Hırvatistan nasıl bir ülkedir?

Eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ünlü Hırvatistan hakkında daha fazla bilgi edinelim…

 

Hırvatistan, Balkan yarımadasının kuzeybatısında yer alan bir ülkedir. Komşuları, kuzeybatısında Slovenya, kuzeyinde Macaristan, kuzeydoğusunda Sırbistan, güneyinde Bosna-Hersek’tir. Ülkenin batısında Adriyatik Denizi bulunur.

2014 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur.

Başkenti Zagreb olan ülkenin yüzölçümü, 56 bin kilometrekaredir. Resmi dili Hırvatça’dır.

1990’da Doğu Bloku’nda başlayan çözülme sonrası Slovenya, Makedonya ve Bosna-Hersek ile birlikte Yugoslavya Federasyonu’ndan bağımsızlık talepleri dile getiren ülkeler arasında Hırvatistan da bulunur. Yapılan referandumda bağımsızlık kararı çıkar, ancak Sırbistan Hırvatistan’ı işgal eder. Ancak Avrupa Birliği’nin devreye girmesi ve Birleşmiş Milletler’in aracılığıyla barış anlaşması imzalanır.

 

Hırvatistan’ın kısa tarihihırvatistan

Hırvatlar, 7. yüzyılda bugünkü Hırvatistan’ın bulunduğu bölgeye geldiler.

925 yılında Hırvatistan Krallığı kuruldu. Aynı dönemde Hıristiyanlıkla tanıştılar. 1102’de Macarlar, ülkeyi işgal etti. Bu tarihten itibaren Macaristan ile olan birlik dört yüz yıl devam etti.

15 ve 16. yüzyıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlardaki gücünün doruğunda olduğu yıllar oldu. Hırvatistan, Kırbova ve Mohaç’da yenilgiler aldı. Osmanlı, zamanla Hırvatistan’ın büyük bölümünü aldı. Bu durum 1683 yılındaki İkinci Viyana Kuşatması’na kadar sürdü.

Osmanlı, ilk olarak Dalmaçya kıyılarını kaybetti, sonrasında da Hırvatistan topraklarının çoğu Avusturya İmparatorluğu’nun hakimiyetine girdi.

hırvatistan180416021918’de “Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı” Yugoslavya kuruldu. Yugoslavya Krallığı farklı etnik kültürleri bünyesinde barındırması nedeniyle çok gerilimli yıllar geçirdi.

Yugoslavya, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edildi. İşgalin sonucu, ülkenin bölünmesi oldu.

Slovenya’nın büyük bölümü ve Banat doğrudan Almanya’ya bağlandı. İtalya daha önce hak iddia ettiği Slovenya’nın güneyi ile Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinin çoğunu aldı. Yeni kurulan devlet, Slovenya, Krayina, Bosna-Hersek, Srem ve Dalmaçya’nın bir bölümünü kapsıyordu.

Yeni devletin başına getirilen, Ustana adlı Alman yanlısı terör örgütünün lideri Ante Paveliç, şiddet ve baskıya dayalı bir diktatörlük kurdu. Savaş sırasında komünistler birçok bölgeyi aldı. Zagreb’in de 1945’de komünistler tarafından ele geçirilmesi sonrası halk cumhuriyeti kuruldu ve Yugoslavya ile birleşti. Böylece Hırvatistan, ömrü 45 yıl sürecek güçlü bir federe yapıya dahil olmuş oldu.

 

İklim ve coğrafya

Hırvatistan’ın en yüksek noktası 1831 metrelik Dinara’dır. Ülkede bin kadar ada vardır. Bunlardan 48’inde yerleşim bulunur.

Avrupa’nın en uzun ikinci nehri Tuna’nın yanı sıra Sava, Drava ve Kupa da önemli nehirleridir.

Yeraltı ve yerüstü kaynakları açısından zengindir. Petrol, kömür, boksit, düşük kalite demir cevheri, kalsiyum, alçıtaşı, doğal asfalt, silis, mika, kil, tuz bulunur.

Istria Yarımadası ile Dalmaçya kıyılarında Akdeniz iklimi hüküm sürer. İç kesimlerde iklim sert karasal iklimdir.

Ülkenin yüzde 30’dan fazlası ormanlarla kaplıdır.

 

Hırvatistan denilince…hırvatistan18041603

Hırvatistan denilince ilk akla gelen yerlerden biri Dalmaçya‘dır. Özel bir kıyı tipine sahip bölgenin çoğunluğu Hırvatistan, bir kısmı Karadağ toprağında yer alır.

Dalmaçya’ın en büyük şehri, aynı zamanda Hırvatistan’ın ikinci büyük şehri olan Split‘tir. UNESCO, Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alır.  Salona Harabeleri, denizi, marinaları, 1700 senelik Dieklotianus sarayı, alışveriş dükkanları, kafeleri, limanı, adaları ile Akdeniz Kıyısında çok turistik bir şehirdir.

Başkent Zagreb, mimari üslubu, düzenli ve temiz sokakları ile gerçek bir Avrupa başkentidir. Jelacic Meydanı, Ortaçağ’dan kalma görkemli Zagreb Katedrali, kentin en büyük açık pazarı Dolac Market şehrin ilgi çekici duraklarıdır.

Adriyatik kıyısındaki Dubrovnik, muhteşem denizi ve tarihi eserleriyle en çok turist çeken yerlerden biridir. Şehirde, 13. yüzyıldan kalma Fransisken Manastırı, 15. yüzyıla ait Çan Kulesi, Rektör Sarayı, Aziz Blaise Kilisesi, Sponza Sarayı en ilgi çekici yerlerdir.

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Varazdin, Hırvatistan’ın Viyanası olarak bilinir ve turistlerin gözde yerlerinden biridir. Özenle korunmuş bir eski Avrupa kentidir. Orta Çağ’dan kalma kalesi, rokoko tarzı Sermage Sarayı, Şehir Konağı, eski bir cizvit kilisesi olan Varazdin Katedrali, milli tiyatro şehrin görülmesi gereken yerleridir.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?