Her gün yenmesi gerekenler!

Hep şunu ye, bunu yeme, onun zararları, bunun faydaları başlıkları altında uyarılar alıyoruz. Peki ama, her gün yenmesi gerekenler neler?..

Biz de sürekli yediklerimiz ve içtiklerimiz hakkında güncellenen bilgileri size aktarmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar birçok besin maddesini tanıttık, fayda ve zararlarını irdeledik. Gelin bu sefer de her gün soframızda olması, mutlaka yenmesi gereken yiyecekleri tanıyalım…

Yapılan bir araştırma sonucu kahvaltıda pişmiş yumurta tüketen kişiler öğle yemeğinde daha az kalorili yiyecek tercih etmişlerdir. Yüksek kaliteli protein içeren yumurta, tok kalma sürecini uzatır ve yorgunluğu azaltır. Ayrıca yumurta sarısı içeriğindeki antioksidanlar (lutein ve zeaksantin) göz sağlığını korumaya yardım ederler. Lutein ve zeaksantin 50 yaş üstü kişilerde körlüğün ana nedenlerinden biri olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu azaltır. Lutein hem de zararlı UV (ultraviyole) ışınlara karşı cildi korur.

yenmesi gerekenlerYağlı tohumlar kalp sağlığı için doymamış yağ asitlerinden zengindirler. Vejetaryen kişilerle yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yağlı tohum yiyen kişilerin ömürlerine 2,5 yıl daha ekledikleri ortaya çıkmıştır. Ceviz gibi yağlı tohumlar, stresi azaltan ve kalp sağlığı için gerekli olan ALA (alfa linolenik asit) açısından zengindir. ALA, bitkisel omega-3 yağ asididir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olan ceviz ayrıca kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.

Yoğurt ta her gün sofraların olmazsa olmazlarındandır. İçerisindeki yararlı bakteriler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca yaşa ve kötü beslenme alışkanlığına bağlı gelişen bağırsak hastalıkları riskini azaltır. Osteoporozla savaşmak için en gerekli malzeme olan kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Sadece bir bardak yoğurt günlük alınması gereken kalsiyumun yarısını sağlar. Ayrıca protein, fosfor, potasyum, çinko, riboflavin (B2 vitamini), B12 vitamininden de zengindir. Yoğurt suyu bol miktarda riboflavin içerdiği için atmak yerine çorba yapımında değerlendirilmelidir.

C vitamini enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretilmesi için çok önemlidir. Sadece 1 büyük boy portakal yiyerek günlük C vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Aynı zamanda serbest radikallerin oluşturacağı hasara karşı vücut korunmuş olur. Cilt sıkılaşması için gerekli kolajen üretiminde de kilit antioksidanlardan biridir. Portakal hem de lifli yapısıyla sindirime katkıda bulunur.

Temel Reis ile özleşmiş ıspanak, birçok besin maddesini içerisinde barındırır. A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum mineralleri ve lif açısında zengindir. DNA ve sağlıklı yeni hücreler üretmeye yardımcı olan suda eriyen bir B vitamini folatı (folik asit) da içerisinde barındırır. Tüm bu verilere göre ıspanak da mevsiminde sofraların baş tacı edilmeli.

yenmesi gerekenlerBaklagiller, bitkisel kaynaklı demiri bol miktarda ihtiva ederler. Demir, oksijen taşımakla görevli hemoglobinin yapısına katılır ve solunum yoluyla alınan oksijeni dokulara taşırlar. Vücudumuzda bitkisel kaynaklı demirin emilimini artırmak için C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketilmesi gerekir. Baklagiller lif açısından da oldukça zengindir. Bu sayede kandaki kolesterol seviyesini de dengede tutar.

Aslında havuç gibi çoğu kırmızı, sarı, turuncu sebze ve meyve, ‘karotenoid’ adlı kanser, astım ve eklem iltihabı gibi pek çok rahatsızlığın oluşma riskini azaltan bir bileşik içerir. Havuç bunlar arasında en düşük kalori yoğunluğuna sahip olandır. Tüm bu rahatsızlıklara karşı günde 2 havuç tüketmek yeterli olacaktır.

Her öğün sofrada olan ve olması gereken bir diğer besin de domates. Öncelikle domates hakkında bilinmesi gereken 2 şey var. Birincisi, kırmızı olanlar likopen bakımından en zengin olanlardır. İkincisi ise; işlenmiş domatesin de (salça, domates çorbası gibi) en az tazeler kadar etkili olduğudur. Çünkü bu şekilde vücudun likopeni emmesi kolaylaşır. Likopen mesane, prostat, cilt ve mide kanseri riskini azaltır. Günde 22 gram likopen almak sağlık için yeterli olacaktır. 8 adet kiraz domates ya da 1 bardak domates suyu bu miktarı sağlar.

Bu maddeler tabi ki de uzatılabilir. Ama en azından günlük beslenme programımıza dahil edeceğimiz bu besinlerle birçok rahatsızlığa karşı vücudumuzu korumaya almış oluruz…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?