dalgıç

Jennifer Lawrence, dalgıç oluyor!

Jennifer Lawrence, bir biyografik film olan “The Dive”da dalgıç olacak!.. Peki, dalgıç nasıl olunur?

Serbest dalış sporcuları Francisco “Pippin” Ferraras ve Audrey Mestre’nin gerçek hikayesinden esinlenilen “The Dive” filminde Jennifer Lawrence oynayacak! Yeni jenerasyonun en yetenekli yıldızlarının başında gösterilen Amerikalı oyuncu, David Cameron’ın Avatar’ın devam filmi yüzünden arka plana atmak zorunda kaldığı “The Dive” projesi ile beyaz perdeye dönecek.

Ünlü yıldız “The Dive” filminde de, “Hunger Games” serisinde kimyaları uyuşan, her ne kadar soyadları aynı olsa da herhangi bir akrabalık bağlarının bulunmadığı yönetmen Francis Lawrence’la çalışacak.

Serbest dalış sporcuları Francisco “Pippin” Ferraras ve Audrey Mestre’nin gerçek ve trajik aşk hikayesinin anlatılacağı, senaryosunu Dana Stevens’ın yazdığı The Dive’da Lawrence, 2002 yılında hayatını kaybeden dalgıç Mestre’yi canlandıracak.

The Dive’da, geçen sene en çok kazanan Hollywood yıldızı olan Lawrence’ın karşısında hangi aktörü izleyeceğimiz ise henüz belli değil… Ünlü yıldızın dalma sahnelerinde dublör kullanıp kullanmayacağı da merak konusu…

Dalgıç nedir?

Dalgıç; özel olarak hazırlanmış solunum sistemi kullanarak su altındaki bitki ve hayvanları incelemek, batık olan bir şeyi bulmak, batan gemi ve vasıtaları çıkarmak, deniz dibindeki eski eserleri bulup çıkarmak için su altına dalan kişidir.

Dalgıç suya dalarken kumaştan yapılmış su geçirmeyen bir tulum giyer ve özel bir başlık takar. Başlığın arka kısmına yerleştirilmiş esnek boru sırtında taşıdığı oksijen tüpüne bağlı olup, dalgıcın devamlı temiz hava almasını sağlar.

dalgıçDalgıcın su altında etrafını rahatça görmesi için taktığı maske alın ve üst dudağı içine alır. Ağız maske dışında kalır. Ağza alınan 35-40 cm boyundaki lastik hortuma şnorkel denir. Dalgıçlar süratli yüzmelerini ve rahat hareket etmelerini sağlayan palet giyerler. Bu sayede ellerini serbest bırakıp dilediği yönde hareket edebilirler.

Dalgıcın giydiği balıkadam elbiseleri, vücudun ısı kaybını önlediği gibi ani ısı değişmeleri neticesinde ortaya çıkabilecek tehlikeleri de önler. Taşınan tüpler, normal havayı su altında depo etmeye yarar ve hacimleri 3 ile 16 litre arasında değişir. En az 300 atmosfere dayanıklıdırlar. Manometre adlı basınç saati tüp içindeki hava miktarını atmosfer olarak gösterir. Dalgıçlar, su altına rahat inebilmek ve istenilen derinlikte rahatlıkla gezebilmek için ağırlık kemerleri takarlar. Kemerlerle ilgili dikkat edilecek önemli nokta, tehlike anında bir anda çıkarılabilir nitelikte olmalarıdır.

Suyun dibine iniş çok hızlı olup, yüzeye çıkışın ise oldukça yavaş olması gerekir. Dalgıcın suya dalıp, her bir metre inişinde basıncın 0,1 kg/cm 2 artmasıyla kandaki azot miktarı da fazlalaşır. On beş metreden sonraki derinliklerden dalgıcın oldukça yavaş çıkması gerekir; çünkü gaz kabarcıklarından dolayı atardamarlarda tıkanma olursa dalgıcın hayatı tehlikeye girebilir. Derinlerden yukarı çıkarken, belirli seviyelerde bekleyerek çıkılır.

Denizin derinliklerinden yüzeye çıkarken dalgıçlarda, basıncın aniden düşmesine bağlı olarak “vurgun, vurgun yeme” diye tabir edilen bir hastalık ortaya çıkabilir. Buna dekompresyon veya caisson hastalığı da denir. Vurgun yiyen dalgıçlar, özel basınç odalarında tedavi altına alınır.

Dalış çeşitleri nelerdir?

Serbest dalış: Su altında nefes tutularak yapılan dalış türüdür.
Yüzey destekli dalış: Dalgıca su üstünden uzanan hortumla hava sağlanan dalış türüdür.
Tüplü dalış (SCUBA): SCUBA İngilizce ‘Self Contained Underwater Breathing Apparatus’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Tüplü dalışta yüzey destekli dalışa göre daha özgürce hareket edilebilir ve daha derin dalabilme imkanı oluşur.

Nasıl dalgıç olunur?

Dalış yapabilmek için uluslararası geçerliliği olan bir dalış ehliyetiniz olması gerekiyor. Bu belge Türkiye’nin birçok yerindeki dalış okullarından alınacak eğitim sonrası edinilebiliniyor. Önce teorik dersler alınıyor. Bu derslerde dalışın temel kuralları, ekipmanlar, su altında karşılaşılabilinecek fiziksel rahatsızlıklar, derinlik ve zaman hesaplamaları, ilk yardım uygulamaları öğretiliyor. Daha sonra sığ denizde veya havuzda pratik dersler yapılıyor. Tüm bu derslerin ardından bir sınava giriliyor. En son olarak da açık denizde eğitim dalışı yapılıyor. Temel eğitim sonrası ileri dalış, dalış eğitmenliği, ilk yardım, su altı fotoğrafçılığı gibi branşlarda uzmanlaşılacak programlara da katılınabilinir.

dalgıçDalgıçlık için ilk eğitim CMAS 1 yıldız olarak da bilinen 1 Yıldız Dalış eğitimidir. Amatör dalgıçlığın ilk basamağı olarak görülen bu eğitim, TSSF tarafından onaylı dalış merkezlerinden alınabilmektedir. Bu kursla hem teorik, hem pratik gelişme sağlanır. Teorik derslerin yanı sıra sığ su tecrübesi dahil 5 dalış deneyimi yaşanır ve su altı iletişimi gibi temel bilgiler alınır.

CMAS 1 Yıldız eğitimine katılabilmek için 14 yaşını doldurmuş olmak, aletli dalış yapmakta sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formu ve gerekli hallerde doktor raporuna sahip olmak gerekir. 18 yaşını doldurmayanlardan, velisinin izni istenir.

Bu belgeyi almaya hak kazanıldığında üç yıldızlı dalgıçlarla dalış yapabilir, kendi ekipmanlarını takıp çıkarabilir ve 18 metreye kadar dalış yapılabilinir. Bundan sonraki iki yıldız eğitimleri sonunda 30 metre, 3 yıldız eğitimleri sonrasında 42 metreye kadar dalma fırsatı yakalanır.

Türkiye’de dalgıç denince akla ilk gelen isim Serbest Dalış’ta dünya rekorları bulunan Yasemin Dalkılıç geliyor. Belki bir gün onun da hayatını anlatan bir film izleriz…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?