Göz hakkında bilmediklerimiz!

Doğduğumuz günden bu yana sayesinde milyonlarca olaya şahit olduğunuz gözlerinizin yapısını hiç merak ettiniz mi?

Göz en önemli organlarımızdan biri. Bir çift gözdür bize hayatı tanıtan. Gözdür duyguyu anlatan. Göz hakkında o kadar çok bilgi var ki gözden kaçırdığımız. Peki, dikkatli olmadığımız takdirde gözlerimizde oluşabilecek problemler hakkında bilginiz var mı?

İşte, gözlerimiz hakkında bilmediklerimiz:

Bir gökdoğan kuşu, 5 kilometre uzaklıktan bir güvercini görebilirken; biz, doğanı iyice yakınımıza gelince görebiliriz.

İki farklı göz rengine sahip olmak Heterokromi iris olarak adlandırılır.

Bu durum kalıtsaldır. Büyürken aynı göz rengine sahip olup da sonradan bir gözün renk değiştirmesi ise bir hastalığın belirtisi olabilir, bir göz doktoruna başvurmalısınız. Ayrıca bebekler farklı göz renkleriyle doğarsa ve ailede heterokromi iris hastalığı yoksa, mutlaka göz doktoruna gösterilmesi gerekir.

Göz yuvarlağının içinde ağrılı bir durum oluşunca, gözlerimiz hızlı şekilde iyileşir.

Bazı aşınmalar 24 ve 48 saat içinde iyileşebilir. Gözünüzü kaşıdığınızda oluşan bu dayanılmaz, çekilmez ağrı önemli bir fonksiyondur. Gözünüzde kaşınma ile oluşabilecek bir tahriş enfeksiyon kaparsa bu durum potansiyal olarak körlüğe bile yol açabilir. Bu nedenle gözünüzde böyle bir yaralanma hissederseniz hemen doktora başvurun, enfeksiyonu durdurmak için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.göz

Gözlerin de güneş yanığına maruz kalması mümkündür.

Gözlerinizi UVA ve UVB ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüğü takmanız önemlidir. Gözlerdeki güneş yanığı ciltteki güneş yanığıyla aynı değildir. Gözleriniz güneşten etkilenince bu uzun ve aşamalı bir süreçte oluşur. Uzun süre güneşe maruz kalma gözün içindeki dokunun kalınlaşmasına yol açar, göz ameliyatı olmanız gerekebilir.

Yaşla birlikte görmeniz düzelebilir.

Normalde +3 hipermetrop gözlük kullanıyorsunuz, fakat yaşınız ilerlediğinde şeker gibi görmenizi etkileyen bir hastalığa yakalandığınızda bu durum miyobunuzu artırır ve görmeniz +3’den 0’a düşer ve görme probleminiz yok olabilir. Eğer görmenizde büyük bir değişiklik farkederseniz ne olduğunu anlamak için bir doktora başvurun.

Göz küreniz bir sakız topundan daha küçüktür.

Sakız makinelerinden aldığınız top şeklindeki sakızlar yaklaşık 27-28 milimetre çapındadır. Ortalama bir insanın göz küresi ise 24 milimetre çapındadır.

Gözünüzdeki lensler ise yaklaşık bir bonibon büyüklüğündedir.

Gözünüzde odaklamaya yarayan lensler gözbebeğinin arkasında yer alır. Hemen hemen bir bonibon büyüklüğündedir. Gözünüzdeki lensler aynı bonibonda olduğu gibi kapsül içinde saklanmış proteine sahiptir.

Gözünüzde katarakt oluşması bu bonibonun içinde yerfıstığı bulunması gibidir.

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.göz

Beyninizdeki görme merkezleri başınızın alt arka kısmında yer alır.

Eğer sırt üstü sert bir şekilde düşüp kafamızı yere çarparsak geçici olarak kör olmamız mümkündür. Optik sinir gözün arkasında başlıyor ve bir dizi bağlantı aracılığıyla
beynin arkasındaki oksipital kortekse görsel imajları naklediyor.

