İlk saat ne zaman bulundu?

Saatin ilk ne zaman bulunduğunu ve saat çeşitlerini biliyor musunuz? Haydi saatin tarihine yakından bakalım…

Zaman kavramı yüzyıllar öncesinden beri insanlığın ilgisini çekmiştir. Zamanın nasıl aktığını ölçmek için çeşitli yollar aramışlardır. Saat, ilk kez M.Ö. (milattan önce) 4 bin yılında Mısır’da bulunmuştur. Mısırlılar, zaman kavramını güneşten yola çıkarak anlamaya çalışmışlardır. Güneşin her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfeden Mısırlılar, güneş saatini icat ettiler. Geceleri ise güneş saati çalışamıyordu. Bu nedenle kum saati ve su saati icat edildi. Daha sonra teknolojinin gelişmesiyle birlikte mekanik, elektronik, köstekli gibi daha birçok saat çeşidi icat edildi.

gunes saati 3005Güneş saati: Zamanı güneşin konumuna göre ölçen saatlerdir. Dikey olarak yerleştirilen bir çubuğun gölgesi, günün saatlerinin bulunduğu yüzeye düşer ve gölgenin denk geldiği kısım saati gösterir. Güneş hareket ettikçe çubuğun gölgesi de yer değiştirir. Mısırlıların icat ettiği güneş saati, bulutlu günlerde ve geceleri kullanılamıyordu.

 

 

 

kum saati 3005Kum saati: Altı ve üstü geniş, beli ince, içinde kum olan ve ince taneli kumların delikten geçerek çalışan saattir. Kumun akış hızı sabit değildir ancak kumun üst kattan alta düşüş süresi aynıdır. Bu saatler Avrupa’da ilk kez 8. yüzyılda bulunmuştur. Kum saatleri, saatin kaç olduğunu söyleyemese de, bir sürenin başlangıcını ve bitişini ölçmek için kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

su saati 3005Su saati: Ne zaman icat edildiği bilinmemekle birlikte, Antik Mısır ve Babil’de milattan önce 16. yüzyılda kullanıldığı biliniyor. Su saatleri tek çanaktan ya da birkaç çanaktan oluşuyordu. İçi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın geçişini gösterirdi. Birkaç çanaktan türlerde, su bir çanaktan diğerine akıyordu.

 

 

 

 

 

 

Ates saati 3005Ateş saati: Mum saati de denilen bir saat çeşididir. Petrol lambasının alevi ile çalışır. Mum eridikçe, arkasındaki cetvele düşen gölgesinden zaman belirlenir. İlk nerede kullanıldığı bilinmemekle birlikte 6. yüzyılda Çinli şair You Jiangu’nın bir şiirinde bu tarz saatler geçmektedir. Ateş saati daha çok Uzakdoğu’da kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

mekanik saat 3005Mekanik saat: Güneş saati, su saati ve kum saati süreyi gösterme amacına yönelikken, mekanik saat ise daha çok din adamlarına yöneliktir ve manastır hayatında belirli zaman aralıklarını belirtmek amacıyla kullanılmıştır. O dönemlerde saatlerin çan çalarak süreyi belirtmesi gerektiği düşünülüyordu. Mekanik saatler için bulunan mekanizma, ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir. (Vargel düzeni: Herhangi bir makinenin bir doğrultuda gidip gelerek iş gören parçası)

 

 

 

 

 

elektronik saat 3005Elektronik saat: Çok minik boyutlu pillerle çalışan saatlerdir. Saatin üzerinde dakika ve hatta saniye de yer alabilir. Günümüzde en çok kullanılan saat konumundadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?