kahvaltı

Hangi ülke kahvaltıda ne yiyor?

Kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken günün en önemli öğünü. Türkiye’deki kahvaltı da belki de hiçbir ülkede bulunamayacak kadar çeşitli…

Kültürel farklılar biliyorsunuz ki kahvaltı sofralarına da yansıyor, kimi ülkelerin kahvaltıları birbirine benzerken bazıları ise birbirinden oldukça farklı. Kahvaltı olarak yer alan bazı mönüler öyle değişik ki başka ülkelerin adeta akşam yemeklerine benzetilebilir. Siz de başka ülkelerin kahvaltıda nasıl beslendiklerini merak ediyorsanız, sizin için derlediğimiz yazımızı sonuna kadar mutlaka okuyun…

Kahvaltı nedir?

Kahvaltı sözcüğü kahve-altı yani kahve öncesi yenilen öğün anlamına geliyor. Türk kültüründe kahvaltıdan sonra kahve içme geleneği var olduğundan, kahveden önce yenen anlamına gelen kahve altı sözünden oluşmuş bir kelimedir. Kahvaltı, sabah yenir ve günün ilk öğününü oluşturur. Günü 3 öğüne bölecek olursak kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce gelir. İnsanlar, ilk kalktığında tüm gece boyunca aç kalması ve yediklerini rahat sindirebilmesi nedeniyle kahvaltıda hafif besinler tercih ederler.

Her yöreden yöreye değişen çok çeşitli kahvaltı kültürüne sahip olmamıza rağmen geleneksel Türk kahvaltısından bahsedecek olursak kahvaltıda; Peynir, domates, siyah zeytin, tereyağı, ballı veya reçelli ekmek, sucuk, salam, pastırma ve haşlanmış yumurtanın yanı sıra ince belli küçük bardak içinde siyah çay veya tercihe göre meyve suyu ya da süt bulunur.

kahvalti2-13032016

Kahvaltı neden önemlidir?

Tüm gece biz uyusak da vücudumuz çalışmasını durdurmaz veaslında biz uyurken o tüm gece boyunca çalışır. Hemen hemen kahvaltımızla bir önceki gün yediğimiz akşam yemeğimiz arasında 12 saat kadar fark vardır.  Bunun için vücudumuz biz uyanana kadar tüm yediklerimizi kullanır ve eğer sabah kahvaltı yapmadan güne başlarsak yeterince enerjimiz kalmayacağı için gün içerisinde yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşabiliriz.

Yine kahvaltı yapmayan çocuklarda okul başarısı düşer. Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsant rasyon azalır. Vücut kendi depolarından kullanır ve hastalıklar karşısında direnci düşer. Açlık hissiyle birlikte yorgunluk ve bitkinlik oluşur.

Ayrıca sabah kahvaltısı bizim güne daha istekli başlamamızı da sağlar. Bunların dışında vücudumuzun düzenli çalışması için kan şekerinin belirli bir düzeyde olması şarttır. Şekerin düşüklüğü de yüksekliği kadar sakıncalıdır. Düzenli aralıklarla ve uygun miktarlarda öğün tüketildiğinde kan şeker düzeyi alçalıp yükselme göstermediğinden vücut dengede çalışır.  Özellikle aç karnına egzersiz yapmak oldukça tehlikelidir kahvaltı yapmadan yapılan egzersizlerde baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi durumlar görülebilir.

Kahvaltının faydalarını sıralayacak olursak

Yetişkinler için yararları

– Daha fazla vitamin ve mineral alırsınız

– Daha az yağ ve kolesterol tüketirsiniz

– Sabahları dikkatiniz ve verimliliğiniz artar

– Kilo kontrolü sağlarsınız

– Daha az kolesterol aldığınız için kalp hastalığı riskini azaltırsınız.

Çocuklar için yararları

kahvalti3-13032016

– Günlük besin ihtiyaçlarını karşılarlar

– Daha iyi konsantre olurlar

– Problem çözmedeki yetenekleri gelişir

– Daha uyanık olurlar

– Okuldan daha az uzak kalırlar

– Fiziksel olarak daha aktif olurlar.

Kahvaltıda neler tüketmeliyiz?

