Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan ve resmi adı Kanada Dominyonu olan Kanada; aborjinleri, üniversiteleri ve hareketli sosyal yaşantısıyla ün yapmış bir ülkedir.  9.984.670 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Kanada doğal güzellikleri ve geniş topraklarıyla ön plâna çıkar. Teknoloji alanında son derece gelişkin bir ülkedir, bu özelliği ile de ABD’ye oldukça yakındır. Fransa ve Britanya’dan gelen göçmenlerin ağırlıklı yerel nüfusu oluşturduğu Kanada özellikle eğitim sebebiyle çok fazla göç de almaktadır. Vatandaşlık için çok sayıda başvuru alan ülke, sosyal yaşamın rahatlığı ve konforuyla ön plâna çıkar. Üniversiteleri de nitelikli eğitimi ile yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin tercih listelerinde ilk sırayı alır. Kanada eğitim sistemi dünyanın en başarılı eğitim sistemidir denilebilir.

Kanada Nerededir?

Kuzey Amerika’nın kuzey kesiminde yer alan bir ülke. Güneyinde ABD, kuzeybatısında Alaska bulunur. Doğuda Atlas Okyanusu, batıda Pasifik Okyanusu, kuzeyde ise Arktik Okyanusu ile çevrilidir. Kanada’nın ve Amerika’nın sınırı 8891 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun ülke sınırı olma özelliği taşır.

Kanada’nın Şehirleri

Toronto, Vancouver, Montreal, Ottava, Calgary, Halifax, Victoria, Edmonton, Winnipeg, Brampton, Hamilton, Sarnia, St John’s, Missisauga, Charlottetown, Gatineau, Laval, Sault Ste Marie, Guelph, Yellowknife, Oshawa, Kelowna, Niagara Falls, Abbotsford, Trois Rivieres, Regina olarak sıralanabilir.

Bölgeleri ve Başkenti

10 eyalet ve bölgeden oluşur.

Eyaletler: Britanya Kolumbiyası, Saskatchewan, Alberta, Ontario, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya, Newfoundland & Labrador’dur.

Bölgeler ise Nunavut, Yukon ve Kuzeybatı Toprakları’dır. Kanada’nın başkenti Ottawa’dır.

Hangi Diller Konuşulur?

Çift dilli bir ülkedir. Yani ülkenin resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Ülke nüfusunun yarıdan fazlası İngilizceyi resmi dil olarak kabul eder ve kullanır. Ülkede konuşulan diğer diller Punjabi, Çince, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca olarak sıralanabilir.

Din ve İnanç

Kanada’da en yaygın din Hristiyanlık olsa da, ülkede düşünce ve inanç özgürlüğünün etkisi hâkimdir. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 24’ü herhangi bir dine mensup değildir. 

İklim ve Hava Durumu

İklimi karasal iklim, kutup iklimi ve nemli kıtasal iklimin karışımıdır. Kanada uzun süren ve soğuk kış mevsimi ile bilinir. Yani karasal iklimin etkileri daha fazladır. Kutup bölgesinde yer alan Nunavut eyaleti en düşük sıcaklığın gözlemlendiği bölgedir. Ülkenin sahil kesimi ise daha ılıman bir iklime sahiptir. Ülkede ölçülen en yüksek sıcaklık 45 derece iken en düşük sıcaklık -63 derecedir.

Kanadalı Kültürü

Kanada’da çok kültürlü bir yapı egemendir. Ülke politikası vatandaşların çıkarlarını korumaya yöneliktir. Ülkede sağlık hizmetleri ücretsizdir. Silah kullanımına karşı yoğum tedbirler alan Kanada’da vergiler de hayli yüksektir. Kanada’da yaşam keyifli ve renklidir. Kanada çalışma izni, eğitimini buradaki okullarda tamamlamış öğrencilerin en çok başvurduğu işlemlerin başında gelir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü

Kanada mutfağı son derece zengin bir mutfağa sahiptir. Avrupa, Asya ve yerel mutfaktan oluşan bu kapsamlı mutfağın yemek kültüründe Aborjinlerin izini de sürmek mümkün. Akçaağaç şurubu çok ünlüdür. Tereyağlı tart, çikolata kalıpları, ginger beef, pate chinois, Newfoundland Fish and Brewis, Canadian Bacon Strata gibi yemekleri de hayli ünlüdür.   

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?