Hayvan Hücresi Nedir? Hayvan Hücresinde Bulunan Organeller, Özellikleri Ve Görevleri

Tüm canlılar hücre adı verilen yapı taşlarından oluşmaktadır. Canlıların en küçük yapı birimi olan bu hücreler canlıların büyümesi, gelişmesi, üremesi, yara ve hasarların onarılması gibi hayati fonksiyonların devamını sağlarlar. Tıpkı insanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da bitki ve hayvan hücresi bulunmaktadır. Hayvanları oluşturan en küçük yapı taşı hayvan hücresi olarak adlandırılmaktadır. Bu canlılardaki hücreler insan ve bitkilerinki ile benzer özellikler gösterse de tamamen aynı değildir. Hayvan hücrelerinde hücre çeperi ve plastitler yoktur. Sentrozom ve lizozom vardır. Bu yazımızda vereceğimiz hayvan hücresinin özellikleri ve yapısı hakkındaki bilgiler sayesinde aradaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

Hayvan Hücresi Nedir?

Hayvan hücresi canlıların yaşamını devam ettirebilmesi, büyümesi ve çoğalmaları için gereklidir. Hayvan hücresinde hücre çekirdeği bir zar ile çevrilidir. DNA hücre çekirdeğinin içinde bulunur ve hayvan hücresi bir zar ile çevrili olan birçok organeller içermektedir. Bu organellerin türüne bağlı olarak her birinin farklı bir görevi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hormon ve enzim üretirken bazı organellerin görevi de gerekli olan enerjiyi sağlamaktır.

Hayvan Hücresi Özellikleri

Hayvan hücresi bölümleri bakımından farklı özelliklere sahip bir yapıdadır. Hayvan hücresinde hücre çeperi bulunmaz ve plastitler de yoktur. Küçük ve az sayıda koful bulunmaktadır. Bunların yanı sıra hayvan hücresinde lizozom ve sentrozom da bulanmaktadır. Hayvan hücreleri şekil ve boyut olarak farklı özellikler içerirler. Türlerine göre bu hücreler; kök hücre, epitel hücre, kan hücresi, yağ hücresi, kas hücresi, kıkırdak hücre, sinir hücresi ve eşey hücresi gibi isimler alırlar.

Hayvan Hücresi Organelleri

Her birinin ayrı bir görevi olan hayvan hücresi ve organelleri; endoplazmik retikulum, sentrozom, lizozom, golgi cisimciği, mitokondri, ribozom ve koful olarak adlandırılır. Bunların her birinin görevi diğerinden farklıdır. Bu organelerden endoplazmik retikulum hücre içindeki protein alışverişini yaparak çekirdek zarının oluşmasını sağlar. Sentrozom hücrenin bölünmesinde görev alır. Lizozom hayvan hücresinin sindirimini kontrol eder. Golgi cisimciği adı verilen organelin görevi  ise taşıma ve salgılama sırasında maddenin çevresini kesecikler ile sarmaktır. Mitakondri hayvan hücresinin enerji üretimini sağlarken, ribozom da protein sentezine yardımcı olarak RNA oluşumuna katkıda bulunur. Koful da hücre içindeki boşaltım görevini üstlenir.

Hayvan Hücresi Organelleri

Hayvan Hücresi Modeli

Hayvan hücresinin şeklini ve yapısını daha iyi anlamak için hayvan hücresi modelinin incelenmesi gerekir. Hayvan hücresi modeli incelendiği zaman çekirdekçiğin sağ tarafında çekirdek ve çekirdek zarı delikleri, sol tarafta ise kromatin olduğu görülmektedir. Bunların etrafında ribozomlar ve endoplazmik retikulum yer almaktadır. Bunların etrafı da diğer organeller ile sarılmış olup hayvan hücresinin yuvarlağa benzer bir şekil aldığı görülmektedir.

Hayvan Hücresi Modeli

Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar

Bitki ve hayvan hücrelerinin birbirine benzer özellikleri olsa da arada bazı farklar da bulunmaktadır. Bitki ve hayvan hücrelerinin her ikisini de çıplak gözle görmek mümkün değildir. Bunlar ancak mikroskop ile bakıldığı zaman görülebilirler. Her ikisinde de hücre zarı, sitoplazma, çekirdek, koful, mitakondri, ribozom, endoplazmik retikulum ve golgi cisimciği gibi organeller bulunur. Bu saydıklarımız bitki ve hayvan hücreleri arasındaki benzer özelliklerdir. Asıl konumuz olan hayvan hücresi ve bitki hücresi arasındaki farklar ise bitki hücresi köşeli bir görünüme sahip iken hayvan hücresi ise yuvarlağa benzer bir şekildedir. Bitki hücresinde hücre zarı dışında hücre çeperi bulunur fakat hayvan hücresinde hücre çeperi bulunmaz. Bitki hücresinde sentrozom bulunmamasına rağmen, hayvan hücresinde sentrozom vardır. Bitki hücresinde kloroplast vardır fakat hayvan hücresinde kloroplast yoktur. Bitki hücresinde az sayıda da olsa büyük kofullar mevcutken, hayvan hücresinde çok sayıda ve küçük kofullar bulunur.

Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?