gök gürültüsü

Kar yağarken gök gürültüsü nedendir?

İstanbul’da üç günde her yeri beyaza boyayan kar yağışı sırasında zaman zaman gök gürültüsü duyuldu, herkes şaşkın!.. 

İstanbul’da salı gününden itibaren yağan kar, her yeri beyaza bürüdü. Anadolu ve Avrupa yakasında başlayan kar yağışıyla birlikte şimşek ve gök gürültüsü İstanbullular’ı korkuttu. Genelde yağış zamanlarında karşılaştığımız şimşek ve gök gürültüsü neden dün kar yağışıyla birlikte geldi? İşte cevabı…

Kar yağarken şimşek çakmasına alışık olmayan kişiler meteorolojiyi soru yağmuruna tuttu. Genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yaşanan kar yağarken şimşek çakmasının nedeni deniz üzerinde aşırı soğuk havanın olması ve sıcak deniz üzerinde buharlaşan suyun hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükselmesi ile bulut içerisinde küçük dolu taneleri oluşturması. Bu doluların bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçmesi ile gök gürültüsü oluşur.

gök gürültüsüGök gürültüsü, şimşek çakmasının peşinden hızla yer değiştiren havanın hareketinden meydana gelen ses. Yıldırımı meydana getiren çok kuvvetli elektrik akımı, kısa süre içinde çevresindeki havayı şiddetle ısıtır. Bu ısınma sonucu çok ani bir şekilde genleşen hava, hızla daha soğuk havanın bulunduğu yerlere dalar. İşte havanın bu hareketinin meydana getirdiği dalga, gök gürlemesini veya gök gürültüsü oluşur.

Ağır ve derinden gelen bir ses, gök gürültüsünün uzaklardan geldiğini gösterir. Çatırtılı gök gürültüsü, yıldırımın birçok kola ayrıldığında duyulur. Şimşek çakmasından sonra duyulan en kuvvetli sesi, yıldırımın asıl gövdesi; arkadan gelen sesi, ayrıldığı kollar meydana getirir. Ses hızı, ışık hızından çok küçük olduğundan, gök gürültüsü daima şimşek görüldükten sonra duyulur.

Meteoroloji yetkilileri kar yağarken çakan şimşek ve oluşan gök gürültüsü ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Hava çok soğuk olduğu zaman, havada dikine gelişen bulutlar oluşuyor. Bu ilkbaharda yaşanan doğa olayının bir benzeri. Bu nedenle de aynı ilkbahardaki gibi gök gürültüsü meydana geliyor. Kar yağarken şimşek çakmaz diye bilimsel bir kural yok. Bu normal bir olaydır. Korkup endişelenmeye gerek yok.”

gök gürültüsüİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen de İstanbul’da kar yağışı sırasında zaman zaman duyulan gök gürültüsünün olağan, ancak pek sık rastlanılmayan bir durum olduğunu belirtti.

Şen, gök gürültüsünün daha çok bahar ve yaz aylarında meydana geldiğini söyledi. Yer ile bulut seviyesi arasındaki sıcaklık farkı ve düşey hareket sonucu Kümülonimbus bulutları oluştuğunu anlatan Şen, yer ve bulut seviyesi arasındaki sıcaklık farkının 15 dereceyi bulduğunu dile getirdi.

Orhan Şen, atmosferdeki kararsızlık ve oluşan bulutlarla birlikte gök gürültüsü meydana geldiğini ifade ederek “İstanbul’da kar yağışı sırasında zaman zaman duyulan gök gürültüsü olağan ancak pek sık rastlanılmayan bir durumdur” dedi.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?