Kapitalizm Ne Demek, Kapitalizm Kısaca Nedir?

Pek çok ülkede geçerliliğini koruyan kapitalizm, her geçen gün desteğini kaybetmeye de devam etmektedir. Her şeyin değerinin para ile ölçülebildiği, para karşılığında hayallerin satın alınabildiği ve yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli tüm koşulların paraya endeksli olduğu bir ekonomik düzendir. Bu bağlamda kapitalizm ne demek diye merak edenler için en kısa açıklayıcı ifade bu şekildedir.

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, dünyanın pek çok ülkesinde geçerliliğini devam ettiren ekonomik bir sistemdir. Bu sistemde üretim mallarının tamamı özel kişilerin mülkiyetinde olmaktadır. Yapılan her türlü üretim maksimum karlılık içindir. Doğa ve insan tarafından yaratılan sermayenin tamamen kar amaçlı kullanılmasıdır. Bu noktada kapitalizm nedir kısaca ifade ettiğimiz gibidir. İlk olarak feodal sistemin yıkılması ile ortaya çıkmıştır. Yıkılan Feodal sistemin yerine getirilmiş diyebiliriz. Kapitalizm bu sistemin son bulması ile ortaya çıkmış bir ekonomik sistemdir. Çok hızlı yayılmış ve tüm dünyada geçerli olmaya başlamıştır. Tamamen paraya ve karlılığa endeksli olan bu sistem zamanla ülkelerin bazı kesimlerini fakirleştirmiştir. Büyüyen yoksulluk ve gelir farkları sistemin foyalarını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte dünyanın çoğu ülkesinde sistemden uzaklaşılmaya başlanmıştır.

Kapitalizm Piramidi

Kapitalizm piramidi 5 temel ilkeden oluşmaktadır. Buna ilkeler şu şekildedir.

  • Özel Mülkiyet Hakkı: İstenilen her şeyde sözleşme ve mülkiyet edinme hakkını ortaya çıkarmıştır. Özel mülkiyet ve sözleşme hakkı bu sistemle bireylere verilen temel haklar olmuştur. Gerek tüketim malları, gerekse de üretim araçları için bu olanaklar geçerlidir.
  • Veraset Kurumu: Kapitalizmin temel dayanaklarından biri de veraset kurumu olmuştur. Özel mülkiyet için çok önemli bir kurumdur. Bu sistemle bireyler miraslarını istedikleri kişi ya da kurumlara verebilmektedir.
  • Çalışma Özgürlüğü ve Özel Girişimler: Bu sistemde risk bireye ait olmak üzere her türlü işe girebilme, iş kurabilme ve sermayesini dilediği gibi kullanabilme hakkını elinde tutar.
  • Piyasa Mekanizması: Bu sistemde fiyat mekanizması çok önemlidir. Sorunların çözümü fiyat mekanizması ile sağlanmaktadır. Sağlıklı işleyen bir piyasa mekanizması tüm sorunları çözmeye yetecektir.
  • Rekabet: Sistemin en güzel yanı şüphesiz rekabettir. Ekonomik koşullar altında tüm firma ve bireyler rekabet etmek zorundadır. Rekabetin kaliteyi ve fiyatları olumlu anlamda etkilediğini biliyoruz. Bu bağlamda rekabeti sistemin en önemli getirisi olarak görebiliriz.

Kapitalizm Piramidi

Kapitalizm Sözleri

Kapitalizmi anlatan ve bu sistemin toplumlara ne gibi etkiler yaptığını ifade eden çok sayıda önemli söz bulunmaktadır. Christopher Hampton ‘’Eğer benden kapitalizmin bir tanımını isteseler, ‘’Amerikalı kızların, Amerikalı kadınlara dönüştüğü bir süreçtir.’’ derim’’ demiştir. Bu bağlamda anarko kapitalizm ve diğer kapitalizm örnekleri aynı anlamı taşımaktadır. Al Capone ise kapitalizmi şu şekilde ifade etmiştir. ‘’Kapitalizm yönetenlerin resmi çetesidir’’ diyerek bu sisteme olan tepkisini dile getirmiştir.

Kapitalizm Sözleri

Kapitalizm Ve Sosyalizm

Kapitalizm ve sosyalizm ekonomik sistemleri birbiri ile ters olan iki farklı sistemdir. Kapitalizm sisteminde özel mülkiyet hakkı sınırsız iken, sosyalizmde böyle bir hak söz konusu değildir. Bunun yanında kapitalimz piramidinde ifade ettiğimiz tüm ayrıntılar sosyalizmde tam tersi şeklindedir. Bu nedenle her iki sistemi birbirinden farklı görmek gerekir.

Kapitalizm Ve Sosyalizm

Kapitalizm Örnekleri

Kapitalist sistemle ilgili çok sayıda örnek vermek mümkündür. Bir Avm’ye gittiğinizde karşınıza çıkan sayısız mağaza, tv ekranlarında her dakika dönen reklamlar, online sitelerden sunulan promosyonlu kampanyaların tamamı bu sistemin bir örneğidir. Bu çerçevede kapitalizm anlamı olarak daha çok tüketime teşvik etmek ve insanların bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamak bu sistemin temel amacıdır diyebiliriz. Tüketim toplumları yaratarak parayı her zaman ekonomin içine almak temel gayedir.

Kapitalizm Örnekleri

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?