İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Nasıl Gidilir, Mimarisi ve Tarihçesi

İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan hemen sonrasında, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biridir. Saraydan çok bir külliye olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı averaj 100 yıl geçindiren bu yaratı Osmanlı İmparatorluğu’nun olmasıyla beraber, sanat süre açısından da çok kıymetli bir yaratı olarak görülmektedir. Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer döşeme döşenen saray olmasıdır. Ağrı İshak Paşa Sarayı hakkında bir kadar da efsaneleşmiş bulunmaktadır. Anlatılanlara bakılırsa saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor. Kabahatlinin işlediği kabahatin oranına bakılırsa, çok ışıklı ya da azca ışıklı bir zindanda cezasını çekiyormuş.

İshak Paşa Sarayı Tarihçesi

99 yıl şeklinde uzun bir sürede tamamlanan İshak Paşa Sarayı 1. Dünya Savaşı’nda Rus askerleri tarafınca kışla olarak kullanılmıştır. Hakkında çok sayıda yazı yazılmıştır. Sarayın inşası Çolak Abdi Paşa’nın Doğubayazıt sancakbeyliği yaptığı dönemde adım atmıştır. Daha ondan sonrasında sancakbeyliği görevlerini üstlenen Abdul Fettah Efendi, Mahmut Paşa ve İshak Paşa dönemlerinde de yapımı geçindiren saray yüz yıla yakın bir sürede tamamlanmıştır

İshak Paşa Sarayı Nerededir?

İshak Paşa Sarayı nerede sorusuna karşın, Ağrı’da olduğu yanıtını verilir. Bu görkemli saray hızla gelişen değişen hızla gelişen değişen teknolojinin olmadığı o dönemde hayvan ve insan gücüyle köylerden beyaz taşlar, Ağrı Dağı’ndan ise siyah taşlar getirilerek, büyük emeklerle yapılmıştır. Kesme taşlardan meydana getirilen sarayın duvarları ayet ve beyitlerle süslüdür. Bunlardan biri de; “ İshak meram üzere kerem kıldı cihanı, bin yüz doksan dokuz buna oldu tarih” beyitidir. Bu beyitten sarayın bitiş tarihinin 1784, hicri 1199 yılı olduğu anlaşılmaktadır.

İshak Paşa Sarayı Özellikleri

Sarayın içinde beş tane taç kapı bulunmaktadır. Birinci avluda bulunan taç kapı sarayın ana giriş kapısıdır. Taç kapının derhal solunda saraya giriş çıkışı denetim eden nöbetçilerin odaları yer alırken; sağ tarafında duvara bitişik olarak inşa edilmiş bir çeşme bulunmaktadır. İshak Paşa Sarayı zindanları da oldukça büyük bir alanı oluşturmaktadır.

Gene avlunun yapım tarafında sarayın en önemli kısımlarından önde gelen selamlık yer verilmiştir. Selamlık önemli kişilerin ağırlandığı, devlet meselelerinin görüşüldüğü, yabancı elçilerin kabul edilmiş olduğu yerdir. İkinci avluda yer edinen önemli yapılardan biri de Çolak Abdi Paşa Türbesi’dir. Üzeri zikzaklı, pramidal bir külahla kapatılmıştır. Avlunun batı duvarında bulunan öteki bir taç kapıdan da harem kısmına geçilmektedir. Harem taç kapısı öteki taç kapılardan hem süsleme hem inşası bakımından oldukça değişiktir.

İshak Paşa Sarayı Özellikleri

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti’nin en önemli yapılarından önde gelen İshak Paşa Sarayı, Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimarilerinin esintilerini taşımaktadır. Çok sayıda özelliği Edirne ve Topkapı Saraylarına benzemektedir. Sarayın üç tarafının duvarlarla çevrili olması ve bir tek doğu cephesinden girişin bulunması da İbrahim Paşa Sarayı ile benzerlik göstermektedir. 7600 metre karelik bir alanı kaplayan saray iki avludan oluşmaktadır. Sarayda bulunan camilerin Osmanlının kubbe formundan farklı olarak kırık korniş hatlı yıldız şeklinde olduğu görülmektedir.

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

İshak Paşa Sarayı Efsanesi

Ağrı Dağı Efsanesi, binlerce senelik derin bir sevdanın öyküsü. “Beyaz at 3 kere geri dönerek, çoban Ahmet’in olur. Beyazıt Valisi, kendisinin olan atı geri ister. Ahmet’i gören paşanın kızı Gülbahar ona sevgi duymaya adım atar. Köylüler de atı paşaya verirler. Bir tutam saç verdiğini öğrenen Ahmet imrenir ve yatağının ortasına bir hançer koyar. Törelere bakılırsa, hanım eğer kendini kabahatle buluyorsa hançeri bağrına saplayarak ölümü seçer. Eğer kendini yalnızca erkeğine vermişse bu kere hançeri kocasının bağrına saplayarak öldürür. Hançeri olanca hızıyla gerdeğe giremeyen kocası Ahmet’in kalbine saplar. Efsanedeki aşkın kutsallığındaki kıymet, bu temiz sadakat anlayışıdır.”

İshak Paşa Sarayı Efsanesi

İshak Paşa Sarayı ve Ağrı Dağı

İshak Paşa Sarayı hangi ilimizdedir? Sorusuna karşın ağrı yanıtı verilir. İshak Paşa Sarayı Ağrı ilimizin Doğubayazıt kazasının, 5 km doğusunda yer edinen bir dağın yamacına kurulmuştur. İshak Paşa Çolak Abdi Paşa’nın erkek evladıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?