Japon Balığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Japon Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Japon balığı akvaryumda yetiştirilmesi ve beslenmesi en kolay olan balık türüdür. Bu özelliği nedeniyle akvaryum merakı olanların ilk tercih ettiği balık türleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda japon balığı fiyatları da uygun seviyelerdir. Her bütçeye uygun nitelikte japon balığı satın alabilmek mümkündür.

Japon balıkları akvaryum hobisini başlatan balık olarak bilinmektedir. Küçük bir fanus içerisinde bile yetiştirilebilmektedir. İlerleyen aşamalarda büyük akvaryumlara alınmalıdır. İnsanlara kısa sürede alışabilen türlerdir. Isıtıcı gerekmeksizin oda sıcaklığında yaşayabilmektedirler. Küçük fanus tipi akvaryumlarda bakımı yaygınlaşmıştır. Japon balıkları her ne kadar küçük fanuslarda bile yaşayabilseler de, önerimiz daha büyük akvaryumlarda beslenmesidir. Ortalama 100 Litre hacimli akvaryumlar daha uygun olacaktır. Sık su değişimini çok severler. Bu şekilde yaptığınızda çok daha hızlı büyüyebilirler. Bunun dışında japon balığı akvaryumu için filtre kullanımı büyük önem arz etmektedir. Çok sık beslenmeleri ve fazla dışkı üretmeleri sebebiyle filtre kullanımı gerekmektedir. Akvaryum içerisinde ısıtıcı bulundurulması önerilmektedir. Akvaryum içerisimde kum olması japon balıkları için önemli bir diğer gereksinimdir. Bir diğer önemli konusu ise japon balıklarının güneşe olan ilgisidir. Akvaryumun konumunu güneşe yönelik yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Japon Balığı Türleri

Japon balığı türleri olarak farklı seçenekler karşımıza çıkabilmektedir. Ryunkin, ranchu, veiltail, oranda, pearlscale, moor, comet, shubunkin bu türlerden bazılarıdır. Tüm bu japon balığı türlerinin genel yapısı aynıdır. Farklı renklere sahip olması tercihlerinizi belirlemektedir. Kişisel zevk ve renklerinize göre japon balığı seçimi yapabilirsiniz. Bu çerçevede japon balığı cinsler olarak çeşitli türleri karşımıza çıkarmaktadır. Her biri renkli ve sevimli olan bu balıkları akvaryumlarda keyifle besleyebilirsiniz.

Japon Balığı Bakımı

  • Her ne kadar fanus içerisinde yaşabilseler de, daha büyük akvaryumları tercih etmeniz gerekir. Bakım için fanus tercih edilmemeli ve filtreleme sistemi iyi olmalıdır.
  • Akvaryum seçimi bakım için önemli bir diğer konudur. Akvaryumun geniş olmaları ve içerisinde rahat bir şekilde hareket edebilmeleri gerekmektedir.
  • Akvaryum aparatlarını düzenli olarak temizlemeniz şarttır. Sık dışkı yaptıkları için önemli bir konudur.
  • Akvaryum aksesuarlarına önem vermelisiniz. İçerisinde farklı özelliklere sahip aksesuarları bulundurmanızda fayda vardır.
  • Beslenme bir diğer önemli konudur. Granül ya da pelet türü yemlerle japon balıklarını beslemelisiniz.
  • Balıkları sürekli gözlemlemeniz ve büyümelerini takip etmeniz çok önemlidir.
  • Temizliğe önem vermeli ve farklı ırka mensup olan balıklarla aynı akvaryum içerisimde bulundurmamalısınız.

Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Japon balığının bakımı ve beslenmesi son derece kolaydır. Akvaryumun doğal ve sağlıklı olması durumunda yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. 20 yıl kadar ömürleri bulunmaktadır. Japon balıklarının mideleri bulunmamaktadır. Bu nedenle verilen her şeyi tüketebilmektedir. Ancak, bu doğru değildir. İki grup yemleme yapılması gerekir. Akvaryumcularda bu yemleri bulmak mümkündür.

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Japon Balığı Yemi

Japon balığı yemleri granül ve pelet şeklindedir. Ayrıca, japonbalıklarının etçil ve aynı zamanda otçul oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle her iki gruptan da yem verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ay içerisinde yem dışında birkaç defa ıspanak, bezelye gibi sebzeler de verilmelidir.

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Japon balıkları akvaryum balıkları arasında en uzun ömürlü olan türdür. Cinsiyet olarak erkek ve dişi japoon balıkları birbirine çok benzerler. Bu nedenle cinsiyetini anlamak güç olmaktadır. Cinsiyeti ve japon balığı yumurtası anlamak için birkaç bilgiye ihtiyacınız olabilir. Bunu anlamak için karın bölgelerine bakabilirsiniz. Dişilerin yumurtalama zamanlarında karınları şişkin olacaktır. Çiftleşme döneminde erkek olanlarda solungaç kısımları renkli olur. Yine anüs yöntemi ile japon balıklarının cinsiyeti anlaşılabilir. Bunun yanında erkekler dişi olanlara göre biraz daha iridir.

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?