Bireyin enerji gereksinimi 2000-3000 kalori olduğunda kahvaltıda alınması gereken enerji miktarı 400 – 600 kalori kadardır.

Çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunmalıdır. Süt içmeyen çocukların yeterli peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır. Meyve ya da meyve suyu her kahvaltıda bulunması gereken besinlerdendir. Meyve yerine domates, biber, havuç gibi sebzeler de yenilebilir.

Tam tahıllar (tahıl gevrekleri, tahıllı krakerler veya tost), az yağlı proteinler (fıstık ezmesi, iyice haşlanmış yumurta), az yağlı süt ürünleri (az yağlı yoğurt, az yağlı peynirler ve yağı alınmış süt) ile meyve ve sebzeler. Taze meyve suyu ya da şeker içermeyen yüzde 100 meyveli içecekler yine kahvaltıda tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Kahvaltı besleyici bir yemektir hele sabah kahvaltısında iyi besin alanların soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklara karşı daha dayanıklı oldukları görülmüştür.

Başka ülkeler kahvaltıda ne yiyor?

alman-13032016

Almanya

Peynir kültürümüz Almanlarla benziyor, onlar da peynire oldukça düşkün bir millet. Almanların kahvaltılarında tilsit peyniri, yoğun kremalı inek peyniri, domuz eti, kaz ciğeri, patates, ekmek, yumurta ve dünya çapında ün salmış olan tahıllı Alman ekmeği.

Hollanda

Hollandalılar da bizler gibi peynire oldukça düşkünler. Ve bu yüzden de peynir kahvaltıda vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kahvaltıda peynir yanında ringa balığı, çay, kahve veya bir bardak süt de en çok tüketilenler arasında bulunuyor.

Portekiz

Portekizliler içinse kahvaltının doyurucu olması ön planda. Kahvaltı mönülerinde ton balıklı ve yumurtalı ekmek, içecek olarak da sert kahve, greyfurt ve taze sıkılmış portakal suyu yer alıyor.

İngiltere

ingiliz-13032016

İngilizlerin de kahvaltıya verdiği önemi Portekizlilere benzetebiliriz. Çünkü İngilizler de Portekizliler gibi kahvaltının doyurucu olmasına ve ayrıca enerji vermesine dikkat ediyorlar.  En çok tercih ettikleri besinler ise şöyle; tereyağlı yumurta, kızartılmış mantar, domuz pastırması (Bacon), domuz sosisi, kızartılmış domates, kızartılmış fasulye ve ekmekler. Kahvaltıda içecek olarak ise sütlü veya kremalı çay tercih ediyorlar.

Rusya

Ruslar kahvaltıda deniz ürünleri yemeyi seviyorlar. Rusların kahvaltı sofralarında mutlaka havyar yer alıyor. Havyar yanında lakerda, et ve yumurta tüketiliyor. Wolgaschnitte adlı lakerdalı esmer ekmekleri de oldukça meşhur.

Amerika

Amerika’da bizim gibi geleneksel bir kahvaltı kültürü yok.  Ancak genel olarak kahvaltıda tükettikleri yiyecekler; Kızarmış yumurta, domuz pastırması, kızarmış domuz sosisi, pancake, waffle ve mısır gevreği. Yanında da içecek olarak tabii ki filtre kahve tercih ediyorlar.

Küba

Küba kahvaltıda kahve ve şekerli yiyecekler tüketmekten hoşlanıyor. Hafif bir şekerli ekmek ve yanında kahve Kübalıların kahvaltı etmesi için yeterli. Ekmeği kahveye batırarak yiyorlar. Ayrıca kahvaltıları arasında yer alan diğer seçenek ise tropikal meyve ve kahve ikilisi.

Japonya

japon-13032016

Japonların kahvaltısı bizden ve diğer kültürlerden daha farklı. Bilinen kahvaltılık yiyeceklerin aksine pilav ve deniz ürünleriyle beslenmeyi seviyorlar. Soya çorbası, pilav ve balık kahvaltıda tüketilen üçlü. Buharda pişmiş pilav yanında balık Japonya’nın meşhur kahvaltısı. Yumurta tüketecekler ise yumurtanın çok az pişmiş olması gerekiyor. Bizim kahvaltı sofralarımızın aksine peynir Japonların kahvaltı sofralarında yer almıyor. Peynir yerine soya fasulyesinden yapılmış tofu tercih ediliyor. Ayrıca içecek olarak da kahvaltının yanında mutlaka yeşil çay tüketiyorlar.

