Gölü

Kanada’nın en büyük gölüdür. Dilimizde Büyük Ayı Gölü olarak da bilinmektedir. Çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapar. Her mevsim farklı manazaralar sunar.

 

 

 

 

 

gol8_1105

 

 

 

Malawi Gölü

Afrika‘daki en derin ikinci göldür. Yeryüzündeki diğer tüm göllerden daha fazla balık türü barındırır. Malawi Gölü, 1500 türlük balık çeşidiyle çok ünlüdür. Malawi Gölü’ne kıyısı olan ülkeler Tanzanya, Malawi ve Mozambik’tir.

 

 

 

 

 

 

gol9_1105

 

 

 

Great Slave Gölü

Great Slave yani Büyük Esir Gölü Kanada’dadır. Kanada’nın kuzeybatısında yer alan bu göl adını esir anlamına gelen yerlilerden almıştır. Gölün suları çok berrak ve derindir. Gölde ayrıca çok sayıda ada vardır.

 

 

gol10_1105

 

 

 

 

Erie Gölü

Kanada ile ABD arasında yer alır. Kışın buz tutan bu göl yazın ulaşımda çok etkili kullanılır. Kuzey kıyılarında Kanada’nın Ontario eyaleti, güney kıyılarında ABD’nin Ohio, Pennsylvania ve New York eyaletleri bulunmaktadır. Göl balık yönünden de zengindir.

 

 

 

 

gol11_1105

 

 

 

Winnipeg Gölü

Kanada’da Manitoba eyaletinde bir buzul gölünün kalıntısıdır ve birçok ırmakla beslenir. 24.514 km2’lik bir alanı kaplar. Ulaşım ve balıkçılıkta kullanılır.

 

 

 

 

 

 

gol12_1105

 

 

 

Ontario Gölü

Kanada ile ABD arasında yer alan alır. 311 km uzunluğunda 85 km genişliğindedir. Sularının fazlasını Saint Laurent Nehri’ne bırakır. Bu nehir etrafındaki sanayi yerleşimleriyle dikkat çeker.

 

 

 

 

gol13_1105

 

 

 

Balkaş Gölü

Kazakistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Toplam 413.000 km su havzasına sahip gölün yüzölçümü 16.996 kilometrekaredir. Daha önceleri Çin hakimiyeti içerisinde bulunan Balkaş Gölü daha sonra Rusya’ya geçmiş ve günümüzde Kazakistan sınırları içerisinde kalmıştır.

 

 

 

 

 

 

gol14_1105Ladoga Gölü

Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti ile Leningrad eyaleti sınırları içinde kalan bir tatlı su gölüdür. Ladoga Gölü, Avrupa‘nın en büyük gölüdür. İçindeki adalar hariç, gölün yüzölçümü 17,700 km² dir. Kuzeyden güneye uzunluğu 219 kilometre, genişliği 83 kilometredir. Gölün içinde toplam yüzölçümleri 435 kilometre kareye varan 660 ada bulunur.

 

 

gol15_1105

 

 

Vostok Gölü

Antartika’nın en büyük gölüdür. Doğu Antarktik Buz Tabakası’nın ortasında bulunur. Buz tabakasının yüzeyinin rakımı 3488 metredir, göl ise buz yüzeyinin 4000 metre kadar derininde yer almaktadır. Andrey Kapitsa adlı bilim adamı tarafından 1959-64 yılları arasında keşfedilmiştir.

 

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?