golden gate köprüsü

Golden Gate Köprüsü nerededir?

San Francisco’nun sembolü olan Golden Gate Köprüsü, hangi tarihte inşa edilmiştir? Bu köprünün önemi nedir?..

Türkçe ismi Altın Kapı Köprüsü olan Golden Gate Köprüsü, San Francisco denildiğinde akla ilk gelen yapılardan bir tanesidir. Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür.

Golden Gate Köprüsü şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, yüksekliği yaklaşık 235 metredir. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco’yu Marin County’nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir.

Körfeze köprü yapılması fikri 1872 yılında ortaya çıkmıştır. Ancak feribot kapasitelerinin sınıra dayandığı 1920’li yıllara kadar o yıllarda yapılan taslaklara el sürülmedi. Köprünün yapımı 5 Ocak 1933 – 27 Mayıs 1937 tarihleri arasında, tartışmalı baş mühendis Josef B. Strauss’un yönetiminde gerçekleştirildi. Yapım sırasında 11 işçi yaşamını yitirdi.

Golden Gate Köprüsü, o zamana kadar yapılmış en uzun köprüydü. Yapımında, zamanın teknik zorluklarının üstesinden gelinmiş ve köprü yapımıyla ilgili çok sayıda rekor kırılmıştır. Bunlar; en yüksek ayak (227 m), en uzun (2.332 m), en kalın halat (92 cm) ve en büyük sualtı temelleri alanlarındadır. Bu temeller, boğazın çok güçlü akıntılarında yapılmak zorundaydı. İşsizlik ve açlığın yaygın olduğu bir dönemde yapılan bu köprü için 35.000.000 dolar harcanmıştır. Köprü açılışında da geleneksel olarak kurdele değil, zincir kesilmiştir.

golden gate köprüsüKöprü toplam 887.000 ton ağırlığındadır. Sonuncusu som altın olan 600.000 perçin, kulelerin ve kirişlerin putrellerini bir arada tutar. Köprü, 1964’te New York’taki Verrazano – Narrows Köprüsü’nün yapımına kadar, dünyanın en uzun asma köprüsü olarak kaldı.

Köprü, adını San Francisco Körfezi’ne açılan 1,6 km genişliğindeki boğazdan almıştır. Bu adı, 1846 yılında Kaliforniya’daki altına saldırı zamanında, Kaptan John C. Fremont’un verdiği, kaptanın İstanbul’daki Chrysoceras ya da Golden Horn (Altın Boynuz) diye adlandırılan Haliç’i hatırlattığı için böyle adlandırıldığı söylenir.

İlk planlamada gri renge boyanması düşünülmüş ve Amerikan donanması, gemilerden kolay görünebilmesi için köprünün siyah ve sarı çizgili boyanmasını istemiştir. Bitim aşamasında mimar Edwin Morrow köprüyü kırmızı paslanmazdan koruyucu astar boya ile görünce kararını verdi. Deniz ve gökyüzünden ayrılıp, sahildeki doğayla uyumlu olacağını düşündüğü sıcak turuncu rengi seçti. Bu renk, karayollarında ikaz işaretlerinde de kullanılır ve uluslararası turuncu olarak adlandırılır.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco şehrinin ve tüm San Francisco Körfez Bölgesi’nin, hatta en az New York’taki Özgürlük Heykeli kadar ABD’nin de simgesi olarak görülmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?