Gözünüzün boyu ne tür bir görüşe sahip olduğunuzun belirlenmesine yardım eder.

Gözlerinizin
lens ve kornea fonksiyonlarına ilave olarak, göz kürenizin boyu miyop ya da hipermetrop mu olduğunuzun belirlenmesinde önemlidir. Hipermetrop sorunu olan kişilerin göz küresi normalden daha uzunken, miyop olanların ise normalden daha kısadır. Gözkürenizdeki 1 milimetrelik değişim bile gözünüz için verilecek gözlüğü etkileyecektir.

Gözküreniz siz yaşlandıkça büyür.

Doğduğunuz zaman gözküreniz yaklaşık 16 milimetre çapındadır. Fakat 3 yaşınıza geldiğinizde göz kürenizin çapı 23 milimetreye yükselir. Ergenlik çağınızdayken maksimum boyutuna ulaşacaktır, yani 24 milimetre çapında olacak.

Gözünüzü iki odalı bir ev gibi düşünün.göz

Bir fuaye ve arka odadan oluşur. Fuaye yani öndeki odada kornea ve gözünüz için faydalı besinler içeren göziçi sıvısı ile göze rengini veren iris tabakası bulunuyor. İrisin arkasında ise gözün lensleri var. Lenslerin arkasında arka oda, camsı oda var. Bu odada yumurta beyazının yoğunluğuna sahip olan göz içi sıvısı bulunur. Fakat bu sıvı sudan ve hiyaluronik asitten oluşuyor.

Gözünüz bir beyzbol topuna benzer.

Gözünüzün iki odası vardır ve katmanlardan oluşmuştur. Benzer şekilde beyzbol topunu ortadan ikiye böldüğünüzde katlı olduğunu görürsünüz. Göz küresi iç, orta ve dış katmana sahiptir. Göz küresinin en dış tabakası sklera olarak adlandırılır, gözle görebildiğiniz bölümüdür. Onun altında ise “koriyoid” olarak isimlendirilen kan damarlarının bulunduğu katman vardır.
En iç tabaka ise gözün retinasıdır.

Bazı insanların göz rengi koyu iken, bazılarının göz rengi daha açıktır.

Cildinizde renk üreten hücreler olan melanositler, aynı zamanda irisin renk üretiminden de sorumludur. Bazı insanlarda melanosit daha fazla olduğu için göz rengi daha koyudur. Bir insanın sahip olduğu melanosit sayısı onun genlerinde kodlanmıştır.

gözGöz renginiz doğdunuzda daha açıktır.

İrisin renklenmesi doğumda tam olarak gelişmiyor, göz renginin tam olarak oluşması ilk yıl içinde oluyor. Yani doğduğumuzda göz rengimiz şimdikinden daha açık oluyor.

Doğrudan güneşe bakmak kör olmanıza yol açabilir.

Çocukken büyüteç kullanarak bir kağıt parçasını tutuşturduğunuzu hatırlayın. Gözlerinizi güneşe dikip bakarsanız aynı şey başınıza gelebilir. Çünkü gözlerinizdeki lensler retina üzerine düşen güneşin ışınlarına odaklanacak ve retinadaki nokta kalıcı görme kaybına yol açacaktır. Kesinlikle gözlerinizi dikip güneşe bakmayın.

Gözünüzün önünde uçuşan cisimler aynı değildir.

Bir insanın gözünün önünde uçuşan cisimler diğer kişininkiyle aynı değildir. 55 yaşın üzerindeki insanlar için, göz önünde uçuşan cisimler retina ve vitröz zar ayrıldığında oluşur. Fakat göz ününde uçuşan cisimler, noktalar pigment ya da kan ya da iltihap sonucu da oluşabilir. Eğer siz de gözünüzün önünde uçuşan cisimler görüyorsanız, mutlaka bir göz doktoruna gidip muayene olun.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?