Harry Potter Nasıl Ortaya Çıktı?

Yuvarlak çerçeveli gözlükleri, zeki bakışları, insanı içine çekiveren sürükleyici ve nefes kesen maceralarıyla Harry Potter sadece çocukların değil yetişkinlerin de ilgisini çeken bir kitap karakteri. J.K Rowling tarafından kaleme alınan seri kısa süre içinde tüm dünyada tanınan ve ilgi uyandıran bir kitap karakteri olmayı başardı ve bununla da yetinmeyip beyazperdede de pek çok izleyiciye ulaştı. Peki neydi onun tılsımı? Nasıl doğdu? Harry Potter serisi nasıl oluştu? Harry Potter kitapları neden bu kadar ilgi gördü, işte film ve kitap hakkında ile ilgili merak edilenlerin yanıtları…

J. K. Rowling Kimdir?

Kitabın yazarı J.K Rowling’in asıl adı Joanne Kathleen Rowling’tir. Jo Rowling olarak da bilinen yazar 31 Temmuz 1965’te İngiltere’de doğmuştur.

J. K. Rowling

Harry Potter adlı fantastik roman serisinin yazarı liseyi Wyedean Comprehensive’de okudu. Ardından Exeter Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimini tamamladı ve Londra’ya yerleşerek İnsan Hakları Örgütünde çalışmaya başladı.

İlk eseri 6 yaşındayken yazdığı Tavşan isimli hikaye olan yazarın Harry Potter serisi dışında dört romanı daha vardır. Adının J.K. Rowling şeklinde kısaltılması ise ilk kitabının yayımcısı  Bloomsbury’nin fikridir. Bloomsbury, erkek okurların kadın bir yazarı okumak istemeyebileceği düşüncesinden yola çıkarak Rowling’in adını kısaltma şeklinde vermiş ve onun bir erkek yazar olduğu izlenimini uyandırmak istemiştir. Bu strateji işe de yaramıştır.

Londra’da bir süre çalıştıktan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak için Portekiz’e taşınan J.K. Rowling 1992’de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes ile evlendi ve 1993’te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes doğdu. 1995 yılında boşandı.

Rowling 1994’te kızına ve kız kardeşine daha yakın olabilmek için Edinburgh’a taşındı. Bu dönemde tek geçim kaynağı işsizlik maaşıydı. Rowling ilk kitabını Nicolson’s Café’de tamamladı. Rowling yine aynı dönemde Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaparak 1996’da mezun oldu.

2001’de Neil Murray adında bir hekimle evlendi ve 23 Mart 2003’te David Gordon Rowling Murray ismini verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. 23 Ocak 2005’te Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirdi.

Potter serisi tüm dünyada 400 milyon sattı ve hem J.K. Rowling’i hem de kitabı çok büyük bir üne kavuşturdu. Rowling bu seriyle Birleşik Krallık’ın en zengin kadını unvanını elde etti.

Harry Potter’ın Karakterleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Yazar J.K. Rowling boşandı, annesini kaybetti, küçük kızıyla beş parasız ve yapayalnız kaldı ama umudunu yitirmedi. İntiharı düşünse de kızını düşünerek vazgeçti. Manchester’dan Londra’ya yaptığı bir tren yolculuğunda yanında kalemi olmadığı için Harry Potter’ın karakterini zihninde oluşturmaya başladı. Hikâyeyi tamamlaması ise 5 yılını aldı. Kafelerde çocuğunu pusetinde uyutarak seriyi yazdı. 1995 yılında  Harry Potter ve Felsefe Taşı el yazması metnini yazdı ve yayınevlerine gönderdi ama hepsinden ret yanıtı geldi. Sadece Bloomsbury Yayınevi’nin sahibinin kızı hikâyeyi okuyunca çok beğendi ve kitabın basımı gerçekleşti.

Harry Potter Karakterleri

Harry Potter Karakterleri

  • Harry Potter
  • Hermione Granger
  • Ron (Ronald) Weasley
  • Neville Longbottom
  • Draco Malfoy
  • Luna Lovegood
  • Albus Dumbledore
  • Minerva McGonagall
  • Severus Snape
  • Sirius Black

Harry Potter serisi daha sonra beyazperdeye de uyarlandı ve vizyona girdiği andan itibaren çok büyük ilgi gördü. Harry Potter kitaplar ve sinema dünyasında en çok ilgi gören ve yazarına servet kazandıran en önemli karakterlerin başında geliyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?