Kapadokya Nerede?

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Dünyanın nadir güzelliklerinden biri olan Kapadokya’yı tanımak ister misin?

Başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölge Kapadokya.

Bu bölgede bundan 60 milyon yıl önce son derece aktif olan üç yanardağ bulunuyormuş: Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Melendiz Dağı.

04012014kapadokya1

Bu yanardağlardan on binlerce yıl boyunca fışkıran lavlar ve küller bölgede birikmiş. Özellikle küller rüzgarın etkisiyle çok geniş bir alana yayılmış, üst üste birikip kalın bir katman oluşturmuş ve zamanla sertleşerek taşlaşmış. Bu tabakaya sonradan “tüf” denmiş. Araştırmalara göre bugün Kapadokya’daki tüf tabakasının kalınlığı 100 metreyi buluyor.

İşte bölgenin özgünlüğü de bundan kaynaklanıyor. Zira dünyada yanardağ bulunan bir sürü bölge olmasına rağmen bir tane Kapadokya var. Çünkü aynı anda püskürten üç yanardağ yüzünden tüf tabakası o kadar kalın oluşmuş ki zaman içerisinde erozyona uğrayarak kaybolup gitmemiş.

Yanardağların sönmesinden sonra, rüzgar, yağmur ve ısı değişimleri nedeniyle aşınmalar sonucu değişik şekiller ortaya çıkmış.

Kapadokya bakın uydudan nasıl görünüyor:

04012014kapadokya4

Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları freskler (Islak kireç sıva üstüne, ezildikten sonra su ya da su ve kireç bileşimi bir bağlayıcı ile karıştırılan pigmentlerle yapılan resim) ile süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme (Yontma Taş Devri ya da Eski Taş Çağı. Günümüzden yaklaşık 2 milyon yıl öncesi) kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar.

Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun (Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yolu) da önemli kavşaklarından biridir.

Bölge günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı Özkonak, Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, belli başlı görülmesi gereken yerlerdir.

kapadokya1412014

Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Bu evler 19. yüzyılda yamaçlara ya kayaların ya da kesme taştan inşa edilmişlerdir.

Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanıklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir. Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır.

Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır. Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir. Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir.

Bölge şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliği ile de ünlüdür. Kapadokya’yı eskiden ev olarak kullanıyorlardı. Bu yüzden şimdi kalıntılar çıkartılıyor. Bunlar tarihi eser olarak koruma altına alınıyor.

Kapadokya hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bölgede çekilmiş fotoğrafları incelemek için aşağıdaki adrese bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

http://www.aylakilsu.com/2009/03/haftasonu-kapadokya.html

>> KAPADOKYA ARTIK BİR HOLLYWOOD SETİ OLACAK <<

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?