İtalya Hakkında Genel Bilgiler

Güney Avrupa’da İtalyan yarımadası üzerinde yer alan ve genellikle “çizme” olarak adlandırılan İtalya kendine has özellikleri, kulağa çok hoş gelen lisanı, lezzetli mutfağı ve her biri tüm dünyada ünlenecek kadar özel olan şehirleriyle tipik bir Akdeniz ülkesidir. Sanat, mimari, kültür, moda ve gastronomi açısından dünyayı etkileyecek özelliklere sahip olan İtalya aynı zamanda rönesansın da çıkış noktası olan bir ülkedir. Anıtları ve sanat eserleri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde başlarda yer alan İtalya samimi, sıcakkanlı ve konuşkan halkıyla da her zaman ön plana çıkmıştır. İtalya gezilecek yerler hususunda da oldukça zengin bir coğrafya. İtalya şehirleri hem tarih hem de estetik açıdan özgün ve göz alıcı lokasyonlar. Gelin bu sıcacık ve güzel ülkeyi daha yakından tanıyalım.

İtalya Nerededir?

İtalya Avrupa’nın güneyinde, Akdeniz’in kıyısında, kuzey-güney doğrultusunda konumlanmış bir ülkedir. Doğusunda Adriyatik Denizi bulunur. Bir sanat şehri olan Floransa aynı zamanda rönesansın köklendiği şehir olarak da hafızalara kazınmıştır. Modanın başkenti Milano, tarihi dokusuyla öne çıkan Roma, kanallarıya ünlü masal şehri Venedik, yana yatık kulesiyle ünlü Pisa, Güney İtalya’nın en ünlü kenti Napoli ve diğer şehirleriyle İtalya Avrupa’nın en ilgi çekici ve albenili ülkelerinden birisidir. İtalya nüfusu 2018 yılında sayımında 60,48 milyon olarak tespit edilmiştir.

İtalya’nın Şehirleri, Bölgeleri ve İtalya’nın Başkenti

İtalya Güney Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir yarımadadır. Sardunya ve Sicilya adaları da İtalya’ya bağlı adalardır. İtalya 20 bölge ve 110 şehirden oluşur ve başkenti de Lazio bölgesinde yer alan Roma’dır. Bağımsız iki ülke olan Vatikan ve San Marino da İtalya sınırları içinde yer alır. Papalık, Katolik mezhebinin merkezdir ve Vatikan’da yer alır.

İtalya’nın bölgelerini sayacak olursak;

 • Valle d’Aosta (Aosta)
 • Piemonte (Torino)
 • Lombardia (Milano)
 • Trentino Alto Adige (Trento)
 • Veneto (Venezia)
 • Friuli Venezia Giulia (Trieste)
 • Emilia Romagna (Bologna)
 • Liguria (Genova)
 • Toscana (Firenze)
 • Marche (Ancona)
 • Umbria (Perugia)
 • Lazio (Roma)
 • Abruzzo (L’Aquila)
 • Molise (Campobasso)
 • Campania (Napoli)
 • Puglia (Bari)
 • Basilicata (Potenza)
 • Calabria (Catanzaro)
 • Sicilia (Palermo)
 • Sardegna (Cagliari)

İtalya bayrağı eşit genişlikteki 3 adet dikey renkten (yeşil, beyaz ve kırmızı) oluşur. Bu yeşil, beyaz ve kırmızı renklerdeki bayrak İtalya Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır. İtalya bayrağı Fransız imparatoru Napolyon tarafından tasarlanmıştır.

Hangi Diller Konuşulur?

İtalya’nın resmi dili İtalyancadır. Ülkenin özellikle güney bölgelerinde lehçelerin varlığı sezilir. İtalya’nın kuzey sınır kesimlerinde Almanca, Fransızca, Slovence ve Ladino gibi azınlık dilleri konuşulur. Ülkede ayrıca İngilizce ve İspanyolca da konuşulmaktadır.

Din ve İnanç  

İtalya halkının büyük kesimi katoliktir ve Roma Katolik Kilise’sine mensuptur. İtalya’da Yahudi cemaati de varlık göstermektedir.  Ülkeye Kuzey Afrika ve Asya’dan gelen göçlerle Müslüman ve Budist sayısında da artış olmuştur. En son nüfus sayımlarında ortaya çıkan sonuca göre ülkenin %20’sinin agnostik ve ateist olduğu belirlenmiştir.

İklim ve Hava Durumu

İtalya’da enlem farklılıklarından kaynaklanan bir iklim çeşitliliği mevcuttur. Ülkenin kuzey kesiminde nemli kara iklimi, deniz kıyılarına ve orta kesimde ise yine nemli yarı tropikal iklim görülür. İtalya’nın güney kesimlerinde ise Akdeniz iklimi hüküm sürer. Milano, Bologna ve Torino’da karasal iklim görülür. 

İtalyan Kültürü

İtalya denildiğinde akla zengin bir kültür, derin bir tarih, leziz bir mutfak, göz kamaştıran özgün bir mimari ve karakteristik bir coğrafya akla gelir. Tarihin, modanın, mimarinin, sanatın, futbolun, sinemanın, modanın merkez olan İtalya Avrupa’da Fransa’dan sonra en çok turist çeken ülkedir. UNESCO Dünya mirası listesinde 51 adet kültürel önem taşıyan nokta ile birinciliği elde tutar.

Eğitim anlamında da kaliteli bir çizgiye sahip olan İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürer.

Ülkede sinema ve müzik kültürü çok gelişmiştir. İtalya’da sineme denilince akla ilk gelen filmler Tatlı Hayat, Hayat Güzeldir, İyi Kötü Çirkin, Bisiklet Hırsızları’dır.

Sophia Loren, Monica Bellucci, Ornella Muti, Al Pacino, Robert De Niro, Nicolas Cage, Sylvester Stallone gibi aktör ve aktrisler hem fizikleri hem de oyunculuk güçleri ile İtalyan asıllı olarak tanıdığımız isimlerdir.

İtalya Mutfağı  

Şarap, peynir, makarna, pizza, risotto ve deniz mahsulü başta olmak üzere karakteristik bir mutfak kültürü olan İtalya spagetti, tortellini, ravioli, lazanya, pizza, tiramisu bu ülkenin ilk akla gelen özel yemekleridir.

İtalya; mascarpone, parmesan, mozzarella, gorgonzola ve ricotta gibi çeşit çeşit peynirleri ile de oldukça ünlüdür. Kahve İtalyan yeme içme kültürünün en önemli figürüdür. İtalya’da en çok tüketilen içecek kahvedir. Çeşit çeşit kahve seçeneği arasında İtalyanların en çok tükettikleri kahve espressodur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?