Islak Parmak Bardağın Kenarında Gezdirilirken Neden Çınlama Yapar?

Dalgınlıkla yahut sadece keyiften masada önünüzde duran bardağın kenarlarında parmağınızı gezdirdiğinizde melodik bir çınlama işitirsiniz. Ses dalgaları maddedeki titreşimler sonucu meydana gelir. Bu her tür madde olabilir; metal, cam yahut ağaç… Hava moleküllerindeki dalgalar kulak zarlarımıza çarpar ve onları titreştirir. Parmağınızı ıslakken cam bir bardak yahut kadehin kenarında gezdirirken sanki bardağa metal bir cisimle yahut sözgelimi bir bıçakla hafifçe vuruyormuşsunuz gibi olur.  Bu sırada bardak titrer. Her bardağın kendine has bir titreme frekansı ve tınlaması vardır. Bardağın kenarına sürttüğünüz parmağınız bardağı kendi tınlama frekansına yakın olarak titretirse bardak daha kuvvetli titreyecektir.

Peki bu çınlama sesi nasıl oluşur? Çınlama sesinin oluşması için elimizin illaki ıslak mı olması gerekir? Islak olmayan parmakla cam bardak arasında çok daha fazla sürtünme meydana gelir. Parmak bu yüzden bardağa daha fazla takılı kalır. Parmak ıslakken yahut bardak kenarı yağlıyken parmak ucu daha rahatça kayar. Ama bu da daha az titreşime sebep olur. Islak parmağımız kay-dur oranı oluşturur ve cam bardağı titreştirir. Ve bardak da şaşırtıcı bir şekilde çınlar.

Peki her cam bardak aynı frekansta mı titreşir? Elbette hayır. Bardağın nasıl bir maddeden yapıldığı; yani cam mı kristal mi olduğu, büyüklüğü, formu ve kalınlığı da hani frekansta titreştiğini belirler. Bardak, kupa bardak yahut kadeh…  Ne formda olduğu önemli. Çıkan ses de bardağın içinde ne miktarda sıvı olduğuna bağlıdır. Yani bu da şu demek; bardağa daha az yahut daha fazla sıvı ekleyerek çıkacak notaları belirlemek mümkündür. Boş bardak da elbette daha farklı bir tını verecektir. İçlerine farklı miktarlarda sıvılar koyarak birden fazla bardakla müzik bile yapabilirsiniz. Bir bardak su ile yarım bardak suyun çıkardığı ses pek tabii farklı olacaktır. Devlet adamı Benjamin Franklin’in ismini duymuşsunuzdur. Franklin aynı zamanda mucittir ve 1761 senesinde cam malzemeden armonikayı icat etmiştir. Benjamin Franklin’in icat etiği armonika suya gereksinim olmaksızın he biri farklı notalar çıkarmaya ayarlanmış ve büyüklükleri farklı olan kaseler yapmak için cam üfleyicisi kullanmıştır.

Avrupa’da 17. yüzyılın sonlarına kadar konserlerde dahi enstrüman olarak camlar kullanılmış ve camdan yapılma arp 19. yüzyıla kadar  çok revaçta olan bir müzik aleti olmuştur. İrili ufaklı onlarca camdan yapılmış enstrümanlarla bir orkestra bil oluşturulmuştur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?