İlginç hayvanlar: Ornitorenk

Yeryüzündeki en tuhaf hayvan türlerinden biri olan ornitorenkler, ilginç özellikleri ve görünümleri ile doğa bilimcilerini bile şaşırtıyor!.. Gelin bu değişik hayvanı yakından tanıyalım…

Adeta birkaç hayvanın birleşimi gibi görünen ornitorenkler, sanki puzzle’da (yapboz) birkaç hayvanın birleşimi gibi duruyor. Vücudu sık siyah kıllarla kaplı, tavşan büyüklüğünde bir memeli olan ornitorenklerin ağzı ördek gibi gagalı; kuyruğu ise kunduzunki gibidir. Ornitorenkler, yumurtlayarak çoğalır ama yavrularını sütle beslerler.

Ornitorenk Avrupalılar tarafından keşfedildiği zaman, İngiliz bilim adamları bu garip fiziksel özellikleri görünce bunun bir aldatmaca olduğunu sanmışlar. Hatta bir ördek gagasının, kunduz benzeri bir hayvanın vücuduna dikildiği düşüncesi ile dikişler aramışlardır.

Ornitorenklerin ilginç fiziksel özellikleri

Avustralya’nın yumurtlayan iki memeli hayvanından biri olan ornitorenkler,  yaklaşık 60 santim uzunluğundadır ancak bu uzunluğun 15 santimini bir kunduzunkine benzeyen yassı bir kuyruk oluşturur. Tazmanya şeytanı gibi ornitorenk de kuyruğunu yağ depolamak için kullanır. 2 kilo ağırlığında olan bu ilginç cornitorek4anlının erkeği dişisinden biraz daha iridir.

Gaga olarak gördüğümüz de aslında kemiksi olmayan aksine yumuşak ve derimsi; hassas sinirlerle örülü bir burundur. Ornitorenkler bu uzun burunları ile çamur içinde solucan ararlar. Ornitorenklerin gözleri ve iç kulakları başın iki yanındaki oluklardadır. Dış kulağa sahip olmayan ornitorenkler, suya dalarken gözlerini kapatabilir. İyi bir yüzücü ve dalgıç olan ornitorenklerin grimsi – kahverengi kürkü, su samurununki gibi kalın ve sıktır. Ornitorenkler suda gözlerini kapattıkları zaman sağır ve kör gibidir. Yavruların dişi vardır ama yetişkinlerde bunların yerini kemiksi çıkıntılar alır.

Ornitorenklerin vücudunun altında değil yanında olan kısa bacakları ile sürüngenlere benzeyen bir yürüyüş biçimi vardır. Bu hayvanın parmak araları da ördeklerinki gibi perdelidir. Ön ayakları sudaki hareketini kolaylaştırır.

Dikkat, erkekleri zehirli!

Yetişkin erkek ornitorenklerin arka bileklerinde zehir salgı bezlerine bağlı sivri uzantılar vardır. Hayvanın salgıladığı zehir insana çok zarar verebilir ama öldürmez.

Üreme biçimleri  nasıl?

Biliyorsunuz ki memeli hayvanlar, insanlar ve bazı deniz canlıları doğurarak çoğalır ama bir memeli olan ornitorenkler yumurtlayarak çoğalır.

Türün tek bir üreme mevsimi vardır. Çiftleşme kış sonunda ya da ilkbaharda olur. Ornitorenk, kuş yumurtasından daha yuvarlak ve sürüngen yumurtasına benzeyen küçük yumurtalar bırakır. Dişi genelde iki yumurta bırakır ama bazen bu sayı bir veya üç de olabilir. Yumurtlamadan sonra dişi ornitorenk yumurtaların çevresine kıvrılır. Yaklaşık 10 günlük bir kuluçka süresinden sonra yumurtadan çıkan tüysüz yavrular annelerine tutunurlar. Yumurtadan çıkan yavrular korumasız, çıplak ve kördür; anne sütü ile beslenirler.

Ornitorenkajanp Perry: Ajan P

Günümüzde çocuklar bu ilginç hayvanı çizgi karakter olarak çok yakından tanıyor. En sevdiğimiz karakterlerin yaratıcısı Disney’in beğenilen dizisi Fineas ve Firbs’te yer alan Ajan P bakın nasıl bir karakter:

Ajan P

“Fineas ve Förb’e göre ornitorenk Perry sıradan, sevimli bir evcil hayvandır. Ama Perry’nin mahallede kimsenin bilmediği gizli bir yaşamı vardır. Ortadan kaybolup gizli yerine gittiği zaman Perry, dünyayı kötü Dr. Doofenshmirtz’in elinden kurtarmak için çalışan çift taraflı ‘Ajan P’ye dönüşür.”

Disney’in sitesinde ve diğer birçok oyun sitesinde Ajan P ekibine katılarak, zor görevlerde ona yardım etmeye ne dersiniz?
Oynamak için tıklayın

 

 

Gelin şimdi de Ajan P’nin bir macerasına tanık olalım:

SİZ HİÇ GÜLEN PATATES GÖRDÜNÜZ MÜ?
3 BOYUTLU ŞAŞIRTAN RESİMLER

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?