kamkat

Kamkat nedir, faydaları nelerdir?

Ülkemizde Rize’de yetiştirilen kamkat nasıl bir meyvedir? Faydaları saymakla bitmeyen bu meyve hangi rahatsızlıklara iyi gelir? 

Limon, portakal, bergamot gibi turunçgil familyasından olup, diğer turunçgillerden farklı olarak Rize’’de daha iyi yetiştirilen kamkat, kabuğuyla yenen bir meyvedir. Doğu Asya ve Çin’’de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçiminde bir bitkidir. Bilimsel adı Citrus fortunella olan bitki, Çin’’de altın portakal olarak adlandırılmış, dünya genelinde ise kumquat veya komquot adıyla bilinmektedir.

Kamkatın şekli limon gibi, rengi portakal gibidir. Kokusu bergamotu andırmaktadır. Elde tutulduğunda, kokusu uzun süre elden gitmemektedir. Oldukça tatlı bir meyvedir.

Kamkat temmuz ayı sonlarında çiçek açar. Meyveleri iri zeytin büyüklüğündedir ve nisan – mayıs aylarında yeme olgunluğuna ulaşır. Nisan – mayıs aylarında hasat yapılmadığı takdirde, meyveler bir yıl bitki üzerinde kalabilir ve lezzeti de değişmez. Meyve kısmı asitli, kabuk kısmı tatlıdır.

kamkatDoğu Asya ve Çin’’de doğal olarak yayılış gösteren bu bitki, 19. yüzyılda Avrupa ve kuzey Amerika pazarına girmiştir. Dünya genelinde Çin, Japonya, Amerika’’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ülkemize ilk olarak, 50-60 yıl önce Batum’dan Rize’ye gelmiştir. Çeşitli bölgelerde yetiştiriciliği denense de, en iyi verim Rize ilinde alınmıştır.

Diğer turunçgiller gibi kamkat da C vitamini bakımından zengindir. Kabuğu ile birlikte yenildiğinde vücudu dinçleştirmekte, sindirimi kolaylaştırmakta ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenmektedir. Kanı temizlemekte ve kan dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Damar sertliğine ve damar tıkanıklığına iyi gelmektedir. C vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı, grip, nezle, soğuk algınlığı, öksürük gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korur.

Kamkat yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu nedenle bağışıklık sistemi zayıf, kolay hastalanan kişilerin bolca tüketmesi tavsiye edilir. Kalsiyum içeriğinin yüksek olması sayesinde, kemik ve dişlerin sağlam yapıda olmasını sağlar. İçeriğindeki A, B1, B2 ve B3 vitaminleri vasıtasıyla sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Besin zehirlenmelerine ve böcek ısırıklarına karşı da etkilidir. İyi bir idrar söktürücüdür. Sivilce ve nasırın azaltılmasında kullanılmaktadır. Mide bulantısı ve baş dönmesini giderme yönünde etkileri olduğu söylenmektedir.

Kamkat, çiğ olarak tüketilebildiği gibi reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılır. Kabuğuyla birlikte salatalara doğranılarak da tüketilebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?