Gut Hastalığı Nedir Ve Nasıl Önlenir? Gut Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gut hastalığı bir tür romatizmal hastalıktır. Eklemlerde aniden gelişen bu hastalık hassasiyet, kızarıklık ve eklemlerde ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde kişinin günlük hayatını da olumsuz etkiler. Damla hastalığı, zengin hastalığı ya da kral hastalığı gibi isimler ile de adlandırılan gut hastalığı nedir belirtileri nelerdirya da gut hastalığı tedavi edilmezse ne olurgibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gut Hastalığı Nedir

Gut hastalığı, genel olarak ayak baş parmağında ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayak baş parmağı dışında ayak bileği, diz, dirsek ve el bileği eklemlerinde de gut hastalığı görülebilir. Bu hastalık erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür. Kadınlarda da menepoz dönemi sonrasında gut hastalığı görülebilir. Gut hastalığı genel olarak başka sağlık sorunları ile birlikte görülür. En fazla gut hastalığı, kolesterol, trigliserit yüksekliği (hiperlipidemi), yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabetes mellitus, obezite gibi rahatsızlıklarla birlikte görülür.

Gut hastalığı ataklarının ilkleri şiddetli olur. Eklemlerde şişme ve ağrıya neden olur. Genelde bir kaç gün ile bir kaç hafta arasında değişen atak süresi vardır. İlk 12-24 saat arasında eklemdeki ağrı daha da şiddetlenir ve kişinin günlük yaşamını etkileyebilir.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İlerlemesi halinde ataklara neden olan eklemler ve bu eklemlerin çevrelerindeki diğer eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir. Gut hastalığı nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce kısaca gut hastalığı nasıl önlenir, bu konuda maddeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Gut hastalığını önlemek için günde 8-16 bardak su için ya da suyun yerini tutan diğer sıvılardan 2-4 litre arasında tüketin.
  • Alkol, özellikle de biradan uzak durmaya çalışın.
  • En önemli gut hastalığı nedenlerinden birisi olan bol miktarda protein tüketiminden uzak durun.
  • Günlük beslenme düzeninizde et, balık ve kümes hayvanlarından 113-170 gram kadar almaya özen gösterin. Daha fazlası zararlı olabilir.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığının tedavisi iki şekilde yapılır. Birincisinde hastalık ataklarının hafifletilmesine yönelik tedaviler uygulanırken, ikinci tedavide hastalığın geneli için tedavi uygulanır. İlk olarak atakların kontrol altına alınmasının ardından iltihaplı eklem bölgelerinin iltihabı için özel tedaviler uygulanmaya başlanabilir.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut hastalığının bitkisel tedavisi için şifalı ve doğal maddelerden yararlanılabilir. Bitkisel olarak bu hastalığın tedavisi için aşağıdaki karışımları uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu: Gut hastalığının tedavisi için vücudun alkali hale geçmesi gerekir. Bunun için limon suyu kullanılabilir. Karışım için bir adet limonun suyunu sıkın ve 1,5 tatlı kaşığı karbonat ile karıştırın. Karışımın köpürmesinin geçmesini bekleyin. Daha sonra bir bardak suyun içinde karıştırın ve günde 3 kere bu karışımdan tüketin.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Elma Sirkesi: 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 bardak suyu karıştırın. Karışımı günde 2-3 kere içebilirsiniz. Eğer bu karışım iyi geldiyse 2 yemek kaşığı elma sirkesi kullanılabilir.

Muz: Gut hastalığının en basit tedavi yöntemlerinden birisi düzenli muz tüketimidir. Günde 2-3 adet muz tüketmek hastalığın tedavisi için önemlidir.

Kiraz: Özellikle gut ataklarının ağrısı için günde 15-20 adet kiraz tüketmek ya da bir su bardağo kadar suyunu içmek gerekir.

Gut Hastalığı Neden Olur

Gut hastalığının nedeni, dokularda ve kanda ürik asit miktarının artmasıdır. Ürik asidin vücutta artması, birden fazla nedene bağlıdır. Genetik faktörler, yaşam tarzı ve beslenme düzeni en büyük nedenleridir. Şişmanlık ve sağlıksız beslenme gut hastalığının en büyük nedenlerindendir. Bu nedenle gut hastalığı tedavisinde zaman zaman gut hastalığı diyeti, adı verilen özel bir beslenme programı da uygulanmaktadır.

Gut Hastalığı Neden Olur

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?