Kar Taneleri Nasıl Oluşur?

Kar yağışı sadece çocukları değil genç, yaşlı pek çok insanı sevince boğar. Karın beyaz ve sessiz doğası gözü ve ruhu dinlendirir, havayı temizler, mikropları kırar ve etrafı uçsuz bucaksız bir beyazlığa boğar. Bu yekpare örtü aslında gözle görülmeyecek kadar küçük taneciklerden oluşur. Mikroskop altında bakıldığında her bir kar tanesinin eşsiz güzellikte ve formda olduğunu görebilirsiniz. Altı köşeli bir mücevheri andıran her bir kar tanesi aynı zamanda eşsizdir. Yani hiçbir kar zerreciği bir başka zerreciğe benzemez.

Kar Taneleri Nasıl Oluşur 1

Kar tanelerinin yeryüzüne düşene kadar başından geçen serüvenin masaldan farkı yoktur. Bazı kar taneleri yere düşer ve hemen erir. Ya da usul usul birikerek küme haline gelir ve buz tutar. Bazı taneler de soğuk bulutlardan çıkıp aşağı inerken daha sıcak havayla temas ettiğinde sıvıya dönüşüp kaybolur.

Kar taneleri bir veya birden fazla kristalden oluşabilir. Lapa lapa yağan karın her parçasında sayısız kar tanesi bulunur. Kar ne kadar sulu ise düşen taneler de o kadar büyük olacaktır. Kar kristalleri soğuk bulutlarda oluşur. Soğuk bulutlar da gökyüzünün üst katmanlarında bulunur. Rakımı yüksek bölgelerde hava sıcaklığı ortalama -40 derece civarındayken su buharı birdenbire buz kristallerine dönüşür. Daha aşağılarda ise sıcak bulutlar vardır ve bu bulutlardaki su buharı, ısı sıfırın altına düştüğünde toz, toprak, bakteri gibi parçacıkların etrafında donmaya başlar. Uzman gözüyle ve çok iyi mikroskoplarla bakıldığında bu parçacıklar kar kristallerinin bir köşesinde görülebilir.

Normal bir kar kristali aşağı yukarı 1 kentilyon civarı su molekülü içerir. Su molekülleri birlikte dondukları zaman kristal bir kafes halini alırlar. Her bir buz kristali altıgen bir prizmaya benzer. Kar kristallerinin şekli bulutların oluştuğu bölgenin sıcaklığı ve nem oranına bağlıdır. Uzmanlar yıldız ve plak şekillerinin -2 derecede; sütunumsu ve sivri şekillerin ise -5 derecede oluştuğunu söylüyor. Hava sıcaklığı -15 dereceye düştüğünde ise yıldız ve plaklar yeniden oluşmaya başlıyor. Nem oranı ne kadar yüksekse plaklar ve iğne uçları da o kadar iri olacaktır. Ve kar kristalleri yıldız şeklinde üstelik oya gibi işlenmiş bir görünüm sergiler. Altıgen şekilli kar tanelerinin çıkıntılı köşeleri çok düşük ısıda su moleküllerini kristalin gövdesinden hızlıca toplar ve buzdan çıkıntılar oluşur. Kar tanesi oluşumunun büyülü hikayesi böyledir.

Mikroskopunuz yoksa büyüteç yardımıyla bir kar kristalini incelediğinizde dünyalar içinde dünya görürsünüz. O çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük kar tanesinin içinde desen içinde desen vardır ve kusursuz bir güzelliktedir. Her bir kar tanesi eşsizdir, hiçbir tanecik bir diğerine benzemez.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?