İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede?

Çocukların oyuncaklarla büyüklerin de çocukluklarıyla buluştuğu İstanbul Oyuncak Müzesi, 4 bin civarında oyuncağıyla adeta sizi tarihte eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor.

Şair ve yazar Sunay Akın’ın 15 yıl boyunca emek vererek oluşturduğu, 23 Nisan 2005’te ziyaretçilerine kapılarını açan ve alanında ilk olma özelliği ile dikkat çeken İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, geleneksel ve yerli oyuncaklarla beraber Japonya, Amerika, İspanya, Macaristan, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin de tarihini yansıtan çeşitli oyuncaklar yer alıyor. İlk açıldığında 20 farklı antikacı sayesinde 1000 çeşit oyuncakla başlayan müzede bugün 4 bin oyuncak bulunuyor ve her geçen gün geliştirilmeye de devam ediliyor.

IMG_20161102_160229

Akın’ın ailesinden kalma tarihi bir köşkte yer alan ve geçmişe ışık tutan bu müzede, Kızılderililerin yaşamından Nazilere, Uzay’a yolculuktan çizgi film kahramanlarına kadar tarihi simgeleyen pek çok oyuncak sergileniyor. Oyuncaklara dokunamasanız da mesela gerçek bir kompartımandan alınan koltuklarla ve yansıtılan seslerle size sanki gerçek bir trendeymişsiniz hissini verdiren müze, tarihe yolculuğu getirebileceği en eğlenceli haliyle sizlere sunuyor. Dekoru, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanan ve bir şair tarafından açılan müze,  bu özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil ediyor. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluğu da tamamlayan İstanbul Oyuncak Müzesi, dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuş ve ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin açılması için de örnek teşkil etmiştir.

 

 

IMG_20161102_155404Öncelikle İstanbul Oyuncak Müzesi’ne adım atar atmaz sizi kurşun askerler karşılıyor. Müze giriş, birinci kat, ikinci kat, tavan arası olmak üzere 4 kat oyuncaklardan; kafeterya, denizaltı ve atölye olmak üzere pek çok bölümden oluşuyor. Müzeye giriş ücretli bu yüzden öncelikle giriş bölümünden jeton almanız gerekiyor.  Öğrenci olanlar indirimli ücret öderken İndirimden yararlanamayan kişiler tam bilet ücreti ödüyor. Müzeye girdiğinizde sizi pek çok oyuncak karşılıyor ve hem bir an önce bütün oyuncakları görmek hem de olabildiğince her şeye tek tek bakıp oyuncakların hiç bitmemesini istiyorsunuz. Her bir bölüme şaşkınlık ve “bundan bende de vardı” cümleleriyle heyecanla bakıyorsunuz. Burada oyuncaklara sadece oyuncak gözüyle bakmıyorsunuz. İlk oyuncak robot örnekleri hangileri, Zoetrop nedir, 100 yıl öncesinin elbise modası nasıldı ve İlk oyuncak üreticileri kimler? gibi pek çok tarihi bilgiyi de beraberinde öğreniyorsunuz.

Her katta ve odada farklı bir dönem sizi bekliyor, Türkiye’deki ilk ambulansları, Nazi askerlerini, Kızılderililerin yaşamlarını, Ay’a yolculuğu, çizgi film kahramanlarını, trenleri, savaş uçaklarını, eski dönemlerdeki kasap dükkânlarını ve pastaneleri görüyor, böylece hem hayallerin hem de tarihin izlerine tanıklık ediyorsunuz.

IMG_20161102_162548

Ayrıca müzede sadece oyuncakların yer aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Yorulduğunuzda alt kattaki kafeteryasında kahvenizi (kahve fincanları müzenin konseptine oldukça uygun) ve çayınızı içebilir, acıktıysanız da atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz. Bunun dışında müze; atölye çalışmalarına, doğum günü organizasyonlarına ve şirket toplantılarına kadar birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

7’den 70’e herkesin gezmesi gereken ve gezdikçe kendisinden bir parça bulacağı İstanbul Oyuncak Müzesi bizlere aydınlanmanın ve uygarlığın ışığını sunmaya devam ediyor…

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne nasıl gidilir?

İletişim bilgileri

Adres: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul
Telefon:0216 359 45 50 – 51
Faks: 0 216 363 57 25

Müzeye İETT otobüsleri ile gitmek isteyen ziyaretçiler, Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen otobüsleri kullanabilirler, otobüs numaraları aşağıdaki gibidir;

IMG_20161102_154831

10B , 10S , 14ÇK , 17 , 17L , 19F , 19M , 19S GZ1,GZ2 , ER1, ER2.

Müze ziyaret saatleri (Pazartesi günleri kapalı)

Hafta içi: 09.30 – 18.00

Hafta sonu: 09.30 – 19.00

Müzeye grup şeklinde ziyaret edilmek İstendiğinde müzeyi arayarak rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Not: Flaş ışığı, müzede sergilenmekte olan eserlere zarar verdiğinden dolayı flaşlı fotoğraf çekimi yasak.

Giriş ücreti

Tam: 12 TL

İndirimli: 9 TL

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. (İstanbul Oyuncak Müzesi’nin internet sitesi de oldukça eğlendirici ve bilgilendirici bir içeriğe sahip. Özellikle zaman makinesi görülmeye değer.) 

Sunay Akın’ın oyuncak müzesi fikri nasıl oluşmuştur? İzleyelim…

 

Gelin, bir de İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Sunay Akın ile birlikte gezin…

İstanbul Oyuncak Müzesi Kasım ayı etkinliği takvimi

1

 

 

3

4

 

5

 

 

Sunay Akın kimdir?

12 Eylül 1962’de Trabzon’da doğmuş, liseyi ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamlamış şair, yazar, gazeteci, araştırmacı, tiyatro oyuncusudur.

İlk şiirini, kendi anlattığına göre, yedi yaşında, anne ve babasının odasında bulunan elbise gardırobundaki boş duran tek askılığa yazar ve “Üşümüyor musun?” diye sorar ona. 1984 yılında yayınlanan ilk şiiri de bir sobanın içinde kütürdeyen odunu anlatır! İlk şiir kitabı 1989’da “Makiler” adıyla yayınlanır. Adını Cemal Süreya’nın koyduğu bu kitabı “Antik Acılar”, “Kaza Süsü”, “62 Tavşanı” izler. Arkadaşlarıyla birlikte 1989’da Yeni Yaprak, 1990 yılında ise Olmaz adlı şiir dergisini çıkarır.

1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla alır. 1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü Makiler şiiri ile kazanır.

Buluşlara dayanan, genellikle kısa şiirlerinde, Orhan Veli şiirindeki bir özelliğin günümüzde sürdürümcüsüdür. Bu tür şiire pek de özgü olmayan, yumuşak, lirik bir ses tonu vardır. Şiirlerinde özellikle ince yergi öğelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreyya’nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, hayali olan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe, İstanbul’da tarihi dört katlı bir konakta açar.

TV8’de Hıncal Uluç, Atilla Dorsay ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar adlı televizyon programını ve Ramazan Ayı boyunca Mahya Işıkları adlı programı yapmıştır.

Ayrıca Yaşam Radyo, Radyo Kent, Best FM’de radyo programları yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir.

Haber ve fotoğraflar: Duygu Neşeli

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?