Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi nerede?

Dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip olan müze, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ndeki eserler sizi çok şaşırtacak!..

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, sıra dışı anlatımıyla tarihe olan ilgiyi artırmayı, merak ve keyif uyandırmayı amaçlıyor. Kendi tarzında ilk ve tek olan Hisart, kültür mirasına katkı sağlayan bir müze haline gelmeyi hedefliyor.

1500 metrekarelik bir alana konumlanan müze, 6 kata yayılan bir sergi alanından oluşuyor. Müzede; Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları, Körfez Savaşı gibi dünya tarihinin oluşumuna etki eden pek çok medeniyet ve olaya ait askeri ve etnografik eserler yer alıyor. Sergilenen eserler, savaşlarda kullanılan askeri malzemelerin teknolojik gelişimlerini gösterdiği gibi, savaşlarla birlikte yaşanan sosyolojik, ekonomik ve kültürel etkileşimlere ışık tutuyor.

hisart3_0611

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, Roma İmparatorluğu döneminden 1990-1991 Körfez Savaşı’na kadar olan geniş kapsamlı bir süreci destansı bir anlatımla sergiliyor. 25 milyon dolar gibi ciddi bir bütçe ile kurulan müzede sergilenen askeri ekipmanların hepsi orijinal eserlerden oluşuyor.

Müzede yüzlerce diorama (gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikayenin üç boyutlu olarak modellenmesi) ve giydirilmiş manken bulunuyor. Dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip müzesi olma özelliğini taşıyan müzede yer alan dioramalar ve mankenlerin yüzlerindeki ifade detayları Nejat Çuhadaroğlu tarafından yapıldı. Dioramaların konuları, tarihi kişi ya da olaylarla da sınırlı değil. Fantastik dünyanın en sevilen kahramanlarının yanı sıra Vikingler, Kızılderililer, Indiana Jones ve korsanlar gibi ilgi çekecek pek çok diorama da müzede sergileniyor.

Birçok özel aksesuar ve silahın yanı sıra örneğine az rastlanır eserler de müzede yer alıyor. Bunlar arasında; özellikle üzerinde Anadolu Selçuklu Devleti damgası bulunan kılıçlar, gürz (topuz) ve balta, 18’inci yüzyıl başına ait tek örnek olan Zülfikar ağızlı Türk palası, Yıldırım Bayezid tuğralı kılıç, çelik üzerine altın sıvama yapılmış miğferler, cellat palası ve Osmanlı ordusunun çeşitli dönemlerine ait askeri ekipmanlar ön plana çıkıyor.

hisart1_0611

Müzede Mustafa Kemal Atatürk‘ün üç ayrı savaşta giydiği kıyafetler gerçeğine sadık kalınarak birebir yapılmış ve Atatürk modelleri üzerinde sergileniyor. Ayrıca İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin lider isimlerinden Enver Paşa’ya ait, kendisinin torunlarından temin edilmiş gerçek üniformalar da müzede bulunuyor.

Osmanlı döneminde önemli kişilerin giydiği, ayet, hadis ve sembollere süslü, her biri üç-dört yılda dokunan ‘Tılsım Gömleği’ örneği, Osmanlı ordusunun ‘Deli Akıncılar’ı, Hanedan-ı Ali Osman Kolyesi, çeşitli dönemlere ait Osmanlı sancakları, sarı lacivert renklerin yer aldığı en eski ‘Fenerbahçe Bayrağı’ da yine müzede yer alan eserler arasında.

HİSART CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ’NDE NELER VAR?

hisart4_0611

Zemin Kat: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin zemin katı geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Zemin katta; Osmanlı’nın dönemler boyunca geçirdiği sosyal, kültürel ve ekonomik değişimleri gösteren birçok özel aksesuar bulunuyor. Büyük Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’na ait eserlerle başlayan katta, Anadolu Selçuklu Devleti ve III. Selim’e kadarki Osmanlı Devleti dönemine ait eserler sergileniyor. Eşi benzeri olmayan Anadolu Selçuklu dönemi kılıcı, giyen padişahı koruduğuna inanılan tılsım gömlek, Osmanlı dönemi cellat palası, Avrupa ve Anadolu topraklarında kullanılan tabancalar, gürz ve baltalar zemin katta bulunan eserler arasında. Ayrıca İstanbul’un fethini tasvir eden diorama ile Osmanlı Ordusunun “Deli” akıncıları, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nda yapılan kaplan sergilemesinin canlandırması yine zemin katta yer alıyor.

