karabuğday

Karabuğday nedir, faydaları nelerdir?

Birçok rahatsızlığa iyi gelen karabuğday nedir, hangi ülkelerde daha çok kullanılır? Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday, tahıl olarak değerlendirilse de aslında bir bitkidir. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu bitki, özellikle Çin, Japonya, Rusya, Ukrayna ve Polonya’da üretilmektedir. Kurak ve engebeli arazilerde ve serin iklimlerde yetişebilme özelliği vardır. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller.

Kahverengi ve üçgen şeklinde olan bu buğdayı çok fazla tüketen ülkelerde obezite sorununun oldukça az görüldüğü bilinmektedir. Karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş haline kasha ismi verilir. Tam veya öğütülmüş olabilir. Kendine has güçlü ve hafif acı bir fıstıksı tadı vardır.

Karabuğdayın en önemli özelliği, içerisinde gluten maddesinin bulunmamasıdır. Buğday, makarna, un ve bulgur gibi besin maddelerinde bulunan gluten maddesi, karabuğdayda bulunmaz. Gluten, çölyak hastalarının sindirmesi mümkün olmayan bir maddedir. Şayet glutenli gıdalar tüketilirse hastada gaz, ishal, ağrı, şişkinlik ve kramp gibi bazı sindirim sorunları ortaya çıkarmaktadır. Çölyak hastalarının haricinde bazı kişilerde de gluten duyarlılığı görülebilmektedir ve bu kişiler sahip oldukları duyarlılıktan habersizdirler. Glutenli gıdaların beslenme programından çıkarılması durumunda da sağlıklarında olumlu düzelmeler görülmektedir. Bunun gibi gluten tüketmemesi gereken insanlar için karabuğday şifa kaynağı olmaktadır.

karabuğdayKarabuğday glutensiz olmasının yanı sıra, lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır ve bağırsak sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Bu besin açlık duygusunu bastırdığı için kilo vermek ve kilonun korunması için idealdir. Vücut yapısında oldukça önemli olan protein yönünden de zengin bir besin maddesidir. 100 gr kadar karabuğdayda 11 gr protein bulunmaktadır. Protein bakımından zengin diğer besinlere göre karabuğday’ın yağ oranı çok düşük seviyededir.

Karabuğdayın kötü kolesterolü düşürme, iyi kolesterolü de arttırma özelliği vardır. Şeker hastalığının tedavisinde ve kan şekerinin düzenlenmesinde çok etkili bir besindir. Yapılan araştırmalarda beyaz ekmek ve karabuğdayla yapılan ekmek arasında karabuğdayın kan şekeri ve insülin değerlerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Kan şekerinin dengelenmesinde ve insülin salınımında azalma sağlayan magnezyum açısından da oldukça zengindir. Şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği olan karabuğday, şeker hastalarınca güvenle tüketilebilmektedir. Barındırdığı kolin bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır, karaciğerin çok daha rahat çalışmasını sağlar.

Unu tek başına ekmek yapımına uygun değildir. Yapısı bir tahıldan çok kabuklu yemişe benzer. Fransa, Kanada ve ABD’de kümes ve çiflik hayvanları yemi olarak kullanılır. Fransa’nin Normandiya bölgesinde karabuğday unundan bir çeşit krep/höşmer yapılır. Rusya’da ve Orta Avrupa’da aşı, tipik bir kırsal kesim yemeğidir. Kore’de yöresel bir peltenin, Japonya’da ise uzmanlık gerektiren, özel restoranlarda sunulan bir çeşit erişte ve çorbasının temel malzemesidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?