Çin

Çin ve Japonya’nın kahvaltı kültürleri birbirine benzerlik gösteriyor. Kahvaltılıklar yerine bizim öğle ya da akşam yemeği olarak nitelendirebileceğimiz besinleri kahvaltıda tüketiyorlar. Buharda pişmiş pilav Çinlilerin kahvaltılarında da vazgeçilmez olarak yer alıyor. Bunun haricinde et, balık, noodle, tavuk ve kızarmış Çin mantısı en çok tercih edilen yiyecekler.

Pakistan

Pakistanlıların kahvaltı sofralarına hakim olan en önemli özellik baharata oldukça fazla yer vermeleri. Köri en sevdikleri baharat. Chapati adını verdikleri ekmekleriyle birlikte kahvaltıda et, tavuk veya sebze tüketiyorlar. Süt ve süt ürünleri mutlaka kahvaltıda yer alır. İçecek olarak ayran tüketmeyi ve kendilerine has bir lezzet olan kimyon ile nanenin karıştırılarak hazırlandığı bir tür cacık diyebileceğimiz raita da kahvaltı dışında da her öğün yer alıyor.

Fas

fas-13032016

Fas’ın kahvaltı anlayışını Türkiye’ye benzetmek mümkün olsa da bir takım farklılıklar var elbette. Ancak bazlama ekmeğine benzer bir ekmek, içinde tereyağ, yanında krep, reçel ve peynir bizim kültürümüzle benzeşiyor.

Tayland

Taylandlılar ise sütle ve suyla pişirdikleri yulaf püresini kahvaltı olarak tercih ediyorlar. Bunun yanında somun ekmeği ve haşlanmış et yiyorlar.

Fransa

Fransızların kahvaltısı Türkiye’deki kahvaltı çeşitliliğine baktığınızda oldukça şaşırtıcı gelebilir çünkü kahvaltıda sadece tereyağlı ya da çikolatalı kruvasan yanında ise sadece sıcak çikolata ya da kahve tüketiyorlar. Ancak Pazar kahvaltıları da bizim gibi onlar için de önemli bu yüzden kahvaltı mönülerine tarçınlı tost ve krepi de ekliyorlar. Fransızlar tatlıya oldukça düşkün oldukları için krepi de bizim gibi tuzlu değil, reçelli veya çikolatalı yapıyorlar. Peyniri ile ün salan Fransa, peyniri kahvaltıda değil öğlen veya akşam saatlerinde tükettikleri şarabın yanında bir aperatif olarak yiyorlar.

İtalya

italya-13032016

Hamur işlerine düşkün olan İtalya, kahvaltıda da ev ekmeği ve üçgen tosy ekmekleri tüketiyorlar. İtalyanların olmazsa olmazı mozarella peynirinin yanında kahvaltıda, fesleğen, domates ve salam yer alıyor.

İspanya

İspanya’da kahvaltı kültürü bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de her masada yer alan yiyecekler; Füme salam, balık, zeytin ve sarımsak. Bunlarında dışında zeytinli veya domatesli ekmek favori kahvaltılıklar. İçecek olarak ise güne sütlü kahve ile başlamayı tercih ediyorlar.

Yunanistan

Komşumuz Yunanistan ile kültürlerimiz birbirine her alanda çok benziyor.  Kahvaltıda zeytinyağı, tuz eklenmiş domates, salatalık, peynir türleri, zeytin, ekmek ve yumurta tüketiliyor. Bunun dışında kahvaltıda mevsim meyveleri ile birlikte çeşitli börekler kahvaltı sofrasını zenginleştiren yiyecekler arasında yer alıyor.

Eğer daha fazla ülkenin kahvaltısını görmek isterseniz aşağıdaki videomuzda toplam 50 ülkenin kahvaltısı bulunuyor…

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?