instagram

Instagram Snapchat’e rakip oldu!

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, duyurduğu yeni özellikleriyle Snapchat’e savaş ilan etti. Peki Instagram’ın yeni özellikleri neler?

Facebook’un bir süre önce satın aldığı Instagram, duyurduğu yeni özellikleriyle adeta Snapchat’i bünyesine taşıdı. Snapchat’te bulunan “hikayem” kısmının aynısını kendi uygulamasına da getiren Instagram, “Instagram Hikayeleri” adlı bir bölüm oluşturdu.

Kullanıcılar artık bu bölümde, tıpkı Snapchat’te olduğu gibi, yalnızca 24 saat görünmesini istedikleri fotoğraf ve videoları paylaşabilecekler. İsteyen kullanıcılar, 24 saat dolmadan da yükledikleri fotoğraf ve videoları kaldırabilirler. Instagram’ın bu özelliği, sol üst köşede yer alan artı (+) ikonuna tıklayarak veya ekranı sola doğru kaydırarak kullanılabiliyor. Yani hikayeler kısmı, anasayfadan ayrı bir alanda görüntüleniyor.

Instagram’ın yeni özelliğinin Snapchat’e benzeyen bir diğer yönü ise, fotoğrafların tıpkı Snapchat’te olduğu gibi çeşitli doodle’larla, emojilerle ve yazılarla süslenebiliyor olması. Aynı zamanda yine Snapchat’te olduğu gibi, bu alanda paylaştığınız fotoğraf ve videoları kimlerin görüntülediği görülebiliyor.

instagramInstagram hikayesine yüklenen fotoğraflar ile normal paylaşılan fotoğraflar arasında da bir ayrım bulunuyor. Snapchat’te en son yüklenen hikaye en yukarıda gözükürken, Instagram burada bir değişikliğe gitmiş ve en kullanıcıların en yakınlarının hikayeleri en ön sırada gösterilecek şekilde planlanmış. Bu yakınlık ise, kullanıcıların birbirlerinin fotoğraflarını beğenme ve yorum atma miktarı gibi ölçütlerle belirleniyor.

Bu yeni özellikte, hikayeler arasında gezinmek ise Snapchat’ten biraz farklı şekilde tasarlanmış. Sağ tarafa tıklayınca bir kişinin hikayesindeki sonraki fotoğrafa veya videoya geçerken, sol tarafa tıklayınca yine o kişinin hikayesindeki önceki fotoğrafa veya videoya dönülüyor. Sola doğru kaydırınca direkt olarak sonraki kişinin hikayesine geçiliyor. Bunlara ek olarak hikayedeki fotoğrafın üstüne parmak basılı tutulduğunda fotoğrafın süresi duruyor ve istenilen süre boyunca fotoğrafa bakılabiliyor.

Hikayede paylaşılan fotoğraf ve videoları kullanıcıların tüm takipçileri görebiliyor. Ancak ayarlardan istenilen kişilerin hikayeyi görmesi engellenebiliyor. Buradan engellenen kişiler Instagram hesabından engellenmiş olmuyor ve diğer gönderileri görmeye devam ediyor. Eğer hesap kilitli değilse, takip etmeyen kişiler de, kullanıcının profiline girip profil fotoğrafına tıklayarak hikayeyi görüntüleyebiliyor.

Instagram’ın bu yeni özelliği, Snapchat’e benzerliği nedeniyle çok eleştiri almış durumda. Bakalım bu duruma Snapchat’ten karşı atak gelecek mi?..

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?