havana nasıl

Havana nasıl bir şehirdir?

Küba’nın başkenti olan Havana nasıl bir şehirdir? Şehrin tarihçesi nedir?..

Tam adı San Cristóbal de La Habana olan Havana şehri, 2.2 milyon nüfusa sahiptir. Küba’nın başkenti olan Havana, Küba’nın ve Karayipler’in de en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Çok fazla yağış almayan Havana’nın tropikal bir iklimi vardır.

Havana’nın başlıca geçim kaynakları puro, mısır ve şeker kamışıdır. Bunların yanı sıra, kentte turizm de önemli bir geçim kaynağıdır. İlkbahar mevsiminde 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülen kent, uzun yıllar İspanyolların sömürgesi olmuştur. Sömürge altında uzun yıllar kaldığı için, bazı sokaklarında İspanyol etkisi halen devam etmektedir. Kentin İspanyolca adı ise “La Habana”dır. Latin Amerika’nın önde gelen kentlerinden olan Havana, yer altı kaynakları açısından da zengindir.

1515 yılında Diego Velázquez de Cuéllar tarafından, bugün ismi Batabanó olan şehrin yakınlarında kurulan Havana, 1519 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınır. Konumu itibarıyla, önemli bir ticari ve askeri liman haline gelir. Geçmiş tarihlerde korsan saldırılarının yoğun olarak yaşandığı bir şehir olmuştur. Bunun sebebi, değerli hazinelerle dolu İspanyol gemilerinin limanda bulunmasıdır. 1538 yılında yakılan ve 1553-1555 tarihlerinde yağmalanan Havana, 1607 yılında İspanyol kolonisi Küba’nın başkenti olmuştur.

havana nasıl1762 yılında Büyük Britanya şehri alır ve Florida karşılığında takas eder. Böylece şehir, Amerika’nın en fazla korunan şehri olarak yapılandırılır. ABD’de gece kulübü ve kumarhanelerin yasak olduğu dönemlerde, Havana kenti, Amerikalı turistlerin yoğun ilgisini çekmiştir. 1959 yılında Küba Devrimi’ne dek, gece kulüpleri ve kumarhaneler varlıklarını sürdürmüşlerdir. Devrimin ardından Kübalı devrimciler, 3 Ocak 1959 tarihinde Havana’yı ele geçirmişlerdir.

Havana kentinde özellikle görülmesi gereken yerlerin başında, barok ve neoklasik anıtlarıyla ön plana çıkan en eski İspanyol koloniyal yerleşiminden olan Eski Havana gelir. Buranın İspanyolca ismi La Habana Vieja’dır. 1982 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki yerini almıştır. O dönemlerden itibaren bu bölge, restore edilmektedir. Havana’da görülmesi gereken bir başka yer ise körfez girişinin doğu tarafında olan La Cabaña hisarıdır. Kentteki Santa Maria Plajı hem yerel halkın, hem de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Açık hava müzesi olarak tanımlanabilecek kentte çok sayıda müze, koloniyel mimari ve gastronomik çeşitlilik vardır. Bu açıdan dünyada benzersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Küba’nın en önemli endüstri merkezi olan Havana’da özellikle metal ürünler, kimya ve makina ürünleri önemlidir. Ayrıca ağırlıklı olarak tütün ve tekstil ürünleri üretilir. Küba’da üretilen purolar, Havana olarak adlandırılırlar.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?