Çernobil neden insansız kent oldu?

Ukrayna’nın bir kenti olan Çernobil’de neden artık insanlar yaşamıyor? Çernobil nükleer kazası ne zaman ve nasıl oldu? Kazadan sonra Çernobil’de ne değişti?

Çernobil ya da orijinal adıyla Chornobyl, Ukrayna’da Belarus sınırına yakın bir kenttir. Bu şehir günümüzde, Çernobil nükleer felaketi olarak da bilinen nükleer santral kazasının ardından insan yerleşimine kapatılan bölgenin içinde yer almaktadır.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bağlı Çernobil kenti 1986 yılında, 20 yüzyılın en büyük nükleer kazası olarak bilinen olaydan sonra tamamen boşaltılmıştır. Şu anda bu bölgede sadece 700 civarında kişinin yaşadığı belirtilmektedir.

Çernobil aslında tarihi 14. Yüzyıla kadar uzanan bir yerleşim bölgesidir. Bölgenin zengin bir dinsel geçmişi vardır. Ortodoksların ve Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı şehir, özellikle dünya savaşları sırasında büyük saldırılara maruz kalmıştır. Ancak, Sovyetler Birliği dağılmadan önce 26 Nisan 1986’da gerçekleşen nükleer felaket, kentin ve bölgenin tarihini tamamen değiştirmiş, hatta bu bölgeyi insanlar için tehlikeli bir ölü kent haline çevirmiştir.cernobil280416

Çernobil Nükleer Santralindeki patlamanın nedeni, santralde bir deney yapmak için güvenlik sisteminin bir süreliğine devre dışı bırakılması olarak açıklanmıştır. Bu nedenle tehlike anında çalışması gereken sistem çalışmamış ve bu durum da teknisyenlerin kontrolünden çıkmıştır. Nükleer reaktörde meydana gelen patlamanın ardından atmosfere büyük miktarda fisyon salınmış ve olay 30 Nisan 1986’da tüm dünya tarafından öğrenilmiştir.

Radyasyonun etkileri

Çernobil’den öncelikle yakın ülkelere ve daha sonra neredeyse bütün yerküreye yayılan radyasyonun insan sağlığına etkilerini önlemek ya da azaltabilmek için çok sayıda önlem alınmıştır. Örneğin İngiltere’de kazadan iki hafta sonra saptanan yüksek radyoaktiviteden etkilenmemeleri için hayvanların açık alanda otlamaları yasaklanmıştır.

Kazadan sonra en yüksek dozda radyasyona bölgede çalışan acil durum görevlileri ve Çernobil’in personeli maruz kaldı. Burada çalışan kurtarma personellerinin sayısının zaman içinde 600 bini bulducernobilğu belirtilmektedir. Bölgeye yayılan öldürücü radyoaktivite nedeniyle görülen en önemli hastalık, çocukluk çağı tiroid kanseridir. Kazanın olduğu Çernobil kenti ve çevresindeki bölgede sağlık açısından güvenli bir şekilde yaşanması için daha yüzlerce yıl geçmesi gerektiği belirtilmektedir.

Çok sayıda başka ülkede de radyoaktivite saptanmış ve kazadan yıllar sonra 2005 yılında, uluslararası kuruluşların hazırladığı Çernobil’in Mirası raporu yayımlanmıştır. Bu rapor, kazanın insan sağlığı, doğa, sosyo ekonomik ve çevre açısından etkilerini göz önüne sermiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?