İlginç Hayvan Fil Kulaklı Ahtapot, Türleri ve Özellikleri

Deniz altının en ilginç ve tehlikeli canlılarından biri de ahtapotlardır. Çok sayıda farklı türü bulunan ahtapotların en ilginç türü şüphesiz fil kulaklı ahtapottur. Bu makalemizde fil kulaklı ahtapot özellikleri ve bilinmesi gereken diğer önemli bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Sarkık kulaklara sahip olmasından dolayı fil kulaklı ahtapot adı verilmiştir. Daha çok okyanusun en derin yerlerinde yaşar ve bu alanlarda daha çok yiyecek bulur. Grimpoteuthis cinsine ait olan bu ahtapot, pelejik şemsiye ahtapotlarındandır. Kulaklara benzer gözleri olan bu canlılar sevimli bir yapıya sahiptir. Vücudun iki yanında çıkan gözleri ilk bakışta kulak gibi gelse de, onlar kulak değil gözleridir. Ortalama olarak 3-5 yıllık bir ömürleri bulunmaktadır. Deniz seviyesinin ortalaam 3000-4000 metre derinliklerinde yaşarlar. Normal açık denizlerde çok nadir görülen bir canlıdır. Daha çok büyük okyanusların en derin yerlerinde yaşamayı tercih ederler. Bazı türlerinin 7000 metre derinliklerde yaşadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Fil Kulaklı Ahtapot Nedir?

Fil kulaklı ahtapot, bilinen en nadir ahtapot türlerinden biridir. Ülke olarak Yeni Zelanda, Filipinler, Avustralya, Papau Yeni Gine gibi bölgelerin çevresinde yaşamaktadırlar. Normalde büyüklükleri 20-30 cm civarındadır. Ancak, birkaç türü 1,8 metre civarında olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda fil kulaklı türleri arasında en dikkat çekenidir. Normal şartlarda herhangi bir ahtapot gibi düşünebilirsiniz. Tek farkı kulaklarının filin kulakları ile aynı yapıda olmasıdır. İlk olarak okyanusta keşfedilmiştir. Bilim adamları tarafından dumbo ahtapot olarak ifade edilmektedir. Disney çizgi filmlerinde yüzen fillere benzetilmesinden dolayı bu isim verilmiştir. Sarkık kulakları, okyanus derinliklerinde daha fazla yiyecek bulmasına yardımcı olmaktadır.

Fil Kulaklı Ahtapot Hakkında Bilgi

Fil kulaklı ahtapot hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. İlk bulunduğunda 1,80 cm olarak tespit edilmiştir. Gözlerinin hemen üstünde bulunan sevimli ve kepçe kulakları file benzemesinden dolayı fil kulaklı ahtapot olarak tanımlanmıştır. Grimpoteuthis familyanda yer alan bu ahtapot türüdür. Yine aynı tür içerisinde 13-14 civarında ahtapot olduğu bilinmektedir. Bazı ahtapot türleri bodur, sarı, kısa ve denizanasına benzemektedir. Bazılar türleri ise, kahverengi, büyük ve yürüyüş ayakkabısına benzemektedir.

Fil Kulaklı Ahtapot Hakkında Bilgi

Fil Kulaklı Ahtapot Özellikleri

Fil kulaklı ahtapot özellikleri genel olarak bu şekildedir. Kısa ömürlü ve derin sularda yaşamaları önemlidir. En önemli özelliği kulaklarının yapısından dolayı file benzemesidir. Daha çok okyanusların 3- 4 bin metre derinliklerinde yaşarlar. Bazı türlerinin 7 bin metre derinliklerde yaşadığı da tespit edilmiştir. Bu kadar çok derinlerde yaşamalarının asıl nedeni daha fazla yiyecek bulmak istemesidir.

Fil Kulaklı Ahtapot Özellikleri

Fil Kulaklı Ahtapot Nerede Yaşar?

Yazımızın birkaç bölümünde söz etmiştir. Kıyı denizlerde bu ahtapotun yaşaması mümkün değildir. Çok derin olan okyanuslarda görülmektedir. Bu bağlamda fil kulaklı ahtapot yaşam alanı olarak okyanusları gösterebiliriz. Ülke olarak nerelerde yaşadığını bir kez daha hatırlatalım istiyoruz. Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda, Avustralya, Monterey Bay, Filipinler gibi bölgelerde yaşadığı tespit edilmiştir. Yapı olarak çok küçük canlılardır. En büyük olanı 1,80 cm boyunda ve toplam 5,90 kg ağırlığında olan büyük türleri de keşfedilmiştir.

Fil Kulaklı Ahtapot Nerede Yaşar?

Bilim adamlarının deniz altı canlılarına yönelik inceleme ve araştırmaları sürmektedir. Yukarıda ifade etmiş olduğumuz ahtapotların tespiti çok eskiya dayanmamaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın içerisinde bulunan ahtapot türleri bilim insanlarının her zaman ilgisini çekmiştir. Yapıları ve özellikleri ile deniz altı dünyasının en ilgi çekici canlıları olmayı başarmıştır. Bu çerçevede bundan sonra yapılacak olan araştırmaları da ilgiyle takip ediyor ve sizlerle paylaşıyor olacağız.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?