1. Kat: Müzenin 1. katında ağırlıklı olarak Osmanlı eserleri bulunuyor. III. Selim döneminden başlayan eserler 1900’lerin başına kadar gelmektedir. Bu kısımda dönemi kronolojik olarak yansıtan oldukça değerli kılıç, tabanca, sancak ve kıyafetler yer almakta. Nadir bulunan 18’inci yüzyıl Zülfikar ağızlı Türk palası da yine bu katta sergileniyor.

2. Kat: Müzenin 2. katında Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine ait eserler yer alıyor. Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve bu savaşa bağlı olarak Çanakkale ile Doğu cepheleri (Sarıkamış) 2. katın konuları arasında. Bu kısımda Atatürk’ün üç ayrı savaştaki kıyafetlerini birebir yapılmış Atatürk modelleri üzerinde görmek mümkün. Ayrıca önemli savaş sahnelerini tasvir eden dioramalar, silahlar ve kostümler ziyaretçilerin ilgisini çekecek diğer kısımlar.

3. Kat: Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin 3. katı I. Dünya Savaşı’nın son dönemlerini ve Kurtuluş Savaşı mücadelesini konu ediniyor. Ayrıca II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerine ait pek çok eser ve diorama da yine bu katta sergileniyor.

hisart2_0611

4. Kat: Müzenin 4. katında II. Dünya Savaşı’na ışık tutan eserler sergileniyor. Ayrıca bu katta Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı, Körfez Savaşları gibi yakın sayılabilecek önemli savaşlara ait eserler de bulunuyor.

5. Kat: Bu katta müzenin yönetim departmanları ve Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun atölyesi bulunuyor.

6. Kat: Müzenin son katında kafeterya yer alıyor. Farklı bir tasarım anlayışıyla hazırlanan bu kat, kafeterya özelliğinin yanı sıra bir sergileme alanı olarak da kullanılıyor. Gladyatörler, Vikingler, korsanlar gibi tarihin ilgi çekici unsurları ve Indiana Jones, Yüzüklerin Efendisi, Yıldız Savaşları gibi ses getiren Hollywood yapımlarından sahnelerin canlandırıldığı diorama ve figürler bu katta sergileniyor.

Nejat Çuhadaroğlu Kimdir?

hisart_0611Ressam anne ve yüksek mimar babanın oğlu olarak 1966 yılında dünyaya gelen Nejat Çuhadaroğlu, ekonomi üzerine Amerika’da yüksek tahsil gördü.

Küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma tutkusu yıllar içinde profesyonel bir uğraşa dönüşen Nejat Çuhadaroğlu, yetenek ve bilgisini daha da geliştirerek, tarihi olay ve savaşlarla ilgili dioramalar yapmaya başlamıştır. Çuhadaroğlu, maketlerin yanı sıra tarihi obje ve kıyafetlerin restorasyonu ve reprodüksiyonu konusunda da çalışmaktadır. Sergi ve maketlerdeki tüm kompozisyon ve kurgular Nejat Çuhadaroğlu tarafından tasarlanıp çeşitli ölçeklerde birebir üretilmiştir.

Nejat Çuhadaroğlu’nun tamamen kendi atölyesinde ürettiği maketleri ve koleksiyonunda yer alan antika eserleri bir müze oluşturacak sayıya ulaşınca Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin kurulması konusunda çalışmalar başlamıştır.

Nejat Çuhadaroğlu, 30 senelik maket deneyimini, 25 senelik diorama yeteneğini, 18 senelik koleksiyoner kimliğini ve birikimini Hisart ile tarih ve sanatseverlerle paylaşmaktadır.

Çuhadaroğlu’nun en büyük arzusu, tamamen kendi imkanlarıyla oluşturduğu müzesini ülkemiz ve dünya çapında tanıtıp, bir dünya markası haline getirmek ve sonrasında hak ettiği değere yakışır bir mekana taşımaktır.

Adres: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403
ÇAĞLAYAN / İstanbul / Türkiye

Tel. +90 212 296 98 04
Faks. +90 212 224 20 36
E-Mail: info@hisartmuseum.com

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?