İşte Elif’in başarısının sırrı!

‘Muz kabuğundan biyoplastik üretimi’ projesiyle Google Bilim Fuarı’nda finalist olan başarılı öğrenci Elif Bilgin, projesini ve hedeflerini anlattı

Geçtiğimiz günlerde 16 yaşındaki lise öğrencisi Elif Bilgin’in, ‘muz kabuğundan biyoplastik üretimi’ projesiyle Google Bilim Fuarı 2013’te 15 fınalistten biri olduğunu yazmıştık.

Gençlik Spor Dergisi muhabirlerinden Nilüfer Gevenoğlu, Elif Bilgin ile bu çalışmasıyla ilgili güzel bir söyleşi yapmış.

Gelin hep birlikte Elif’in başarısının ardındaki sırrı öğrenelim…

“İstanbul’da bir araya geldiğimiz Elif Bilgin, özel bir lisede tam burslu olarak 11. sınıfta okuyor. Henüz 4 yaşındayken okuma yazma öğrenen ve o dönemlerde bilim dergileri okumaya başlayan Bilgin, başarısını bilimsel araştırmalara olan merak ve isteğine bağlıyor.

16 yaşındaki Elif, 2 yıl önce muz kabuğundan biyoplastik üretimi projesi üstünde çalışmaya başlamış. Birçok denemesinde başarısız olmuş fakat bu başarısızlıklara rağmen pes etmemiş. 12 denemenin sonunda ise başarmış.

Yenilmeyen hammadde aradı

Bilimi çok sevdiğini ifade eden Elif, proje serüvenini; “Çevresel sorunlarla ilgili bir proje yapmak istiyordum. Bu istek üzerine beyin fırtınası yaptım ve bir liste hazırladım. Petrol bazlı plastiklerin yerini alabilecek biyoplastik üretimi üzerinde fikir yürüttüm. Tüketilen hammaddeden çok kullanılmayan çöpe atılan bir hammadde bulunabilir mi diye araştırırken, muz kabuklarını buldum. Muz kabuğunun içinde yüksek oranda selüloz ve nişasta gibi biyoplastik üretimine uygun maddeler var. Kendi kendine bozulmayan, çürümeyen, kolay parçalanmayan ve elastik plastik ya da plastiğe benzer bir şey elde etmeyi hedefledim. Sonunda bu kriterlere tamamen uyan bir malzeme ürettim.” sözleriyle ifade ediyor.

İlk 10 deneme başarısızdı

2 yıl boyunca proje üzerine çalışan Bilgin, sabrının ve azminin getirdiği başarısını şu sözlerle özetliyor:

“Okulda, bilim sanat merkezinde ve evde geç saatlere kadar çalıştığım oldu. Farklı metotlar uygulayarak biyoplastik üretmeye çalıştım. İlk 10 denemem başarısız oldu. Ancak son iki denememde muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardım.”

Google Bilim Fuarı’na katılım sürecini ise; “Genelde bir yarışma olur ve yarışma formatına uygun projeler üretilir. Ama ben tam tersini yaptım, önce projeyi bitirdim ve projeme uygun yarışmaları incelemeye başladım. Bu yarışmayı ise google arama motorundaki araştırmalarım sırasında buldum. Yarışma için istedikleri kriterlere uygun, açıklamalı bir video ve rapor hazırlayıp gönderdim.” şeklinde anlatıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Google Bilim Fuarı 2013’e katılan Elif, beklemediği bu başarısını; “Fuara raporu gönderip başvuruyu tamamladıktan sonra ilk 90 finalist açıklanana kadar 3-4 ay bekledik. O sırada umudu kesmiştim. Hatta proje aşamasında yaptığım plastiklerin çoğunu çöpe bile attım. Fakat sonuçlar açıklandığında ve 15 finalist arasına girdiğimi öğrenince çok mutlu oldum. Hiç beklemediğim bir başarıydı.” sözleriyle ifade ediyor.

Elif projesi ile ABD’de 168 yıldır yayımlanan popüler bilim dergisi Scientific American’ın ‘Science in Action’ ödülünün de sahibi oldu.

Spor hayatında da başarılı

8 yıldır profesyonel olarak voleybol oynadığını da öğrendiğimiz Elif Blgin, şu anda 1907 Kanarya voleybol takımında takım kaptanı.

Hem sporda hem de bilimdeki başarısını; “Spor, derslerin ve ödevlerin karmaşası arasında nefes alabildiğim, rahatlayabildiğim bir aktivite. Derslerden sıkıldığımda, biraz olsun bedenen ve aklen dinlenmek istediğimde tercihim voleybol oluyor. Bu aktiviteden sonra daha sağlıklı ders çalışabiliyorum.” sözleriyle özetliyor.

Önceki başarıları ve hedefleri

Daha önce de birçok yarışmada başarı elde eden ve birincilik ödülü alan Elif, 6. sınıfta rüzgar hızıyla hareket edebilen bir araba üretmiş.

7. sınıfta ise topraksız tarımla ilgili bir proje gerçekleştirerek, suyun içinde soğan yetiştirmiş.

Mucitlerin ve icatların fazlasıyla ilgisini çektiğini belirten Bilgin’in hedefi, lise eğitimini başarıyla tamamlayarak Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden birinde tıp eğitimi almak.

Kaynak: Gençlik Spor Dergisi

 >> İŞTE ELİF’İN PROJESİ VE BİYOPLASTİK İLE İLGİLİ BİLGİLER <<

begenfb

twittakip

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?