Kan Grupları Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Kan Grupları Özellikleri

Kan grupları insan hayatı için büüyk önem arz etmektedir. Alyuvarlarda bulunan aglütinojenlerin çeşitlerine ve aynı zamanda durumuan göre kan gruplarıoluşmaktadır. Sıfır (0), A, B ve AB olmak üzere 4 farklı kan grubu bulunmaktadır. Yazımızın devamında kan grupları ve özellikleri hakkında merak edilen tüm bilgileri bulabileceksiniz. Sıfır grubu olan insanların alyuvarlarında aglütinojen bulunmamaktadır.

Kan Grupları Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Kan Grupları Özellikleri Nelerdir Ve Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir? 1

Kan grupları genellikle RH olarak tanımlanmaktadır. Kanda bulunan Rhesus faktörü ile ilgilidir.Bu faktöre kısa RH faktörü ismi verilmiştir. RH faktörü pozitif ve negatif olarak değişmektedir. Ortalama olarak insanların %85’lik kısmı RH pozitiftir. RH pozitif kana sahip olanlar daha şanslı kişilerdir. Olası kan ihtiyacında kolay bir şekilde kan bulunabilmektedir. Ancak özellikle RH negatif kana sahip olanlar kan bulma konusunda sıkıntı çekmektedir.

Çok nadir bulunan kan ise sıfır grubuna ait negatif RH kan grubunda olanlardır. Bu noktaya kadar kan grupları hakkında bilgi ve bazı önemli detayları vermeye çalıştık. Şimdi de kan grupları nelerdir, özellikleri, nasıl belirlendikleri ve hangi kan gruplarının hangi kan gruplarına kan verebildiklerine değinelim istiyoruz.

Kan Grupları Nelerdir?

Kan gruplarının temelde 4 ana gruba ayrıldığını ifade etmiştik. Sıfır, A, B ve AB olarak sınıflandırabiliriz. Tüm bu grupları kendi aralarında ikiye ayırmak ve pozitif, negatif olarak sınıflandırmak gerekir. Pozitif ve negatif grupların nasıl oluştuğunu belirtmiştik. Kan grupları ile ilgili ilk çalışma 1875 yılında yapılmıştır.

Köpek kanının başka bir cinsin kanına karışması sonucu ortaya çıkan durumu Landois bildirmiştir. Daha sonra bu çalışmadan esinlenen Landsteiner bazı çalışmalar yapmış ve 1901 yılında yayınlamıştır. Daha sonraki yıllarda da kan grupları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve günümüzde bilinen haliyle kabul edilmiştir. Bu bölümde vermiş olduğumuz kan grupları nedir bilgilerinden sonra özelliklerine geçelim istiyoruz.

Kan Grupları Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Kan Grupları Özellikleri Nelerdir Ve Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir? 2

Kan Grupları Özellikleri

Anne ve babadan alınacak gen ile çocuğun kan grubu belirlenmektedir. Hem anne, hem de babadan gelen genler aynı özelliklere sahip ise homozigot adı verilmektedir. Farklı genlerden oluşmuş ise heterozigot adı verilmektedir. Homozigot aileleri çocukları aynı kan grubunda olacaktır. Bu tür çocuklarda baskınlık daha fazladır.

Baskın olan gen her zaman diğerini bastıracaktır. Özelliklerini kapatacak ve üstünlük kuracaktır. Kan gruplarının sınıflandırılması ve özellikleri ile ilgili daha fazla bilgi kan grupları tablosu üzerinde yer almaktadır.

Kan Grupları Nasıl Belirlenir?

Kan grupları A ve B yapıtaşına ve de aynı zamanda RH faktörüne göre belirlenmektedir. Alyuvarlar içerisinde A ve B yapıtaşlarından herhangi biri olduğu gibi, her ikisi de bulunabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda bu yapıtaşlarının hiçbiri de bulunmayabilir. Bu kişiler Sıfır kan grubunda olan kişilerdir.

Kan Grupları Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Kan Grupları Özellikleri Nelerdir Ve Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir? 3

Tüm bu olasılıkların her biri için RH faktörü ayrıca incelenir. Rh faktörüne göre kan grupları 8’e ayrılmaktadır. Bu konuda kan grupları nasıl yazılır diye merak edenler için birkaç örnekı vermek istiyoruz. A RH +, AB RH – ya da 0 RH – şeklinde yazılmaktadır.

Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubuna Kan Verebilir?

Hangi kan grubu hangi kan grubuna kan verebilir konusunda da bilgiler vererek yazımızı tamamlamak istiyoruz.

  • A RH pozitif, negatif, 0 RH pozitif ve negatif A RH pozitife kan verebilir.
  • A RH negatif ve 0 RH negatig A RH negatife kan verebilir.
  • B RH pozitif, negatif, 0 RH pozitf ve negatif olanlar B RH pozitife kan verebilir.
  • RH negatif ise sadece 0 RH negatife kan verebilmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?