dünya engelliler günü

İstatistiklere göre Dünya Engelliler Günü!

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellerin farkında olmak ve engellileri anlamak için bir fırsat! Gelin hep birlikte engelli istatistiklerine bir göz atalım…

Fiziksel veya zihinsel engeller doğuştan olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabiliyor. Engelli olmak bizim elimizde değil. Bir kişi her an engelli biri haline gelebilir. O halde, engellileri daha iyi anlamalı, empati yapmalı ve onların da toplumda var olduklarını asla unutmamalıyız! Engelleri kaldırmak engelli olmayan insanların elindedir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle sizlere engelli istatistiklerini sunduk.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü (International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu zamana kadar 23 senedir Birleşmiş Milletler (BM) tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Her yıl 3 Aralık tarihinde dünya çapında organizasyonlar düzenleniyor. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllü etkinliklerdir. Dünya Engelliler Günü için her yıl değişik bir tema belirlenmektedir.

Yaklaşık 6 bin yıllık insanlık tarihi boyunca kayıtlara geçen 15 binden fazla savaş yaşanmıştır. Hayatı boyunca savaş görmemiş insan sayısı çok azdır. Bu savaşların sonunda birçok insan ölmüş ve sakat kalmıştır.

Savaşlarda bugünkü dünya nüfusu kadar insan hayatını kaybetmiştir, bir o kadar insan da sakat kalmıştır. Yakın zamandaki savaşlara bir göz atalım…

* Birinci Dünya Savaşı’nda 10 milyon, İkinci Dünya Savaşı’nda 20 milyon insan sakat kalmıştır. Her iki savaşta toplamda 100 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.

* Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bmbaları sonucunda 250 bin insan ölmüş, yaklaşık 500 bin insan ise sakat kalmıştır. Bu bombaların etkisiyle, günümüzde halen sakat çocuklar dünyaya gelmektedir.

Türkiye’de engelli istatistiklerinin videosunu buradan izleyebilirsiniz!..

* 1992-95 yılları arasında yaşanan Sırbistan-Bosna savaşında yaklaşık 250 bin Boşnak öldürülmüş, 300 bin civarında insan sakat kalmıştır.

* İkinci Körfez Savaşı’ndan sonra başlayan 8 yıllık işgal boyunca 1,5 milyon insan hayatını kaybetmiş, 3 milyon ise bedensel ve ruhsal anlamda sakat kalmıştır.

* Türkiye’de trafik kazalarında her yıl yaklaşık 10 bin insan hayatını kaybediyor, 200 bin insan ise trafik kazaları sebebiyle sakat kalıyor. Ayrıca trafik kazalarında ölen ve sakat kalan insan sayısı, savaşlarda ölen ve sakat kalan insan sayısından fazladır.

* Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) raporlarında göre, Türkiye iş kazalarının en çok olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Her 6 dakikada bir iş kazası oluyor ve her 2,5 saatte bir işçi sakat kalıyor.

* Türkiye nüfusunun yüzde 12,3’ü, dünya nüfusunun ise yüzde 15’i engelli insanlardan oluşuyor. Yani ülkemizde her 100 kişiden 12’si engellidir.

Dünyadaki bu savaşlardan çocuklar nasıl etkilendi?

UNICEF tarafından yayınlanan “Dünya Çocuklarının Durumu” raporuna göre;

* 1986-1996 yılları arasında gerçekleşen savaşlarda iki milyon çocuk hayatını kaybetti, 5 milyon çocuk ise sakat kaldı. 12 milyon çocuk evsiz kaldı, 10 milyon çocuğun psikolojisi bozuldu.

dünya engelliler günüTürkiye’nin 2003 yılına ait engelli istatistiklerinden göze çarpanlar ise şöyle;

* Türkiye’de toplam engelli nüfusu yaklaşık 8,5 milyon.
* 0-19 yaş arası engelli nüfusu ise 1 milyondan fazla.
* Özrün ortaya çıkış şekli, doğuştan veya sonradan olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Sonradan engelli olma oranı, doğuştan engelli olmaktan daha yüksektir.

Yarının neler getireceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Engellilerin toplumda var olduklarını bilmek ve bunu anlamak yetmiyor. Onların rahatça toplum içine karışması ve diğer insanlardan hiçbir farkları olmadan yaşamlarını sürdürmesi için bir şeyler yapılması gerekiyor. Kaldırımlardaki rampalardan toplu ulaşım araçlarını engellilere göre düzenlemeye kadar birçok planlama gerekiyor. Şehir planlaması da engelliler göz önüne alınarak yapılmalı. Engellilerin sorunları tüm detaylarıyla ele alınarak, toplumda sorun yaşamadan var olmaları sağlanmalıdır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli istatistiklerini sizlerle paylaştık. Engelleri hep birlikte kaldıralım. Engelleri kaldırmak tüm insanların elindedir!

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?