Hezarfen Ahmet Çelebi Hakkında Her Şey; Hayatı ve Sıra Dışı Başarı Öyküsü

17. Yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Müslüman Türk bilgini. XVII. Yüzyılda yaşamış Hezarfen Ahmet Çelebi, 1623-1640 yılları içinde saltanat devam eden Murat IV. Sürende uçma tasarısını gerçekleştirmiştir. Geniş bilgisinden dolayı halk içinde “binfenli” anlamına gelen “Hezarfen” lakabıyla anılmıştır.

Hezarfen Ahmet Çelebi Hakkında Her Şey; Hayatı ve Sıra Dışı Başarı Öyküsü 1

Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir?

Hezarfen Ahmet Çelebi hayatı kısaca büyük başarılar ile dolu geçmiştir. Hezarfen Ahmed Çelebi çocukluğundan itibaren yaşamını evde yaptığı deneyler ve araştırmalar ile geçirmiştir. Çoğu kere semada uçan kuşları incelemiş ve onlara büyük bir hayranlık beslemiştir. Eğer insanoğlu da kuşlar gibi kanatlara sahip olsa, onların da semada uçabileceğini düşünmüştür. Bu hayallerle çocukluğunu geçiren Hezarfen Ahmet Çelebi, bir gün bu hayalini gerçekleştirmeye karar vererek araştırma oluşturmaya adım atmıştır. Öncelikle, daha eski dönemlerdeki uçma denemelerini inceleyerek işe adım atmıştır.

İlk uçma denemelerinde, 10. Yüzyıl Müslüman Türk âlimlerinden İsmail Cevheri’ den esin almıştır. Ek olarak, Leonardo Da Vinci’nin uçma mevzusundaki çalışmalarında kendinden çok önce bu mevzuda deneyler meydana getiren İsmail Cevheri’ den esin aldığı sanılmaktadır.

Bu uçuş ile alakalı belgeler maalesef şimdiye kadar yalnız Evliya Çelebi’nin büyük Seyahatnamesindeki ifadesinden ibarettir. Sarayburnu’nda Sinan Paşa köşkünde bu durumu seyreden ve deneyin başarıyla neticelendiğini gören Murat IV Ahmet Çelebi’yle önce yakından ilgilenip, hatta Evliya Çelebi’ye bakılırsa “bir kese de altınla” sevindirmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi İcatları

Hezarfen Ahmed Çelebi dünyada ilk kere uçmayı başaran Türk bilginidir. Bu sebeple de Hezarfen Ahmet Çelebi biyografisi tüm dünya tarafından son derece yoğun bir ilgi görmektedir.

Hava akımları, kuşların uçuş şekilleri şeklinde mevzulara yeni bir boyut kazandırmış ve suni kanatları geliştirmeye devam etmiştir. Bazı kaynaklar Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Leonardo Da Vinci’nin kuşlar üzerinde yaptığı çalışmalardan esinlendiğini ileri sürmektedir.

Hezarfen Ahmet Çelebi Hakkında Her Şey; Hayatı ve Sıra Dışı Başarı Öyküsü 3

Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu?

1632 senesinde uzun soluklu deneylerini neticelendiren Hezarfen Ahmet Çelebi, kartal kanatlarından yaptığı aleti takarak, ölüm pahasına Galata Kulesi’nin en yüksek tepesine çıkmıştır. Ne yapacağını büyük bir merak ve hayranlıkla izleyen halkın karşısında, kendisini boşluğa bırakmış ve uçmaya adım atmıştır.

Tarihte uçabilen ilk insan olarak nam salan Hezarfen’i bu başarısını, devrin sultanı IV. Murat Han Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa Köşkü’nden büyük bir ilgiyle izlemiştir ve arkasından onu huzuruna çağrı etmiştir. Hezarfen Ahmed Çelebi bu çağrı üzerine uçarak gittiği yolu kayıkla geri dönmüş ve sultanın huzuruna çıkmıştır. IV. Murat Han, Hezarfen’i bu başarısından dolayı bir kese altın ile ödüllendirmiş. Fakat daha sonradan, böylesine bir insanın data, kabiliyet ve sonsuz cesaretinden dolayı korkulacak biri bulunmuş olduğunu, uçmasının sıra dışı bir eylem olduğunu ve bunun bir şeytan işi bulunmuş olduğunu dillendirmiştir. Bazı iddialara bakılırsa IV. Murat’ı bu düşüncelere itenler, aslen Hezarfen’i imrenen vezirleri ve devlet adamlarıdır.

Hezarfen Ahmet Çelebi Hakkında Her Şey; Hayatı ve Sıra Dışı Başarı Öyküsü 4

Neticede, Hezarfen Ahmet Çelebi Cezayir’e sürgüne gönderilmiştir. Sürgün yerine giden Hezarfen ’den yine haber alınamamış ve orada Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Padişahın adamları tarafınca öldürülmüş olma ihtimali de vardır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?