Günübirlik

Günübirlik gezebileceğiniz 4 muhteşem sonbahar rotası

İstanbul’dan yola çıkarak günübirlik seyahat edebileceğiniz mükemmel manzarası ve doğasıyla sizi adeta büyüleyecek yerler…

Hafta sonu İstanbul’dan günübirlik gezi deyince istinasız ilk akla gelen yerlerden biri Bolu-Abant Tabiat Parkı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında adeta bir kartpostala benzeyen manzarasıyla ziyaretçilerini kendine çeken Abant Tabiat Parkı, gerçekten de bir doğa harikası. İstanbul’dan 258, Bolu’dan 34, Ankara’dan ise 225 km uzaklıktaki bu yere gitmeden önce özellikle İstanbul’dan yola çıkanların gitmesi gereken 2 rota daha var ki; Kocaeli-Maşukiye ve Sakarya-Sapanca Gölü. Buralara uğradıktan sonra Bolu-Abant Tabiat Parkı’na gelenlerin de yine kesinlikle uğramadan geçmemesini tavsiye edeceğimiz yer ise Bolu-Gölcük Tabiat Parkı.

İstanbul’dan turla gidebileceğiniz gibi özel aracınızla da bu 4 rotaya gitmeniz mümkün. Ancak ulaşımın rahat oluşu ve bir rehber eşliğinde gezmeniz daha kolay hem de bilgilendirici olacağından turla gitmenizi tavsiye ederiz.

IMG_4597

İstanbul’dan geziye çıkanların ilk noktası tabii ki Kocaeli-Maşukiye olacak. İsmini “maşuk”tan (âşık) alan Maşukiye, aynı zamanda belde halkının rivayetine göre buraya geleni âşık ediyormuş.

Yaklaşık bir buçuk saat süren yolculuğun ardından Maşukiye’ye vardığınızda göreceğiniz yeşillik ve nehir mükemmel. Sizi şehir hayatından uzaklaştıran ve doğayla buluşturan Maşukiye tam bir kahvaltı yeri. Pek çok kahvaltı mekanının bulunduğu buraya İstanbul’a yakınlığı nedeniyle (129) yalnızca kahvaltı yapmaya gelen dahi var. Nehir üzerine kurulmuş tahta köprüleri geçtikten sonra akan suların sesleriyle beraber siz de kahvaltınızı yapabilirsiniz. Serpme köy kahvaltısı yapacağınız Maşukiye’de sunulan kahvaltılıklar oldukça lezzetli ve özellikle kiremitte servis edilen köy peyniri muhteşem. Kahvaltıdan sonra ise yeşilin birçok rengini görebileceğiniz etrafı gezebilir, hamakta sallanabilir veya çocuğunuzla beraber top oynayabilirsiniz.

IMG_4682

Maşukiye’den sonra ise ikinci durağınız elbette Sapanca Gölü olacak. Maşukiye’den 15-20 km uzaklıktaki Sapanca Gölü, Doğu Marmara Bölgesinde, Sakarya kent merkezinin 12 km batısında, İzmit kentinin ise 27 km doğusunda yer alan tektonik kökenli tatlı su gölüdür. Doğusunda yer alan Sakarya Nehri ve batısındaki İzmit Körfezi arasında, deniz seviyesinden 33 m yükseklikte yer alan gölün uzunluğu, doğu-batı doğrultusunda 16 km, eni ise kuzey-güney doğrultusunda 5 km’dir. Gölün en derin noktası ise 53 metredir.

Sapanca Gölü’ne vardığınızda eşsiz manzara sizi kendisine hayran bıraktıracak. Uzunca bir yürüyüş parkuru bulunan alanda ister yürüyebilir, ister bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Gölde yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise yarım saat turlar şeklinde kiralanabilen deniz bisikletine binmek. Deniz bisikletine binerek bir tarafı yeşillikle kaplı gölü doyasıya gezebilirsiniz. Ayrıca oturup göle karşı çay, kahve içmek isteyenler için de pek çok seçenek var. Son olarak da Sapanca Gölü’nden hatıra aksesuar veya eşyalar satın alabileceğiniz ve sevdiklerinize hediye edebileceğiniz küçük küçük hediyelikler satan dükkânlar mevcut.

