Gölge Oluşumu Gölge Çeşitleri

Saydam olmayan bir cisim tarafından bir cismin ışığı engellemesidir. Karanlık alanlarda belli olan gölge çeşitleri çok fazladır.  Gölge çeşitleri ikiye ayrılır tam ve yarım gölge olmak üzere stabilize edebiliriz.

Gölge Nedir

Gölge ışık kaynağının yansıma yapacağı noktadır. Tam gölye kesintisiz gölge demektir. Işık kaynağının durduğu yere gölge denir. Bu paragrafta tam gölge nedir sorusu için yanıt alacaksınız. ilgili ışık ölçümleri ise, gölge boyu, hesaplaması ile gerçekleşir.

Gölge: Işık kaynağının durduğu noktadır. Konumu pek fazla değişmez. Gölge uzunluğu bir cisme ne kadar çarpıyorsa cisim uzunluk kadardır. Mesela bir lamba uzunkuk yaklaşık 10-20 metredir. Işık bize bu şekildegelir. Işık kaynağı değişik stiller ve görünümler alabilir. Ayrıca gölge oluşumu, güçlü bir ışık kaynağı ile çok daha fazla bir görünüm kazandırır. Yazımızda, gölge boyu nasıl değişir sorusu için yanıt alacaksınız. Cisimlerin kesitleri orantısı oluşumu değiştirebilir.

  • Gölge boyu: Gölge uzunluğu ve oluşumu cisim uzunluğuna stabil olarak kısa süreli veya uzun süreli karanlık olursa boyuna göre değişir.
  • Gölge Kalınlığı: Lamba kalınlık ve başka bir cismin enine göre değişir.
  • Cisim boyu: Gölge boyu cisim uzunluğuna göre değişir.
  • Cisim Kalınlığı: Lamba kalınlık ve başka bir cismin enine göre değişir.
  • Cisim yönü: Güç kaynağınının yönüne, hızına, karanlık durumuna göre de değişir.

Gölge Nasıl Oluşur

Gölge ışık kaynağının karanlık bir ortamda yakın bir cisim yada uzak bir cisim ile birlikte yansılam içinde olması ile oluşur. Mesafelerin ölçümleri büyük ya da küçük olabilir. Noktasal ışık kaynaklarında farklı gölgeler yansılanım yapabilir. Mesela bir saatin gölgesi çok farklı olabilir. Tam ve yarı gölgelerde, fen bilgisi hesaplamaları ile ölçülür. Ortamda gizli kalan gölgelerde genelde küçük boydadır. Gökyüzünde de gölgeler olması çok normaldir.

Gölge Nasıl Oluşur

Gece Gölge

Gece gölgesi cisim ve karanlık arasındaki mesafesin net olmadığı zaman meydana çıkar. Gece gölgesi ışık kaynağının büyük bir cisme çarpması ile meydana çıkar. Saydam olmayan madde ile birlikte, maddenin gölgesi tam veya net şekilde belirir. Gölge hesaplaması için farklı boylarda büyütme yapılır. Gece gölgesi genelde çok daha büyük olan gölgedir. Bir cisimden yayılan ışıklar sı geçirmez ve kare olursa genelde gece gölgeyi tanımlar. Saydam olmayan cisimlerin ardında kalan yarı opak saydamlık bir gölge ifadesidir. Dünya güneş etrafında dönerken bile bir gölge meydana çıkarır. Ay ile Dünya arasında da gölge var. Bir şekilde tam gölge varsa yarı gölge olmaz.

Gece Gölge

Tam Gölge

Küresel ışık kaynakları değişimi ile karşınıza çıkar. Tam olan gölgeler evimizde de olabilir. Meydana gelen karanlık gölgeler, en büyük kesitli alan ölçülerine sahiptir. Noktasal ışık kontrolünde ışık doğrusal yönü kontrol edilir.  Yarı gölge ve tam gölge arasındaki en büyük fark, perde veya cismin boyutları yani ölçüleridir. Gece gizli gölge veya yarı gölge meydana gelebilir. Küresel ışık kaynakları eğer metal cisimden geliyorsa genelde tam gölge oluşturur.

Tam Gölge

Gizli Gölge 

Gizli olan gölgeler evimizde genelde çok somut olarak çıkan gölgelerdir. Sadece evde değil bir pencere arkadından ışık geçirmeyen hassas bir cismin aydınlanarak bir yerde çıkmasıdır. Bazen farklı cisimlerden gelen ışıklar olarak da tabir edilebilir. Kaynaklardan yayılan ışıkların arka tarafında kalan gölge şeklidir. Saydam veya yarı saydam olabilir. L noktası şeklinde gelen gölgeler genelde gizli gölgedir. Güneş ve Dünya arasında da gizli gölge vardır. Gizli olan gölgeler bazı gezegenler arasında da gerçekleşebilir.

Gizli Gölge

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?