Kanuni Sultan Süleyman Dönemine Damgasını Vuran Hürrem Sultan’ın Yaşamı

Osmanlı ve Türk tarihinin en önemli simgelerinden biri de Hürrem Sultan’dır. Osmanlı’nın en başarılı dönemlerinden biri olan Kanuni Sultan Süleyman dönemine damga vurmuş bir isimdir. Kimi zaman tarih kitaplarında, kimi zaman filmlerde, kimi zaman da dizilerde adını sıkça duyduğumuz bir isimdir. Dizi ve filmlerde hürrem sultan kıyafetleri ve dönemin modası yansıtılmaya çalışılmıştır. Yazımızın devamında Hürrem Sultan’ın kim olduğunu, hayatının nasıl geçtiğini, nasıl öldüğünü ve mezarının nerede olduğunu bulabileceksiniz.

Hürrem Sultan Kimdir?

Gerçek adı Hürrem Haseki Sultan’dır. 1506 yılında doğmuş ve 1558 yılında yaşama veda etmiştir. Avrupa’da Roxelana olarak bilinirdi. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan, bir sonraki padişah olan II. Selim’in de annesidir. Hürrem Sultan, bir OsmanlI Padişahı ile nikahla evlenen ilk kadın olma özelliğine sahiptir. Kıyafetleri, tarzı ve hürrem sultan yüzüğü günümüze kadar merak edilen özellikleridir. Rohatyn’da doğduğu bilinen Hürrem, 14 yaşındayken Tatar akıncıları tarafından kaçırılarak saraya sunulmuştur. Ukrayna kayıtlarına göre Hürrem Sultan’ın kızlı isminin Anastasia olduğu ortaya çıkmıştır. Ukrayna soyuna ait olan Hürrem Sultan’ın tarihimizdeki yeri çok önemlidir.

Hürrem Sultan Hayatı

Hürrem Sultan’ın hayatı hakkında bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Saraya getirilmesinden sonra uzun bir süre eğitim verildi. Güzelliği ve zekası dikkat çekici bir kızdı. Farklı beceri ve özellikleri padişah tarafından kısa sürede fark edilmişti. Hürrem’in saraya geldiği dönemlerde Kanuni farklı bir kadınla evli ve Mustafa isimli bir çocuğu bulunmaktaydı. Zamanla büyüyen ve çok sevilen bir şehzade olan Mustafa’nın padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, Hürrem Sultan farklı özellikleri ve güzelliği ile mevcut eşi olan Mahidevran’ın önüne geçmeyi başarmıştır. Daha sonra Kanuni’nin eşi olan Hürrem Sultan padişaha 1’i kız olmak üzere 5 çocuk doğurdu. Hürrem Sultan’ın ikinci çocuğu olan Selim, Kanuni sonrasında tahta çıktı ve padişah oldu. II. Selim dönemi de Osmanlı’nın en parlak dönemleri arasında gösterilmektedir.

Hürrem Sultan Hayatı

Gerçek Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

Hürrem Sultan eşi olan Kanuni Sultan Süleymandan 8 sene önce öldü. 18 Nisan 1558 tarihinde aramızdan ayrıldı. Oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremeden hayata gözlerini yumdu. Yazımızın içerisinde hürrem sultan gerçek resmi mevcuttur. Hürrem Sultan için Süleymaniye Camisi Külliyesi önünde bir türbe yaptırıldı. Bu türbeye gömülen Hürrem Sultan halen orda yatmaktadır. Özel bir mimarı ile yapılan türbenin iç kısımları iznik çinileri ile kaplıdır. İznik çinileri cennet bahçesini tasvir etmektedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olma, ona çocuklar vermesi dışında yapmış olduğu eserleri de mevcuttur. Külliyeler ve yardım mutfakları da vardır. Ayrıca, Hürrem Sultan’ı doğduğu yer olan Ukrayna’da da anıtı bulunmaktadır.

Gerçek Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

Hürrem Sultan Mezarı

Hürrem Sultan’nın ölümü ailede ve ülkede üzüntü ile karşılanmıştı. Eşi ve dönemin padişahi olan Kanuni Sultan Süleyman eşi Hürrem Sultan için Süleymaniye Camisi Külliyesi önüne özel bir türbe yaptırmıştır. Türbenin çevresi, dışı ve içi özenle tasarlanmış ve de yapılmıştır. Cami önünde yer alan türbe günümüzde çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Osmanlı tarihine damga vurmuş sultanlardan biri olan Hürrem’in türbesini Süleymaniye camisina giderek görebilirsiniz. Yalnızca 52 yıl yaşayan Ukrayna soyuna ait Hürrem Sultan’ın güzelliği, zekası, becerileri ve üstün özellikleri günümüzde de halen anılmaktadır. Kıyafetleri, yüzükleri, takıları ve eserleri ile merak edilen isimlerden biri olmuştur. Biz de Hürrem Sultan’ı merak edenler için gerekli olan bazı bilgileri sizlerle paylaşmış olduk.

Hürrem Sultan Mezarı

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?