İbrahim Çallı’nın ‘Avluda Oturanlar’ına rekor fiyat!

İbrahim Çallı adlı ünlü ressamın ‘Avluda Oturanlar’ adlı tablosu bir açık artırmada 2 milyon 460 bin liraya satıldı!..

Açık artırmaya ressam İbrahim Çallı’nın ‘Avluda Oturanlar’ı damgasını vurdu. 1913 tarihli ‘Avluda Oturanlar’ 2 milyon 460 bin liraya satılarak bugüne kadarki en yüksek tutarlı Çallı tablosu oldu.

Açık artırmada özel koleksiyonlardan seçilmiş tablolar ve antikalar satışa sunuldu. Türkiye’nin önde gelen koleksiyoncuları ve iş dünyasından 500’ü aşkın sanat meraklısının katılımıyla gerçekleşen açık artırmada, klasik Türk resmi ve Osmanlı eserleri rekor fiyatlarla alıcı buldu. Çallı’nın ‘Avluda Oturanlar’ının yanı sıra Sami Yetik’in ‘Şakayıklar’ı 757 bin, Halil Paşa’nın ‘Nil’de Bahar’ı 630 bin, Şevket Dağ’ın ‘Natürmort’u 600 bin, Şeker Ahmet Paşa’nın ‘Ayvalı Natürmort’u 550 bin, Fausto Zonaro’nun ‘Galata Limanı’ 440 bin, Nazmi Ziya’nın ‘Göksu’su 330 bin liraya satıldı.

İbrahim Çallı kimdir?

İbrahim çallı13 Temmuz 1882 doğumlu İbrahim Çallı, Çal ve İzmir’de öğrenim gördükten sonra ailesi tarafından askeri okula girmek üzere İstanbul’a gönderildi. Ancak o, tutkun olduğu resim çalışmalarına yönelerek, o dönemde beraber konakladığı handa resim dersi alan Vefa Lisesi öğrencilerinin arasına katılarak resim dersleri almaya başladı. Parasını çaldırıp maddi sıkıntı içine girince arzuhalcilik ve daha sonra adliyede katiplik gibi farklı işlerde çalıştı. Ressam Roben Efendi’den de resim dersleri alan Çallı, Şeker Ahmet Paşa’nın oğlu İzzet Bey’le tanıştı. Desenlerini gören Şeker Ahmet Paşa’nın yardımıyla 1906 yılında şimdiki adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Sanayii Nefise Mektebi’ne girdi. Altı yıllık okulu üç yılda bitirdi.

Öğrenimini tamamlayıp 1910’da açılan Avrupa sınavını kazanarak gittiği Paris’te Cormon Atölyesi’nde dört yıl çalıştı. 1914’te Birinci Dünya Savaşı nedeniyle yurda döndü. İkinci Meşrutiyet’in ilanıyla Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda yapılan değişikliklerle birlikte, toplumun tüm kesimlerinde hemen hemen her alanda siyasal, sanatsal ve düşünsel yönden haklar verilince; Ressam Ruhi’nin önerisiyle çoğunluğu Sanayii Nefise Mektebi mezunu Sami Yetik, Şevket Dağ, Hikmet Onat, Agah Bey, Mehmet Ruhi Arel, Ahmet Ziya Akbulut, Halil Paşa, Hüseyin Zekai Paşa, Nazmi Ziya Güran, Hüseyin Avni Lifij, Feyhaman Duran, Mehmet Ali Laga ve Müfide Kadri gibi genç ressamlardan oluşan ve Türk ressamlarının ilk örgütü olan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin üyesi oldu.

Sanayii Nefise Mektebi’ne öğretmen oldu. Burada, Şeref Akdik, Elif Naci, Mahmut Cüda gibi ressamların öğretmeni oldu. 1947’de bu görevden emekliye ayrıldı. Çağdaş Türk resim sanatı çevrelerinde sanatı ve kişiliğiyle efsaneleşti. Bohem yaşantısı, desenden çok renkçi anlayışla işlediği çarpıcı resimleriyle ünlendi. 1914 dönemi izlenimcileri arasında yer alan sanatçının üslubunda 1924’te değişiklik izlendi. İstanbul’a gelen Beyaz Rus ressam Aleksis Gritçenko’nun İstanbul izlenimlerini işlediği resimlerinden etkilendi. Bu etkileşimle bir çeşit dışavurumculuğu uyguladığı Mevleviler Dizisi’ni üretti.

ibrahimcalli3_1512Portre, natürmort, manzara, büyük kompozisyon türündeki resimlerin yanı sıra Türk resminde “çıplak kadın” motifini işleyen ilk örnekleri verdi. Son yıllarında özellikle çiçek resimleri üretti. Hem Çallı’da, hem de öteki arkadaşlarında göze çarpan başlıca özellik, renk parlaklığı, saydamlığı ve açık hava ressamlığıdır. Mevleviler dizisi belki de en ilginç yapıtlarıdır. 1960’da İstanbul’da öldü.

Başlıca eserleri: Atatürk Portresi (1935; İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi); İnönü Portresi (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi); Dikiş Diken Kadın (1927); Tefli Kadın; Ayasofya Camii Avlusu; Mevleviler (dizi/1924); Manolyalar (1933; İstanbul, Resim-Heykel Müzesi) Karda Yürüyen Adam (İstanbul Sabancı Koleksiyonu); Adalardan; Mor Salkımlar, Ay çiçekler (İş Bankası Koleksiyonu).

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?