İkiz kardeşler bir ilki gerçekleştirdiler!

Hayvan sahiplerinin en büyük zorluklarına çözüm bulan ikiz kız kardeşler, hayvan severlerin çok seveceği bir ürün geliştirdiler.

Hukuk ve mimarlık bölümü 3. sınıf öğrencisi ikiz kız kardeşler, kendi alanları olmadığı halde köpekler için pati temizleme makinesi yaptılar. Köpeklerinin patilerini temizlemekte zorluk çeken ikiz kız kardeşler Yağmur ve Yaprak Sürmeli, bu soruna pratik bir çözüm bulmaya karar verdiler. pati-26112014 Cihaz geliştirmenin bu soruna çözüm olacağına karar veren ikizler, düşünce tescilini yaparak *KOSGEB’den sağladıkları destekle ürünün prototipini (ilk örnek, model) üretti.  Ölen köpekleri Peggy’nin hatırasını yaşatmak için cihaza “Peggymatic” ismini veren genç girişimciler, ellerindeki prototiple katıldıkları pek çok yarışmada derece aldılar ve fuarlara katılarak ürünlerini tanıttılar. Üniversite öğrencisi ikiz kız kardeşlerin girişimcilik başarısı Dünyada bir ilk Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Yağmur Sürmeli, dışarıda dolaşmaya veya tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye çıkan kediyle köpeklerin ayak ve tuvalet temizliğinin ıslak mendille yapılmasının zararlarının da altını çizdi. Islak mendillerin yüksek kimyevi temizleme içermesi, temizlik sonrasında yalanarak vücuda geçtiğini anlatan Sürmeli, Peggymatic’in ise zararsız ve beslenen kedi ve köpeklerin dışarıda dolaştıktan hemen sonrasında eve girerken, pati ve tuvalet sonrası genital bölge temizliğini su ile fırçalayarak yapan yeryüzünde benzeri olmayan ilk ve tek cihaz olduğunu dile getirdi.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Yaprak Sürmeli ise, en önemli faydasının kişilerin hayat alanlarının temiz kalmasını sağladığını aynı zamanda cihazın içerisinde bulunan fırçalarda kullanılan at kılı malzemenin hem doğallığı hem de masaj etkisi yaratması ile kedi ve köpeklerin ürüne rahat ve çabuk biçimde alışmasını sağlayacağını söyledi. sevimli köpek Resimleri köpek Fotoğrafları2

Ürün nasıl çalışıyor?

Ürünün şarjlı pil ile çalışıyor ve hafif. İlk olarak elektronik devre kontrollü sensörler cihazın içerisine temizlenmek için giren patiyi algılıyor. Ardından da cihazın içinde yer alan temiz su tankındaki duru su veya dezenfektanlı su, tazyikli biçimde yukarıdan ve aşağıdan patinin altını ve bacak bölümünü yıkamaya başlıyor. Yatay ve dikey her ırkın pati ölçüsünü karşılaması için çeşitli ölçülerde ortaya konulan at kılı fırçalar, üstünde yer aldığı hazne yardımıyla dönmeye başlıyor. Otomatik olarak işlem bitiminin öncesinde su akışı kesiliyor ve fırçalama dönüşü tamamlanıyor.

Tuvalet sonrası temizliği yapmak da mümkün!

Tuvalet sonrasında ise pati temizleme işlevinden bağımsız olarak genital bölge temizliği de yapılabiliyor. Tuvalet aparatı yardımıyla kuyruk sokumunu cihaza hizaladıktan sonra su valfı düğmesine basıp, yalnızca alttan tazyikli su fışkırtarak genital bölge temizliği bitirilebiliyor. peggymatic-26112014

‘Made in Türkiye’ damgasıyla satmak istiyorlar Ürünün kalıp ve imalatının bedelsiz olarak yurtdışında yapılması için farklı öneriler alan ikizler, bu önerileri reddediyor.  Ürünün Türkiye’de üretilmesi ve dünya pet sektöründe bir Türk markasının tanınmasını talep ettikleri için ürünü, ‘Made in Türkiye’ damgasıyla üretip satacaklar. Ülkesel patent müracaatlarını tamamlayan ve ürünün patentini 147 ülkede koruma altına alan ikiz kardeşler, şimdiden birçok ön sipariş almış durumda. İkizler, bundan sonra yurt içi ve yurt dışında yüksek miktarda satış yapmayı amaçlıyor.

KOSGEB : Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan KOSGEB, 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı yasayla kuruldu.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?