Google erişime kapatılıyor mu?

Dün öğle saatlerinde YouTube ve Twitter’a erişimin engellenmesinin ardından dev arama motoru Google hakkında da erişim engeli yaşanabileceği belirtilmişti…

Geçen hafta yaşanan elim olay Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması ile ilgili videoların internet üzerinden yayınlanması ile ilgili açılan dava sonucu gün içinde yaşanan sosyal medya erişimine konulan engelin ardından Google’ın da erişim engeliyle karşı karşıya kalabileceği haberi hızla yayıldı.

Daha önce de yaşanan erişim engelleri için kullanıcılar alternatif çözümler getirse de gün boyu engellemeler ile ilgili yorum ve paylaşımlar yine yasak sosyal medya kanallarında paylaşılmaya devam edildi.

Mahkeme kararında, ‘Savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin halen Google arama motorundaki yer sağlayıcı ile bu yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube internet sitesinde yer aldığı’ belirtildi.
Twitter, Youtube ve bazı haber sitelerindeki Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümü ile ilgili yayınların kaldırılmasını isteyen savcılık, bu kez Google’dan da içeriklerin kaldırılması için İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Talebi değerlendiren mahkeme Kiraz’la ilgili bazı görüntülerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde Google’a erişimin tamamen engellenmesine karar verdi. Savcılığın talebi doğrultusunda mahkemenin verdiği karar Youtube’u da kapsıyor.

Mahkeme kararında, ‘Savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin halen Google arama motorundaki yer sağlayıcı ile bu yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube internet sitesinde yer aldığı’ belirtildi.

Saat 21.30’da verilen kararın uygulanması için Google ve YouTube’a 4 saat süre verildi. Mahkeme, kararı yerine getirmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderdi.

YouTube gece saatlerinde kararı uyguladı, Google’ın ne yapacağı merak ediliyordu.

google-1_060415Arama motoru Google, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınma görüntülerini yayından kaldırmasına yönelik İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nin talebini yerine getirdi ancak söz konusu fotoğrafları hala aramada bulmak mümkün. Peki bu nasıl oluyor?..

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerini yayınlamaya devam eden Google ile ilgili erişim kararı konuşulurken, açıklama yapan bir Türk yetkili Google’ın ilgili içerikleri kaldırdığını belirtti.

Google, Savcı’yla ilgili söz konusu fotoğrafları arama sonuçlarından çıkardı. Ancak bunun arama sonuçlarına yansıması uzun sürdüğünden ilgili fotoğraflara arama sonuçlarında halen kısmen de olsa ulaşılabiliyor.

CACHE (KEŞ) SİSTEMİ

Konuyla ilgili Bilişim Hukukçusu Avukat Burçak Ünsal, “Google bir URL’yi (yani linki) kendi arama sonucu listesinden çıkarsa bile bunun kullanıcıya yansıması saatler hatta günler sürebilir” diyerek “Cache’leme” (keş’leme) sistemine açıklık getirdi.

Ünsal, “Google’ın bir arama motoru olarak hem teknolojisi hem de tabi olduğu hukuki hükümler, Twitter’dan veya Facebook’tan faklılıklar gösterir. Google’a “sen bu içeriği 4 saat içinde kaldır” dense bile Google o içeriği Internet’ten kaldıramaz. Ancak arama motoru sonucu olarak yaptığı listenin içinden çıkarabilir. Onu da global olarak değil sadece Türkiye’den erişilemeyecek biçimde yapar. Yani siz IP kanallama sistemi kullanıyorsanız veya yurt dışı IP’den bağlanıyorsanız sizin için hiçbir değişiklik olmayacaktır.” dedi.

LİNKLERİ KALDIRMIYOR, SADECE BÖLGESEL ERİŞİME KAPATIYOR

Avukat Ünsal, Google’ın URL’leri kaldırmadığı sadece bölgesel olarak erişime engellediğini hatırlatarak “Google bir URL’yi kendi arama sonucu listesinden çıkarsa bile bunun kullanıcıya yansıması saatler hatta günler sürebilir. Çünkü aramayı Internette yaparak liste haline getiren botların, yazılımın bu işlemi yapması ve Internet yansıması zaman alır. Google aslında kanunun öngördüğü süre içinde bunu yapmış olsa da, mevcut mevzuat ve uygulama çerçevesinde bir kapatmadan kaçınamayacaktır. Kaldı ki, tekrar etmemde fayda var. Söz konusu mahkeme kararının kendisi, bu mahkeme kararını temel alarak verilen emirler ve uygulamalar da tartışmaya çok açıktır” şeklinde konuştu.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?