IMG_4791

Sapanca Gölü’nün ardından hemen hemen 2 saate yakın yol gittikten sonra sizi de en çok büyüleyecek olan Abant Tabiat Parkı’na ulaşmış olacaksınız. Abant Gölü; Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında 1400 m’den 1700 m’ye kadar yükseklikte olan birçok tepe vardır. Yeraltı suları ile beslenen gölün en derin yeri 18 m olup ortalama derinliği 10-15 metredir. Tektonik menşeli Abant Gölü ve çevresinin bitki zenginliği, ayrıca büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip bulunması nedeniyle yörenin 1150 hektarlık bölümü, 1988 yılında ‘Tabiat Parkı’ olarak koruma altına alınmıştır.

IMG_4798

Dağ, göl ve ormanı birleştiren Abant Tabiat Parkı’na geldiğiniz anda bakmaya doyamayacağınız manzara ile karşılaşacaksınız. Öncelikle ormanların arasından kısa bir yürüyüş yapıp muhteşem manzara eşliğinde fotoğraflarınızı çekildikten sonra etrafı gezmek için faytona ihtiyaç duyacaksınız. Ancak faytonlarla çevresini gezebileceğiniz Abant Gölü’nü ağaçların arasından seyre koyulabilirsiniz. Özellikle çocukların tercih ettiği ancak tabii ki büyüklerin de binebileceği at turu da Abant’a gelenlerin tercih ettiği aktivitelerden biri. Gezdikten ve ciğerlerinize bol oksijen depoladıktan sonra dinlenmeniz için yer alan mekanda ister göl manzarasıyla birlikte yemeğinizi yiyebilir isterseniz de çay ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Yerel lezzetler almak isteyenler için de burada yer alan küçük bir pazar var. Pazarda tereyağından bala, peynirden meşhur alıça kadar pek çok yöresel ürün bulabilirsiniz.

Son olarak Abant’tan ayrılmadan önce parkın girişinde bulunan ve tamamen ahşap mimaride inşa edilmiş “Abant Doğal Yaşam Müzesi”ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu müzede, Abant bölgesinde yaşayan vahşi hayvanların, yetişen bitki ve çiçeklerin örneklerini görebileceksiniz.

Ve geldik gezimizi tamamlayacağımız son noktaya; Gölcük Tabiat Parkı. Bu yılın ilk 8 ayında yerli ve yabancı yaklaşık yarım milyon turistin ziyaret ettiği Gölcük, dillere destan bir manzaraya sahip. Bolu iline bağlı ve Milli Parklar tarafından koruma altına alınmış Gölcük Tabiat Parkı, Abant Tabiat Parkı’ndan sonra Bolu’nun en uğrak noktası.

IMG_4838

Bolu merkezden 13 kilometre uzaklıkta ve merkezden 400 metre kadar yükseklikte bulunan Gölcük, dağların arasında, ormanların en sık olduğu alanda masmavi suyuyla sizi kendisine âşık edecek yerlerden biri. Öncelikle kesinlikle gölün etrafını yürümelisiniz. Gölde ilk dikkatinizi çeken o meşhur konuk evi olacak ama ne yazık ki halka açık olmadığı için ziyaret edemeyeceksiniz. Etrafı gezdikten sonra dinlenmek için ormanlık alanda oturabilir veya alanda bulunan mekanlarda yöresel yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Bir “dünya markası” haline getirilmesi hedeflenen ve yeni düzenlemelerle tur güzergâhları, manzara seyir noktaları, yürüyüş yolları, konuk evleri, teleferik, dağ kızağı istasyonlarına kavuşturulacak olan Gölcük Tabiat Parkı’na da mutlaka gidin.

Not: Abant ve Gölcük Tabiat Parkı Eylül ayında olmamıza rağmen hissedilir bir soğuğa sahip bu yüzden giderken yanınıza muhakkak kışlık mont ve kalın bir şeyler alın.

Haber-Fotoğraflar: Duygu Neşeli

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?