Heyelan Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Çeşitleri ve Önleme Yolları Nelerdir?

Heyelan nedir kısaca anlatmak gerekirse, toprağın aşağı doğru hareketine heyelan adı verilir. Dünya genelinde çok yaygın görünen bu olay ülkemizde de çoğunlukla yaşanmaktadır. Türkiye’de özellikle Doğu Karadeniz’de çoğunlukla heyelan yaşanmaktadır. Sebebi de bu bölgenin yer şekillerinin oldukça aşınmaya uygun olmasıdır. Heyelan oluşumunun en önemli sebebi yerçekimi etkisidir.

Heyelan Nedir?

Toprak örtüsü ya da ana kayanın bir parçasının bulunmuş olduğu yerden koparak aşağılara doğru hareket etmesine doğal afetler heyelan denir. Bildiğiniz üzere heyelanın oluşmasında su unsuru çok önemlidir. Yağmur suları ya da kar erimeleri belli bir su kütlesini oluşturur. Bu sular da bu çatlakların içine girerek yayılma alanı bulur ve bu sayede yamaçlarda yumuşamalar adım atar. Bunun sonucunda da heyelan dediğimiz tabiat olayı doğar.

Heyelan Nasıl Oluşur?

Yer kayması (heyelan) yurdumuzda sık görülen olaylardandır. Yer kaymaları toprağın, taşların ve tabakaların bulundukları yerden yamaç aşağı kayması vakasıdır. Bu vakayla kimi vakit minik, kimi süre de çok büyük kütleler hareket eder.

Yağışın artması toprak kaymasını da artırır. Ülkemizdeki heyelan vakalarının büyük bir kısmı toprak neminin ve yağış miktarının fazla olduğu mevsimlerde doğar. Genellikle arazilerde bulunan killi topraklar, suyu çok fazla miktarda içine çektiğinden dolayı yumuşar ve dolayısıyla da heyelan oluşumuna zemin hazırlar. Bu durumun görüldüğü yerlerde heyelanlar fazladır. Buna karşılık suyu emmeyen sert kütlelerin bulunmuş olduğu arazilerde heyelan oluşumu azdır. Tabakaların eğim yönünde uzanması heyelan vakasını artırır. Ek olarak yol, tünel, baraj yapım çalışmaları yamaçların organik dengesini bozarak heyelanlara niçin olur.

Heyelan En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Karadeniz Bölgesi haricinde eğimin fazla olduğu Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde de zaman süre kütle hareketleri meydana gelmektedir. Ülkemizde heyelan vakalarının mevsimlere bakılırsa dağılışına bakılmış olduğunda heyelanların en fazla ilkbahar aylarında meydana geldiği görülmektedir. Bu konum üzerinde yağışlarla beraber kar erimelerinin de etkisiyle toprağın suya doygun hale gelmesi etkili olmuştur. Heyelan vakasını hızlandıran doğal ve beşeri faaliyetler vardır. Depremler ve volkanik patlamalar, yol yapım çalışmaları, dinamit türü patlayıcıların kullanımı şeklinde gelişmeler tabakaların dengesini bozmuş olduğundan toprak kayması vaka başlayabilir.

Heyelan En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Erozyon İle Heyelan Arasındaki Fark

Erozyonun meydana gelmesinin başlıca sebebi nebat örtüsünün azca olmasıdır. Heyelan yerin ana kaya üstünden ya da ana kaya ile birlikte kaymasıdır, aşınma ise toprağın üst kısmının yer değiştirmesidir. Erozyonu önlemek için yapılması ihtiyaç duyulan, nebat örtüsünü fazlalaştırmak ve ağaç dikmektir, Heyelan için ise ağaçlandırma çalışması yarar vermeyebilir. Bitkilerin kökleri toprak ile birlikte kayar. Aşınma önlenebilir bir tek heyelan önlenemez. Heyelan insanoğlun ölmesine niçin olabilir, erozyonda insan ölümlerine çok sık rastlanmaz. İki doğa vakasının da etkilediği yönler değişiktir. Heyelan çok yağış alan bölgelerde gerçekleşirken, aşınma kurak alanlarda meydana gelebilir. Erozyonun meydana gelmesinden insanoğlu mesuldür, heyelanın meydana gelmesinde insanoğlun direkt tesiri yoktur. Heyelanda tabakaların uzanış yönü etkilidir, Erozyonda etkili değildir. bu gibi sebeplerden dolayı da erozyon ile heyelan arasında birtakım farklılıkların olduğunu söylemek mümkündür.

Erozyon İle Heyelan Arasındaki Fark

Heyelan Nasıl Önlenir?

Heyelanların önlenmesi çoğu süre imkânsızdır. Heyelan için alınacak önlemler listesinde ilk olarak bol miktarda ağaç ekimi yer almaktadır. Bir tek heyelan oluşumuna neden olan ya da can ve mal kaybını önleyebilecek beşeri faaliyetler denetim altında alınabilir. Buna bakılırsa heyelan riskinin yüksek olduğu yerlerde ulaşım yolları, yerleşim alanları ve endüstri tesislerinin kurulmaması ve kurulu olanların taşınması gerekir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?