İğne korkusu son buluyor!

İğne korkusu olanlara bilim insanlarından müjdeli haber geldi. Geliştirilen bir cihaz ile artık iğne korkusu son buluyor!..

Birçoğumuz iğne ya da aşı olmaktan korkarız. Ve hatta bu korkumuz fobi haline dönüşebilir. İnsanların bu korkusuna çözüm bulmayı amaçlayan bilim insanları, iğneden korkan kişilerin yüzünü güldürecek bir buluşa imza attı.

Geliştirdikleri cihaz sayesinde vakum yoluyla kan alan alet, insanların hastane ya da doktor korkusunu ortadan kaldıracak.

iğne korkusu

Kan alınması gerektiği durumlarda kola takılan ve üzerinde hiçbir iğne ya da şırınga görünmeyen cihaz, 2 dakika içinde vakum yoluyla gerekli kanı hastadan alacak. Henüz klinik çalışmaları devam eden cihaz için 3 milyon dolarlık yatırım şimdiden bulundu bile!

Cihazın önümüzdeki yıl medikal alanda kullanılacağı tahmin ediliyor.

İğneden neden korkulur?

“Yaramazlık yaparsan sana iğne yapacağım. Eğer durmazsan iğneci çağırıyorum…” gibi bilinçsizce söylenen bu sözler, çocukların aklında yer ediyor. Bazı hastalıklardan korunmak ve korunamadığı hastalıklardan kurtulmak için iğne olmak zorunda kalacak olan çocuk, bilmediği, canının acıyacağı bir işleme bir de büyüklerinin eklediği endişelerle, iğne olmaktan kaçıyor.

Hatta bazen ortada aşı ya da iğne olmadığı halde doktor muayenesini reddeden, korkan, kaçan ve ağlayan çocuklarla karşılaştıklarını söyleyen uzmanlar, aşı olacağı söylentisi nedeniyle okula gitmek istemeyen veya okuldan kaçanların olduğunu dile getiriyorlar.

iğne korkusu

Neden korktuğumuzu uzmanlar şöyle anlatıyor:

Korku, yaklaşan tehlike nedeniyle ortaya çıkan ve kaçma isteği uyandıran duygudur. Gerçekte insanı koruyan bir olgu olmasına karşın, bazen yaşamı kısıtlayıcı hale gelebilir. Genellikle bilinmeyenden korkulur. Bu nedenle de çocukluk dönemi korkuları, çocuğun bulunduğu yaşa ve gelişim dönemine göre değişiklik gösterir. İğneden korkmak genellikle olumsuz bir deneyim sonrası elde edilen korkulardandır.

Çocuğa hiçbir bilgi vermeden, beklemediği bir zamanda yapılan bir iğne, hele de yapılış şekli veya içeriğinin etkisi nedeniyle acı vermişse, korku başlar. Bu korku çevre tarafından pekiştirilirse; yani sadece bu kez acıttığı, bunun nedeni öncesinde ya da sonrasında anlatılmazsa, çocuk tarafından genellenecek ve korku artacaktır.

Ayrıca hiç deneyimi olmasa da, güvendiği ebeveynleri tarafından aşı ya da iğneyle tehdit edilmek korkuyu başlatabilir. Bu korku hem korunmasını, hem tedavisini engelleyeceği gibi, üstesinden gelinmediğinde erişkin dönemde de sürecektir. Büyümüş olduğu, hatta çevre tarafından cesur bilindiği halde iğneden korkan erişkin sayısı hiç az değildir. İğne olmak, özellikle de aşı olmak yaşam için, sağlık için çok önemli. Bu nedenle hem büyükler hem de küçükler olarak korkunun üstesinden gelmemiz gerekiyor.

Üstelik aşılanmış çocuk oranlarını yıllar süren çabalara karşın yüzde 54’lerin üstüne çıkaramamış, çocuklarını hala basit hastalıklardan kaybeden bir ülkede bu durum çok daha önemli…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?