als nedir

Hastalık hastalığı nedir?

Hiçbir hastalığınız olmamasına rağmen kendinizi hasta hissediyorsanız dikkat! Hastalık hastası olabilirsiniz. Hastalık hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Hastalık hastalığı, kişinin fiziksel açıdan sağlıklı olduğu halde, en ufak bir ağrıyı bile büyütüp ciddi bir hastalığa yakalandığını ya da yakalanacağını düşünmesi ve kaygılanmasıdır. Tıbbi adı “‘Hipokondriyazis”’ olan bu hastalık, ciddi ruhsal bozukluğu olmayanlarda görülebildiği gibi depresyon, şizofreni, paranoid gibi ciddi hastalıklarla birlikte de görülebilir. Hipokondriyazis terimi, kaburgaların altı anlamında ve bu bozukluğu olan birçok hastada bulunan yaygın karın ağrısı yakınmalarını yansıtan “hipochonrium”dan alınmıştır.

Hastalık hastalığına sahip kişilerin birçoğu, hastalık hastası olduğunu kabul etmez ve hasta olduğu korkusunu sürekli yaşar. Uzmanlar tarafından herhangi bir hastalığı olmadığı detaylı bir biçimde açıklansa da kendilerini bu kaygıdan kurtaramazlar. Bunun sonucunda birkaç ayda hatta birkaç haftada bir doktora gitmek isteyebilirler. Şikayetlerine sürekli bir gerekçe bulurlar ve çevrelerindekileri bu gerekçelere inanmaları için de ikna etmeye çalışırlar. Sonuçta hastalıkla ilgili aşırı uğraşları kişiyi aşırı derecede huzursuz eder ve onun kişisel, ailevi, sosyal ve mesleki işlevselliği bozulur.

Çocukluğunda ciddi bir hastalığa yakalanmış olan kişilerde, herhangi bir hastalıktan korkan ve bu hastalığa karşı aşırı duyarlı olanlarda, sevdiği bir kişiyi kaybedenlerde, ailesinden birinde hastalık hastalığı var olanlarda bu hastalığın görülme riski yüksektir.

Hastaneye başvuranların yüzde 4-6’sında hipokondriyazis görülür. Erkeklerde ve kadınlarda eşit yaygınlıkta görülmektedir. Belirtiler en sık 20-30 yaşlarında başlar. Özellikle evhamlı, ayrıntıcı, ince huylu, titiz, mükemmeliyetçi yapıdaki insanlarda daha fazla görülmektedir.

hastalık hastalığıHastalık hastalığı belirtileri nelerdir?

* Bu hastalığa sahip kişilerin tüm dikkatleri, neredeyse takıntılı şekilde kendi bedeni üzerindedir. Küçük bir sivilce veya yarada bile ciddi kaygı duyarlar.

* Vücudunda bir ağrı olup olmadığını sürekli kontrol ederler. Göğsünde oluşan bir kas ağrısını kalp krizi olarak algılayabilirler veya aşırı yorgunluğun verdiği baş dönmesinin ciddi beyin hastalıklarıyla ilişkili olduğuna inanırlar.

* Bilmedikleri herhangi bir hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olduklarında zamanla bu belirtilerin kendilerinde de oluştuğu hissine kapılırlar.

* Kendilerince bir belirti hissettiğinde hemen doktora giderler ve çoğu zaman sağlıklı olduklarına ikna olmazlar.

* Sürekli tıbbi yayınları takip ederler, araştırırlar. Sık sık doktor değiştirirler ve başka tedavi seçeneklerini dahi deneyebilirler.

* Hastalıklarının psikolojik temelli olduğuna inanmadıkları için de psikolog veya psikiyatra gitme gereksinimi duymazlar.

Hastalık hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Hipokondriyak hastalar öncelikle birçok farklı branştan farklı doktora başvurur ve gerekli gereksiz birçok tetkik yaptırırlar. Sonuçta fiziksel bir hastalık bulunamaz ve sıklıkla sağlık personeli tarafından psikiyatriye yönlendirilirler. Bu hastalarda direk ilk olarak psikiyatriye başvuru yok denecek kadar azdır.

Hastalık hastalığı psikiyatrinin zor tedavi edilebilen hastalıkları arasındadır, genellikle psikiyatrik tedaviye dirençlidir. Ancak ilaç tedavisi, bireysel psikoterapi ve grup terapisi ile kombine edilirse tedavide başarı şansı artar.

Öncelikle kişinin psikiyatrist/psikoloğuyla çok iyi bir ilişki kurması gerekmektedir. Doktor doktor dolaşmaması, bir iş ya da uğraş bulması, dikkatini günlük yaşam sorunlarına yöneltmesi konusunda hemfikir olunmalıdır. Kişinin sosyo-ekonomik durumunun iyi olması, aile desteğinin olması, tedaviye yanıt veren anksiyete ya da depresyonunun bulunması, şikayetlerin birden başlaması, herhangi bir kişilik bozukluğunun bulunmaması düzelmenin daha çabuk olacağına dair olumlu işaretlerdir. Sonuç olarak uygun bir tedavi ile hastaların üçte biri ile yarısında önemli ölçüde düzelmenin gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?