Kan uyuşmazlığı nedir?

Kan uyuşmazlığı, anne ile bebeği arasında kan uygunsuzluğuna verilen isimdir. Kan uyuşmazlığı nasıl oluşur, nasıl önlenir?

 

Bebeğin kan grubu faktörlerinden bazıları annenin kan grubu faktörleri ile uyuşmuyorsa, bebeklerde kan uyuşmazlığı ortaya çıkar.

Genetik özelliklere göre belirlenmiş, 100’den fazla kan grubu vardır. Ancak evrensel olarak kan grupları A, B, AB ve 0 olarak sınıflandırılır.

Kan grupları, kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunan antijenlere göre belirlenir. A grubu kana sahip olanlarda A antijenleri, B grubunda sadece B antijenleri, AB grubunda her iki (A ve B) antijen bulunurken O grubu ise ne A ne de B antijenine sahiptir.

Kan gruplarını sınıflandıran bir başka antijen de Rh’tır. Kanında Rh bulunmayanlar negatif (-), bulunanlar pozitif (+) olarak adlandırılır. İnsanların yüzde 85’i Rh pozitiftir.kan17041604

Peki, kan uyuşmazlığı nasıl oluşur?

Bebeğin kan grubu özellikleri anne karnında yaklaşık 7 haftalıkken diğer her türlü kalıtımsal özellik gibi baba ve annenin kan gruplarının birleşmesinden oluşur.

Kan uyuşmazlığı annenin Rh (-), babanın Rh (+) olduğu durumlarda meydana gelir.

Annesi Rh negatif ve babası Rh pozitif olan bebeklerin kan grubu Rh pozitif olursa, bu kan grubu anneninkinden farklı olduğu için kan uyuşmazlığı riski vardır. Bebeğin Rh negatif olması durumunda, kan uyuşmazlığı yaşanmaz.

kan17041602Bebek Rh pozitif kana sahipse, kanı çok az miktarda bile olsa annenin kanına karışırsa tehlikeli bir durum ortaya çıkar. Annenin bağışıklık sistemi kendi kırmızı kan hücrelerinden farklı olan, bebeğin kırmızı kan hücrelerine karşı antikor denilen maddeler oluşturur. Antikor, vücudun kendisinden olarak algılamadığı yabancı maddelere karşı geliştirdiği bağışıklık sistemi araçlarıdır.

Kan uyuşmazlığı olan durumlarda, hamilelik sırasında anne karnında ve doğum sonrasında bebeğe ait kan hücreleri anneye geçebelir. Antikorlar, bebeğe yine plasenta yoluyla geçerek bebeğe ait kan hücrelerini parçalar. İlk doğum sırasında oluşan bu maddeler bebek doğmuş olduğundan etkileyemez. Fakat daha sonraki gebelikler sırasında anne vücudunun bağışıklık sistemi yeniden çalışmaya başlar. Daha anne karnındayken bebeğe geçen bu maddeler bebek kan hücrelerini parçalamaya başlar. Böylece “etkilenmiş kan uyuşmazlığı” durumu oluşur.

 

Nasıl önlenir?kan17041603

Kan uyuşmazlığı tespit edildikten sonra aşı yaptırılmazsa, bu hastalık, 3–4 doğumdan sonra her bebekte görülmeye başlar.

Kan uyuşmazlığı önlemenin en kolay yöntemi doğum öncesi testlerdir. Testler sonucunda annenin kanı Rh negatif, babanın Rh pozitif ve bebeğin Rh pozitif çıkarsa, doğumdan hemen sonra aşı yapılır ve kan uyuşmazlığı tamamen önlenir.

Aşı  yapılmaması diğer hamileliklerde sorun yaşanmasına neden olur.

Ağır kan uyuşmazlığı hastalığı durumlarında anne karnındaki bebekte kansızlık, sarılık, vücudunda su toplanması gibi belirtiler oluşur. Bebek doğduğu anda sarıdır. Bu bebeklere ışın tedavisi veya kan değişimi uygulanır.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?