İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

İskelet sistemi çalışma şekilleri insanlarda genel olarak aynıdır. İskelet Sistemi çalışma sistemi ise hayvanlarda çok farklıdır. Her hayvanda farklı çalışan iskelet sistemi için farklı yapı söz konusudur. Şimdiki yazımızda sizlere, iskelet sisteminin özellikleri ve görevleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Genel olarak bakıldığında iskelet yapısı canlı organizmasını kontrol eden yapıdır.

İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

 • Denge kontrolü: İskelet sistemi dengede olmanızı sağlar. Vücudu dengede tutmak için çok idealdir. İskelet bir canlı organizması için kesinlikle bir bütündür. Kadında ve erkelerde iskelet sistemi aynı şekilde aynı oranda ve aynı yapıda çalışır.
 • Yürüme kolaylığı : Bacaklar vücut için yürüme kolaylığı sağlar .  Bacaklar belimizi de dengede tutar.
 • Hareket kolaylığı :  iskelet sistemi haraket kolaylığı sağlar. İskelet sistemi için bacaklar bir bütün denge sağlayan organlardır. Her canlı için kas ve iskelet yapısı ile birlikte çalışan bacak kasımızı arttırarak hareketlerde kolaylık sağlayabiliriz. Bu şekilde beden hızınızı  da arttırabilirsiniz.

İskelet Nedir?

İskelet kas ve kemik bütünlüğü demektir. Canlının hareketini sağlayan kasların bütünlüğü canlının görünümü olarak tabir edilir. Her canlıdaki  iskelet sistemi değişik çalışır. Ayrıca  iskelet ve kas sistemi sıkı olmalıdır.  Şimdiki paragrafta iskelet kası hakkında da bilgiler vereceğiz. Bizler basit egzersizleri hemen her yerde yaparak iskelet kasını güçlendirebiliriz. İskelet kası vücut için dengede tutan kaslardır.  Fit ve kaslı bir vücut içinde muhakak sportif olmamız gerekir. Eğer spor yapmazsanız kasların ağrılı durum içinde olduğunu göreceksiniz. Sabah işe gitmeden muhakkak iskeletinizi hareket ettirecek basit egzersizler yapınız.

İskelet Nedir?

İskelet Sistemi Parçaları

İskele vücudumuzda tabandan başlayıp, dört bir yüzeyine kadar ayrıntılı işleyen sistemdir. Kas ve iskele yapısı aynı zamanda beyin fonksiyonları çok ince hesaplamalar ile bir bütün haline gelir. Vücudu oluşturan kas ve kemik yapımız farklı bütün ve parçalardan oluşur.

 • Kol : Kollar ve kol bileklerimiz iskele parçasıdır. Vücudu oluşturan kas ve kemik yapımız bir denge içinde hareket eder. Yük taşımak için son derece önemli olan kollarımız iskele yapımızı oluşturur.
 • Bacaklar: Bacak ve bel kısıma bağlı olan yapı kas ve kemikler ile birbirine tutulur. Kas Sistemi çok fazla ağır olamaz. Bacaklar iskelenin ayakta durmasını sağlayan ve gelişmesine yardımcı olan  organlardır.  Örnek bir çalışma programını hazırlayarak bacak kasını geliştirelim.

İskelet Sistemi Parçaları

İskelet ve Kas Sistemi

 • Kol : Kollar ve kol bileklerimiz iskele parçasıdır. Vücudu oluşturan kas ve kemik yapımız bir denge içinde hareket eder. Yük taşımak için son derece önemli olan kollarımız iskele yapımızı oluşturur.
 • Bacaklar: Bacak ve bel kısıma bağlı olan yapı kas ve kemikler ile birbirine tutulur. Kas Sistemi çok fazla ağır olamaz. Bacaklar iskelenin ayakta durmasını sağlayan ve gelişmesine yardımcı olan  organlardır.

İskelet ve Kas Sistemi

İskelet Sisteminin Görevleri

 • Bacaklar : Bacaklar hareket mekanizmamızdır. Bacaklar yürümemizi sağlar. Sabah ve akşam spor için 1 saat zaman ayırmanız sizin iskelet sisteminizi güçlü kılar.
 • Kol kasları: Bedeni dengelemek için idealdir.
 • Beyin kasları: Beyne sinyallari veren bacaklardır. Bacak sinir uçları iskelet sistemi için çok önemlidir.

İskelet Sisteminin Görevleri

İskelet ve Kas Sağlığını Etkileyebilecek Durumlar Nelerdir?

 • İskelet için Sağlıklı Beslenme: Kas yapmak isteyenler öncelikli olarak beslenmelerini düzene sokmak zorundadırlar.Sabah ve akşam mutlaka sağlıklı besleniniz.
 • Egzersizler: Evde spor egzersizleri yapmak  kas sağlığını etkiler. İllaki kas sağlığı ve iskelet sistemi için spor aletlerinizin olmasına gerek yoktur.  Evde de egsersizlerle bu işi gerçekleştirebiliriz.
 • Kas Sağlığı için Sabah Kahvaltısı:Özellikle sabah kahvaltısına çok önem vermeniz gerekiyor. Tükettiğiniz besinlerin protein değerleri kas sağlığı için önemlidir. Protein değeri muhakkak yüksek olmalıdır. Bunun yanında kahvaltıda karbonhidrat kalitesi yüksek olan besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Tükettiğiniz besinlerin protein değerleri muhakkak yüksek olmalıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir? İskelet sistemi çalışma şekilleri insanlarda genel olarak aynıdır. İskelet Sistemi çalışma sistemi ise hayvanlarda çok farklıdır. Her hayvanda farklı çalışan iskelet sistemi için farklı yapı söz konusudur. Şimdiki yazımızda sizlere, iskelet sisteminin…

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?