Hafızaya elektrik etkisi!

Son zamanlarda hafıza üzerine yapılan çalışmalar hız kazandı!.. Amerika’daki bilim insanları da, beynin belirli bir bölgesine özel bir yöntemle elektrik akımı vererek hafızayı güçlendirmeyi başardı.

Bilim adamları ilaç kullanımı ya da ameliyat gerektirmeden hafıza kaybı sorunlarını tedavi etmenin bir yolunu buldu.

Araştırmacılar, manyetik titreşimler yardımıyla elektrik akımı verilmesine dayanan Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMS) yöntemiyle en az 24 saat içinde olayları hatırlama yeteneğinin arttırılabildiğini ve bu etkinin zaman içinde azalmadığını bildirdi.

Araştırmalarda ilk olarak, beynin hatırlama olaylarında beynin birçok bölümüyle işbirliği içinde çalışan beyaz bir çıkıntı olarak bilinen hipokampus kısmının yerinin tam olarak belirlenmesi, elektrik akımının bu bölümü etkileyecek ve beyine zarar vermeyecek düzeyde geliştirilmesi üzerine çalışılmış.

16 sağlıklı yetişkin üzerinde günde 20 dakika olacak şekilde 5 gün ard arda denenen TMS yöntemi sonucunca birçok veri elde edilmiş. Yöntem uygulanmadan önce yetişkinlerin MRI taramalarını yapan ve beyin aktivitelerini belirleyen ekip, yöntem sonrası yaptıkları karşılaştıma ve hafıza testleri ile yetişkinlerin daha belirgin anılara ve daha etkili bir hafızaya sahip olduklarını belirlemiş.

Bu yöntemi deneyen test kobaylarından birine göre uygulama hiçbir acı hissi yaşatmıyor ve sanki kafanızı son derece yavaş bir şekilde bir yere çarpmışsınız gibi bir izlenim bırakıyor. Sadece hafıza kaybı sorunlarıyla başa çıkmaya yaramayan, unuttuğunuz anıları geri getirebilmenizi sağlayarak, hafızanızı güçlendirmeye yarayan bu uygulama sağlık sektöründe bir devrim yaratacak gibi.

Araştırma, olayların hatırlanmasının beynin pek çok bölgesiyle, ana hafıza yapısı olarak adlandırılan hipokampusun tıpkı bir orkestra gibi uyum içinde çalışmasını gerektirdiğini gözler önüne seren ilk çalışma olması açısından önem taşıyor.

hafizaelektrik1_0209Araştırmacılara göre, hipokampusa doğrudan elektrik akımı verilerek uyarılmasıyla hafızanın geliştirilmesi mümkün. Ancak beynin bu bölgesinin manyetik titreşimlerin geçmesine izin vermeyecek kadar derinde olması nedeniyle hipokampusa doğrudan akım vermek mümkün olmuyor. Bu nedenle Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yardımıyla hipokampus ile yakından bağlantılı, sadece 1 santimetre büyüklüğündeki bir alanın varlığını saptayan araştırmacılar buraya elektrik akımı verme yoluna gitti. Saptanan alana elektrik akımı verilmesinin ardından katılımcılar üzerinde yapılan hafıza testleri, bu yöntemin belleğin güçlendirilmesinde etkili olduğunu gösterdi.

İnsanlardaki öğrenme gücünün, beyinde birbiriyle uyum içinde çalışan bölgelerinin sayısının çoğalmasına bağlı olarak arttığına işaret eden araştırmacılar, elektrik akımıyla uyarılmalarının ardından beyindeki bölgeler arasındaki uyumun arttığını yaptıkları çalışmayla açıkça gösterdiklerini ifade ettiler.

İlerleyen zamanlarda kullanımının yaygınlaşacağı tahmin edilen TMS yönteminin hafıza kaybı sorunlarının en büyük çözüm yöntemi olacağına ise kesin gözüyle bakılıyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?