Haydarpaşa’dan kitaplara yolculuk

Kadıköy Belediyesi’nce bu yıl sekizincisi düzenlenen ve Haydarpaşa Garı’nı mekan edinen Kitap Günleri’nin onur konuğu Selim İleri…

 

Kadıköy Belediyesi’nin, Kadıköy Gönüllüleri ile birlikte düzenlediği kitap günlerinin 8.’si bugün başladı. 600’ün üzerinde yazar, 100’ün üzerinde yayınevinin katıldığı Kitap Günleri, 5 Haziran’a kadar devam edecek.

Etkinlik çerçevesinde, Haydarpaşa Gar İstasyonu’nun peronlarında birçok usta yazar okuyucularıyla buluşacak. Bu yılki kitap günlerinin onur konuğu “kent kimliğine katkılarından dolayı” Türk edebiyatının usta ismi Selim İleri olacak.kitap01061602

İstanbullu okurların Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve simgesel atmosferi içinde kitapla buluşacağı Kitap Günleri’nde, imza günleri ve söyleşiler düzenlenecek. Ataol Behramoğlu, Arife Kalender, Adnan Özyalçıner, Aydın Ilgaz, Enver Aysever, Mine Kırıkkanat, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez,  Leman Dergisi, Bayan Yanı ve Fil Dergisi yazar ve çizerlerinin de aralarında bulunduğu pek çok yazar okurlarıyla buluşma imkanı yakalacak.

Kitap Günleri süresince panel ve söyleşiler de düzenlenecek. Ataol Behramoğlu “Şiir ve Yolculuk”, Fikret Başkaya “Bir Başka Uygarlık Mümkün mü?”, Gülsüm Cengiz “Şiirin Rüzgârında Masal Kuşun Kanadında”, Murat Meriç “Şarkılı Memleket Tarihi”, Mustafa Sönmez “Kentsel Dönüşüm ve Kent Mücadeleleri, Özgür Mumcu “İnsanlık Tarihin En Büyük İcadı Çalışacak mı: Barış Makinası”, Onur Öymen “Tarihimizle Yüzleşmek” ve Levent Üzümcü “Sanat ve Politika” başlıklı söyleşilere katılacak.

Tarihi garda, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası’ndan Hasan Bektaş’ın konuşmacı olarak katılacağı “Haydarpaşa’yı Savunmak” başlıklı söyleşi de düzenlenecek.

Kitap Günleri bünyesinde birçok anma etkinliği de yapılacak. Türk Edebiyatının usta isimleri Orhan Kemal, Ahmet Haşim, Ahmet Arif ve Nazım Hikmet de etkinliklerle anılacak.

Bu yılki Kitap Günleri’nin bir diğer konusu da Gezi eylemleri olacak. Gazeteci yazar İsmail Saymaz’ın katılacağı “3. Yılında Gezi” söyleşisinin yanı sıra gazeteci Gökmen Ulu’nun yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı “Direniş” belgeselinin gösterimi de Kitap Günleri kapsamında 2 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de yapılacak.

 

kitap01061603Anadolu’daki okullara kitap gönderilecek

Kitap Günleri’ne katılan yayınevleri okul ve kitaphanelere kitap bağışlayacak. Bunun yanı sıra Kitap Günleri’nin düzenlendiği alana konulacak kumbara ile okurlar da kampanyaya destek verebilecek.

Kadıköy Belediyesi,  Haydarpaşa Garı’na okurların kolay ulaşabilmesi için Bostancı, Haldun Taner Sahnesi ve Uzunçayır Metrobüs İstasyonu’ndan her saat başı ring seferleri düzenliyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?