Jules Verne kimdir?

Bilimkurgu edebiyatının babası sayılan Jules Verne’i ve eserlerini biliyor musunuz?

 

Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında 20 bin Fersah, Aya Yolculuk gibi pek çok bilimden ilham alan kitabın yazarı Jules Verne, 8 Şubat 1828’de Fransa’nın küçük bir kasabası olan Nantes’de doğdu.

Beş çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Jules Verne’nin babası Pierre avukattı. Ailesi, Jules Verne’nin babası gibi hukuk eğitimi almasını istiyordu. Ancak Jules hayal gücü çok geniş bir çocuktu ve denizlere olan ilgisinden dolayı tayfalık yapmak istiyordu.

Sonuçta ailesinin istekleri baskın çıktı ve Jules Verne 1847 yılında hukuk öğretimi görmek için Paris’e gitti. Ancak Paris’te edebiyata, yazmaya ve bilime olan ilgisi hukuk eğitimine ağır bastı. Eğitimini yarıda bıraktı ve ilk tiyatro oyunlarını yazmaya başladı.

Eğitimini yarıda bırakması babasıyla ilişkisinin bozulmasına neden oldu, babasından gelen maddi kaynaklar kesildi. Jules Verne, bundan sonraki hayatında yazarak, çalışarak kendi parasını kazandı.

Bir gemi ile dünyayı dolaşmış Fransız gezgin Jacques Arago ile dost oldu. Bu dostluk ona ilgi duyduğu ancak bilmediği yabancı ülkeler, coğrafyalar konusunda ilham oldu. Fransa dışına çıkmadan, dünyanın farklı bölgeleri ile ilgili romanlar yazmaya başladı.

Jules Verne, 1848 yılı ortalarında bir dergide “Dünyanın Merkezine Yolculuk” isimli romanını tefrika etmeye başladı.verne120316

Bir yandan geçinmek için Paris borsasında çalışırken bir yandan da hiç durmadan bilim, jeoloji, teknolojik gelişmeler, astronomi konularında kitaplar okudu. O dönemde Avrupa’da hızlanan bilimsel gelişmelerin hemen tümünü gazetelerden takip etti.

Verne’nin yazıları birçok yayımcı tarafından fazla fantastik ve düş ürünü bulunarak reddedildi. Victor Hugo, George Sand gibi yazarların yayımcısı Pierre Jules Hetzel, Verne’ye ve eserlerine güvendi.

1863 yılına gelindiğinde, yayımcı Hetzel Jules Verne’nin ilk romanı “Balonla Beş Hafta“yı yayımladı. Kitap, “Üç İngiliz’in Afrika Gezisi ve Keşifler” alt başlığını taşıyordu. Alt başlıktan da anlaşılacağı gibi, roman o dönem Avrupa için çok merak edilen bir kıta olan Afrika’da geçiyordu. Kısa sürede kitap büyük ilgi gördü ve Jules Verne’yi de üne kavuşturdu.

Balonla Beş Hafta, bilim ve teknolojik araştırmalara dayanılarak yazıldığı için “bilim-roman” adı verilen edebi türün ilk örneği olarak kabul edilir.

Roman, Dr. Fergusson adlı bilim adamının önderliğinde bir sıcak hava balonu ile o dönemde Avrupalılar için gizemli bir kıta olan Afrika’da yapılan bir geziyi anlatır.

verne120316004Jules Verne’nin “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ismini verdiği romanı 1864 yılında yayımlanır. Roman, genç ve çekingen Axel Lindenbrock ve amcası jeolog ve maden bilimci profesör Lindenbrock’un eski bir elyazmasından yola çıkarak, İzlanda’daki sönmüş bir yanardağın kraterinden dünyanın merkezine yaptıkları seyahati anlatır.

Verne, 1867’de kenti teknesiyle dünyayı dolaşmaya başladı. Bu seyahatlerden başta 1870 yılında yayınlanan bir başka ölümsüz eseri “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” olmak üzere birçok roman doğdu.

Roman, Nautilus adlı denizaltı ile seyahat eden Kaptan Nemo ve denizaltıya misafir olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp kıta Atlantis ve Güney Kutbu’nu içeren yolculuklarını anlatır.

Kitap pek çok kez sinemaya da uyarlanmıştır.

Jules Verne, 1886 yılına gelindiğinde evine döner, ancak hayatında dönüm noktası olan bir gelişme yaşanır. Verne, şizofren kuzeni tarafından sol bacağından vurulur. Ölümcül bir kaza olmasa da Verne hayatı boyunca bu yaralanmanın tedavisi ile uğraşır.

Verne için kötü günler yayımcısı Hetzel ve annesini kaybettiği 1887 yılında da devam eder. Büyük yazar, böylece politikaya atılır ve milletvekili olarak 15 yıl siyaset yapar.

Jules Verne, 24 Mart 1905’te Amiens’te hayata gözlerini kapar.

Verne, dünyada eserleri en çok dile çevrilen yazarlardan biridir.

Teknolojiye ilham veren fikirlervernedenizaltı120316

Jules Verne, çağının son teknolojik ve bilimsel gelişmelerini sıkı sıkıya takip eden bir edebiyatçı idi. Ancak bir taraftan da yazdığı kitaplar, teknolojik gelişmelere ilham kaynağı olmuştur.

Modern denizaltının babası olarak bilinen Amerikalı mucit Simon Lake’in Verne’nin Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabından esinlendiği bilinir. Lake, dalgıç kompartımanı ve periskobun icadında da bu romandan ilham almıştır.

Modern helikopterin mucidi Igor Sikorsky de gençken okuduğu Jules Verne’den ilham almıştır.

Jules Verne Kitaplığı

Balonla Beş Hafta
Yirminci Yüzyılda Paris
Dünyanın Merkezine Yolculuk
Aya Yolculuk
Kaptan Grant’ın Çocukları
Seksen Günde Devr-i Alem
Denizler Altında 20.000 Fersah
İnatçı Keraban
Michael Strogoff
İki Yıl Okul Tatili
Dünyadan Aya
Doktor Ox’un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı
Karpatlar Şatosu
Tuna Kıyısına Seyahat

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?